נחתמו ההסכמים הקואליציוניים בין בנט-לפיד והליכוד: "נעבוד בשיתוף פעולה"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקשר היום אל נשיא המדינה, שמעון פרס, ועדכן אותו כי הצליח להקים קואליציה. מחר צפויים השניים להיוועד וככל הנראה הממשלה תושבע כבר ביום שני הקרוב. "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל", בירך נתניהו

הממשלה ה-33: בצהרי היום נחתמו סופית ההסכמים הקואליציוניים בין יש עתיד, הבית היהודי והליכוד-ביתנו, ובכך הגיע לסופו המשא ומתן הקואליציוני המפרך שארך שבועות ארוכים - סוף שמבשר שיש ממשלה חדשה למדינת ישראל. מחר, עם צאת השבת, יגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא המדינה שמעון פרס ויודיע לו שהצליח להרכיב קואליציה. על פי ההערכות, ביום שני כבר תושבע תתקיים ההשבעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהסכמים בין "יש עתיד" ו"הבית היהודי" נקבע כי החל מהממשלה ה-34, שתכהן לאחר שייערכו הבחירות הבאות, יכהנו 18 שרים (אף אחד מהם ללא תיק) ו-4 סגני שרים בלבד - זאת לאחר שמספר השרים בממשלה הנוכחית צומצם משמעותית לבקשת לפיד ל-22 (כולל ראש הממשלה) ומספר סגני השרים עומד על שמונה. עוד הוסכם כי יועבר חוק לשינוי שיטת הממשל וכי מהבחירות הבאות, יעמוד אחוז החסימה על 4% (רף של 5 מנדטים).

ראש הממשלה בירך על ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו, זאת בנוסף להסכם הראשון שנחתם עם מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני. "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל", אמר, והוסיף: "נפעל לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל ולשיפור איכות החיים של כלל האזרחים".

בעמוד הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה: "אזרחי ישראל היקרים, בשעה טובה יש לנו ממשלה חדשה. אני מודה לכם שהענקתם לי את הזכות לשרת אתכם כראש ממשלה בפעם השלישית.
אני רואה בזה זכות גדולה ואחריות גדולה. אדאג לכך שהממשלה החדשה תפעל למען כלל אזרחי ישראל, ובראש ובראשונה כדי להבטיח את הביטחון של כל אחד ואחת מכם".

"בעבודה משותפת נוכל לגבור על אתגרים גדולים במזרח תיכון סוער ורוגש", כתב נתניהו, והוסיף: "כך נוכל גם להבטיח את השינויים המתבקשים להורדת יוקר המחיה ובפרט את מחירי הדירות, ולהגביר את השוויון בנטל. בעזרת השם ובעזרתכם נצליח".

ההסכם עם "יש עתיד": 5 שרים, סגן שר ו-3 ראשי ועדות

מפרטי ההסכם בין הליכוד-ביתנו ל"יש עתיד" שנחתם כשעה לפני כניסת השבת, עולה כי 5 שרים יכהנו בממשלה החדשה מטעם מפלגתו של לפיד ויאיישו את משרדי האוצר, החינוך, הרווחה, המדע והטכנולוגיה והבריאות. חבר נוסף מ"יש עתיד" צפוי לכהן כסגן שר במשרד הרווחה.

יו"ר "יש עתיד" שצפוי לכהן כשר האוצר הבא של מדינת ישראל כבר קיים פגישת חפיפה עם שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ. בתפקיד שר החינוך יכהן מס' 2 במפלגה, ח"כ שי פירון. לתפקיד שר המדע והטכנולוגיה מיועד ח"כ יעקב פרי ואילו את משרדי הרווחה והבריאות צפויים לאייש ח"כ מאיר כהן וח"כ יעל גרמן.

בנוסף, יכהנו שלושה חברי כנסת מטעם המפלגה החדשה כראשי ועדות בכנסת: יו"ר וועדת העלייה הקליטה והתפוצות, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ויו"ר הוועדה המיוחדת לפניות הציבור.

לאחר שנתניהו ביקש אמש מלפיד ויו"ר הבית היהודי ח"כ נפתלי בנט לוותר על תואר סגן ראש הממשלה ברגעים האחרונים למשא ומתן ואלה נענו לבקשתו מתוך "מחווה של רצון טוב", נוסף להסכמים הקואליציוניים בין המפלגות הסעיף הקובע שאף שר שיכהן בממשלה הבאה לא יזכה לתואר, המעגן זכויות רבות בחוק לאלה המחזיקים בו. עם זאת, קובע ההסכם בין יש עתיד לליכוד-ביתנו כי "היה ושר כלשהו יישא בתואר סגן ראש הממשלה או המשנה לראש הממשלה, יתווסף תואר זה לתוארו של שר האוצר".

ההסכם עם הבית היהודי: שלושה שרים, שני סגנים ויו"ר ועדת הכספים

שר הכלכלה והמסחר. נפתלי בנט (פייסבוק)
בהסכם שנחתם מוקדם יותר עם מפלגת "הבית היהודי" נקבע כי מטעם המפלגה יכהנו שלושה שרים בממשלה ה-33: שר הכלכלה והמסחר (שם חדש למשרד התמ"ת), שר הבינוי והשיכון לו תהיה האחריות גם על רשות מקרקעי ישראל והשר לאזרחים ותיקים. בנוסף, ימונו שני חברה מפלגה נוספים לסגני שרים במשרד הדתות והחינוך.

לתפקיד שר הכלכלה והמסחר מיועד י"ור הבית היהודי ח"כ נפתלי בנט. את תיק הבינוי והשיכון צפוי לקבל מס' 2 במפלגה, ח"כ אורי אריאל שיהיה האחראי על רשות מקרקעי ישראל ויושב-הראש החד ש שלה, השר היוצא משה כחלון. תיק האזרחים הוותיקים מיועד כפי הנראה לח"כ אורי אורבך. עוד נקבע כי שני חברים מהבית היהודי יכהנו כיו"ר ועדת הכספים וסגן יו"ר הכנסת.

בנוסף, קובע ההסכם כי יו"ר הבית היהודי יכהן כחבר וועדת השרים לענייני בטחון לאומי (הקבינט הביטחוני-מדיני) ובכל פורום ממשלתי מדיני ומדיני בטחוני וכלכלי שבהם מכהן רה"מ. כמו כן, צפוי בנט להיות חבר בצוות השרים שיוקם לעניין תהליך השלום עם הפלסטינים בראשות ראש הממשלה ובהשתתפות שרת המשפטים, שר הביטחון, שר החוץ ושר האוצר.

חוק משאל העם יהפוך לחוק יסוד

סעיף חשוב נוסף המופיע בהסכם הקואליציוני עם הבית היהודי מתייחס לסוגיית חוק משאל העם. מההסכם עולה כי בתוך 3 חודשים יהפוך החוק לחוק יסוד בתוך 3 חודשים. החוק צפוי לפגוע ביכולת הממשלה להחזיר שטחים בתמורה להסכם שלום עתידי - מה שעלול להערים קשיים על ניהול המו"מ, שהוטל בין היתר על שרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני.

עוד נקבע כי כהונת הרבנים הראשיים הנוכחיים תוארך עד לבחירת רבנים ראשיים, ובלבד שכהונה זמנית זו לא תוארך מעבר לארבעה חודשים. בנוסף, יושלם הליך החקיקה המאפשר לרב ראשי מכהן להתמודד לבחירת הרב הראשי הבא - סעיף שככל הנראה יותיר את הרב שלמה עמאר בתפקידו לקדנציה נוספת בת עשר שנים.

עוד הסכימו הצדדים על ביטולו של משרד ההסברה והכפפתו למשרד ראש הממשלה. בנוסף, הוסכם לחוקק חוק להגברת השוויון בנטל על פי העיקרון שבו אזרחי ישראל יתרמו את חלקם לנשיאה בנטל וכי הצדדים יפעלו לקידום "חוק יסוד: מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי".