הבית היהודי: "לא נלך לבחירות"

המשא ומתן הקואליציוני נכנס כבר לדקה ה-90, ולפני שייכשלו המגעים בין המפלגות מבהירים בבית היהודי הבוקר כי אין בכוונתם להביא לבחירות חדשות, דבר שישרת אולי את יש עתיד. בליכוד מציעים לנתניהו להקים קואליציית מיעוט עם החרדים

בבית היהודי אומרים היום מפורשות: "אנחנו לא נלך לבחירות חדשות". הדברים האלה נאמרים על רקע הערכות בליכוד שלפיד גורר את המשא ומתן הקואליציוני כדי לפוצץ אותו ברגע האחרון וללכת לבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש בשל התעכבות בשיחות בין הליכוד ביתנו ליש עתיד שהסתיים בשעה מאוחרת, לא התקיימה פגישה מתוכננת עם הצוות של הבית היהודי. בליכוד מציעים כעת לראש הממשלה להקים ממשלת מיעוט של 55 חברים עם המפלגות החרדיות מתוך הערכה שבנט ייאלץ לתמוך בממשלה כזו ולא ללכת לבחירות גם במקרה אם יאיר לפיד ויש עתיד יישארו בחוץ.

סלע המחלוקת: תיק החינוך (חדשות 2)
בתוך כך, דוחה היום שר החינוך גדעון סער את ההצעה לקיים רוטציה בינו לבין שי פירון בתפקיד שר החינוך. "הרעיון לרוטציה בתיק החינוך הוא רעיון רע, שאם חלילה יתממש יפגע במערכת החינוך בישראל", הדגיש סער. "מערכת החינוך, יותר מכל מערכת אחרת, זקוקה לרציפות, המשכיות ועקביות בכיווני המדיניות וביעדיה. רוטציה אינה רעיון נכון בכלל ובפרט היא אינה רעיון נכון לתיק החינוך".

אמש, דיווחו בש"ס על פגישה בין ח"כ אלי ישי, אחד משלושת ראשי ש"ס, עם ראש הממשלה נתניהו בלשכתו, וציינו כי לא מדובר בפגישה הראשונה בין השניים ביממה החולפת. מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה לידיעה. בש"ס עדיין מקווים שסדקים בין הבית היהודי ליש עתיד יסללו בסופו של דבר את דרכם לממשלה, כשהזמן העומד לרשות נתניהו להרכבת הקואליציה הולך ואוזל.

הפגישה, נערכה על רקע הדיווחים שהמגעים להרכבת הממשלה נתקלים בקשיים: נכון לעכשיו מסתמן שרק בשבוע הבא תהיה בישראל ממשלה חדשה. המשא ומתן המשיך אתמול, ללא כל התקדמות, אלא להיפך: פרט למחלוקת על תיק החינוך בו מעוניינים גדעון סער ושי פירון, עלו לא מעט אי-הסכמות נוספות.

מחלוקת גם על ועדת הכספים

המאבק המרכזי הבא בין נציגי שלוש המפלגות הוא סביב המינוי על ראשות ועדת הכספים. אביגדור ליברמן מעוניין לתפקיד בחברת הכנסת פאינה קירשנבאום, לפיד בעופר שלח וגם בנט מנסה לשבץ את אחד מאנשיו לתפקיד. מכשול נוסף שמכביד יותר ויותר על המשא ומתן הוא מספר השרים שתקבל התנועה - שניים כפי שנחתם בהסכם איתה, או רק תיק אחד.

כפי שנראה כרגע, לצדדים נותרו שעות ספורות בלבד לקיים משא ומתן נוסף מחר על מנת שיוכלו להשביע את ממשלת נתניהו השלישית עוד השבוע. אם עד מחר בצהריים לא יהיה הסכם לא יהיה ניתן לכנס את הכנסת עד כניסת השבת והמשך התהליך יידחה לשבוע הבא - שאמור להיות עמוס במיוחד בשל הגעת הנשיא האמריקני ברק אובמה לישראל.

גורמים בליכוד הבהירו היום בתום סבב נוסף של מגעים שלא נשאו פרי כי אנשיו של לפיד מותחים את המשא ומתן בכוונה על מנת לגרור את נתניהו לבחירות חדשות. המשא ומתן לא הסתיים עדיין אבל נראה שהאמון שנרקם בימים האחרונים בין שלושת מנהיגי המפלגות נפגע באופן משמעותי.