לפיד על תפקיד שר האוצר: "תנו לי קרדיט; מכיר הסיכונים"

לאחר שנחתמו ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגתו למפלגות הבית היהודי והליכוד-ביתנו, פרסם יושב-ראש יש עתיד הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, שבה התייחס לתפקידו החדש. "אפילו מי שלא מאמין לנתניהו צריך לדעת שאם שר האוצר נכשל - הוא לוקח את ראש הממשלה איתו. יש אינטרס משותף לשנינו", כתב

"מכיר הסיכונים". לפיד (AP)

לאחר חתימת ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגות הבית היהודי, יש עתיד והליכוד-ביתנו ופגישת החפיפה שהתקיימה עם השר שטייניץ, פרסם ח"כ יאיר לפיד הודעה בעמוד הפייסבוק שלו, שבה התייחס לתפקידו החדש כשר האוצר הנכנס של מדינת ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הקבוצה הראשונה היתה של אנשים שפשוט בירכו אותי", התייחס לפיד לתגובות עם החתימה על ההסכם. "הם עשו זאת בזהירות, הביעו חשש מסיכויי ההצלחה, אבל אמרו שהם סומכים עלי ומעריכים את העובדה שאני הולך בעיניים פקוחות למקום הקשה ביותר בפוליטיקה הישראלית. אני מודה להם". הוא הוסיף, כי "הקבוצה השניה היתה של אלה שהודיעו לי שיצאתי מדעתי. שנתניהו עבד עלי, שזוהי מלכודת דבש (לא שהבנתי איפה הדבש), שמדובר בבית קברות פוליטי, שאין לי סיכוי להצליח ואני אאבד את כל הנכסים שצברנו בבחירות ואהפוך לאדם השנוא בישראל - לא בגללי חלילה, אלא מפני שזה מה שתמיד קורה לשר האוצר, בעיקר בתקופה של גזירות".

עוד ציין, כי "אני לא הולך להכנס איתם לויכוח, כי כוונותיהם אינן רעות ונדמה לי שהם בעיקר חוששים לי, אבל נדמה לי שזה לא יהיה מוגזם לבקש קצת יותר קרדיט: תניחו לפחות שידעתי מראש מהם הסיכונים הכרוכים בעניין". שר האוצר הנכנס אמר, כי "אפילו מי שלא מאמין לנתניהו צריך לדעת שאם שר האוצר נכשל - הוא לוקח את ראש הממשלה איתו. יש אינטרס משותף לשנינו".

לפיד: "לא חושש להיות לא-פופולארי"

בהמשך, אמר ח"כ לפיד כי הוא אינו חושש לעשות מהלכים שיפגעו בו. "להיות פופלארי זה כיף גדול, אבל זו לא מטרה", אמר. "אם אתחיל לשאול את עצמי לפני כל החלטה אם זה לא יפגע בפופולאריות שלי - לא אעשה החלטות", ציין, והדגיש: "אחד הדברים הכי מסוכנים שיכול אדם לעשות, הוא להתחיל להיזהר יותר מדי. תפקידי אינו להיות פופולארי, אלא להנהיג". הוא התייחס גם לעובדה שהוא אינו כלכלן, ואמר כי "על כסא שר האוצר לא צריך לשבת מומחה חיצוני, אלא פוליטיקאי שיש מאחוריו כוח פוליטי משמעותי".

"שר האוצר הוא אדם שמנהל מלחמה יומיומית כדי להגן על כלכלת המדינה ועל האזרח", כתב לפיד. "במקרה שלי, שר האוצר יהיה גם אדם שינהל מלחמה יומיומית כדי להגן על מעמד הביניים הישראלי שסובל מהזנחה של שני עשורים. זה לא הולך להיות קל, ועוד יהיה יותר גרוע לפני שיהיה יותר טוב, אבל כמו שיודע כל מי שעקב אחרי הקמתה והתנהלותה של 'יש עתיד"'- אני איני נוהג לברוח מקרבות", סיכם.

@הממשלה ה-33: בצהרי היום נחתמו סופית ההסכמים הקואליציוניים בין יש עתיד, הבית היהודי והליכוד-ביתנו, ובכך הגיע לסופו המשא ומתן הקואליציוני המפרך שארך שבועות ארוכים - סוף שמבשר שיש ממשלה חדשה למדינת ישראל. מחר, עם צאת השבת, יגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא המדינה שמעון פרס ויודיע לו שהצליח להרכיב קואליציה. על פי ההערכות, ביום שני כבר תושבע תתקיים ההשבעה.

יש ממשלה: "נעבוד בשיתוף פעולה"

נחתמו ההסכמים הקואליציוניים. בנט, לפיד ו (חדשות 2)

בהסכמים בין "יש עתיד" ו"הבית היהודי" נקבע כי החל מהממשלה ה-34, שתכהן לאחר שייערכו הבחירות הבאות, יכהנו 18 שרים (אף אחד מהם ללא תיק) ו-4 סגני שרים בלבד - זאת לאחר שמספר השרים בממשלה הנוכחית צומצם משמעותית לבקשת לפיד ל-22 (כולל ראש הממשלה) ומספר סגני השרים עומד על שמונה. עוד הוסכם כי יועבר חוק לשינוי שיטת הממשל וכי מהבחירות הבאות, יעמוד אחוז החסימה על 4% (רף של 5 מנדטים).

ראש הממשלה בירך על ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו, זאת בנוסף להסכם הראשון שנחתם עם מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני. "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל", אמר, והוסיף: "נפעל לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל ולשיפור איכות החיים של כלל האזרחים".

בעמוד הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה: "אזרחי ישראל היקרים, בשעה טובה יש לנו ממשלה חדשה. אני מודה לכם שהענקתם לי את הזכות לשרת אתכם כראש ממשלה בפעם השלישית.
אני רואה בזה זכות גדולה ואחריות גדולה. אדאג לכך שהממשלה החדשה תפעל למען כלל אזרחי ישראל, ובראש ובראשונה כדי להבטיח את הביטחון של כל אחד ואחת מכם".

"בעבודה משותפת נוכל לגבור על אתגרים גדולים במזרח תיכון סוער ורוגש", כתב נתניהו, והוסיף: "כך נוכל גם להבטיח את השינויים המתבקשים להורדת יוקר המחיה ובפרט את מחירי הדירות, ולהגביר את השוויון בנטל. בעזרת השם ובעזרתכם נצליח".