נציג הליכוד-ביתנו מכחיש את הדיווחים על המשבר: "יש עיכובים, אך ההסכם ייחתם"

לאחר שבועות ארוכים של דיונים נדמה היה שאפשר לברך על הממשלה שתוקם בתחילת השבוע הבא. אבל גם היום, רגע לפני החתימה הסופית, התגלה מכשול נוסף, ונקווה שאחרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנוע מיאיר לפיד ונפתלי בנט את התואר סגני ראש הממשלה. איש צוות המו"מ ליאון: "הודענו על כך מראש"

משה ליאון, איש צוות הליכוד ביתנו לניהול המשא ומתן, לא מתרגש היום מהדיווחים על משבר נוסף, בתקווה גם שאחרון, שהתגלה במהלך סגירת ההסכמים להקמת הממשלה. ראש הממשלה עומד על כך שיאיר לפיד ונפתלי בנט לא ישמשו בה כסגני ראש הממשלה. את הבית היהודי ההחלטה הזו הרתיחה והיו מי שטענו שמדובר בפועל יוצא של היחסים העכורים של בנט ורעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו. ליאון טוען היום: "דיברנו על זה מראש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישנם עיכובים כמו כל הסכם, הוא אמור להחתם או הערב או הלילה, וההסכם הזה ייחתם", הצהיר תחילה לאון בראיון לחדשות 2, "למעשה, עם אנשי לפיד כבר סגרנו הסכם. יש כבר מוכנות לחתימה".

אשר למכשול הנוסף שהתגלה בצהריים טען איש צוות המו"מ של הליכוד - "ראש הממשלה החליט שבממשלה הזו לא יהיו סגני שרים. אנחנו קבענו איתם, דיברנו עם נציגי הסיעות השונות, אמרנו שאם יהיה סגן ראש הממשלה, כל ראשי הסיעות יהיו סגני ראש הממשלה. אבל אין אף אחד שמתכבד בו".

"אנחנו 6 שבועות מדברים בנושאים האקוטיים", הוסיף ליאון,"לנושא הזה התייחסנו רק פעם אחת, וכשמגיעים לחתימה אי אפשר לבוא בטענות על זה. בהתאם לבחירות, זו הממשלה הטובה ביותר שאפשר היה להרכיב".

באשר לטענות שמעלים גורמים שונים, בין היתר בליכוד-ביתנו, באשר לתוצאות המשא ומתן, הצהיר ליאון - "יש מנצח אחד. ראש הממשלה יכהן בפעם השלישית, כשמתחתיו לפיד ושאר הסיעות. כל סיעה, רצוי שתרגיש שהיא ניצחה. כל סיעה מרגישה שהיא ניצחה בחלק מהנושאים, ובחלק מהנושאים היא לא ניצחה".

נתניהו לא רוצה סגנים; בבית היהודי זועמים

זה אמנם לא מה שצפוי להכשיל את ההסכם הזה, אבל ללא ספק מוסיף לטעם הרע שבהקמת הממשלה הזו: בדקה ה-90 התגלה סכסוך נוסף, הפעם בין הבית היהודי לליכוד, שמעכב את חתימת המשא ומתן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתעקש שלא למנות לו סגן, ולא להעניק את התואר ליאיר לפיד ונפתלי בנט. בבית היהודי זעמו על ההחלטה, והחליטו בתגובה שלא להגיע לפגישת סיכום המו"מ שהייתה האמורה להתקיים בירושלים, ועל פי הדיווח בגלי צה"ל, גם לא ענו לשיחות הטלפון של צוות הליכוד-ביתנו.

על פי דיווחים נוספים, מאחורי המכשול הזה עומדת רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו. בין הגברת נתניהו לנפתלי בנט קיימת מערכת יחסים עכורה וידועה, שעל פי גורמים בליכוד-ביתנו עומדת בבסיס התעקשותו של נתניהו שלא להעניק לבנט את התואר בו הוא חפץ.

ראש צוות המשא ומתן של הליכוד, עורך הדין דוד שמרון סיפר על מחאת הבית היהודי. "קבעו איתנו ב-12:30 ולא הודיעו לנו על איחור או ביטול הפגישה", העיד שמרון. "זה פשוט מגוחך". שמרון הוסיף והכחיש את הדיווח שקושר בפרשה את שמה של שרה נתניהו - "זה ספין מכוער", הוא טען, "אין לגברת נתניהו שום קשר לשאלה הזאת".