לפיד דחה את הצעת הרוטציה של הליכוד ביתנו

גורלו של תיק החינוך ממשיך לעמוד בלב המשא ומתן הקואליציוני, שנראה גם עתה רחוק מסיום. מוקדם יותר התחדשו השיחות בין נציגי הליכוד ביתנו לעמיתיהם ביש עתיד, אך אלה דחו את הצעת הפשרה לפיה גדעון סער והרב שי פירון יחלקו בתפקיד ויכהנוו בו ברוטציה. גם לבני מערימה קשיים ולא מוכנה לוותר על התיק השני של מפלגתה

הפלונטר עדיין רחוק מסיום: ההערכות דיברו על הסכם קואליציוני עוד בתחילת השבוע, אבל היום לא ברור אם המשא ומתן יסתיים אפילו עד סופו. בליכוד-ביתנו וביש עתיד ממשיכים להתקוטט על עתידו של תיק החינוך, כשלפיד ויתר גם על הצעת הרוטציה בתפקיד, בין גדעון סער והרב שי פירון. בינתיים, גם נפתלי בנט מתעקש להשאיר את האחריות להסברה אצלו, מהלך שאביגדור ליברמן מתנגד לו, וציפי לבני לא מוכנה לוותר על התיק השני למפלגתה, עליו סוכם כבר מבעוד מועד, למורתם רוחם של לפיד ובנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצוותים ממשיכים לשבת בשעה זו כדי להתנסות ולהתגבר על המחלוקת. מעבר להצעת הפשרה שכבר נדחתה, עלו שם גם סוגיות נוספות: ראשית, דובר בניסיון לקחת מנפתלי בנט את האחריות להסברה. מי שלא אהב את העברת האחריות הזו הוא מספר 2 בליכוד ביתנו, אביגדור ליברמן. בנט מנגד מתעקש להשאיר את ההסברה אצלו.

גם ציפי לבני מצדה הערימה קשיים. לבני ככל הנראה לא מוכנה שייקחו ממנה את התיק השני למפלגתה, מלבד מינויה שלה לשרת המשפטים, ובכל זאת נראה היום שעמיר פרץ ייאלץ להישאר בקדנציה הזו, לפחות בינתיים, מחוץ לחדר הישיבות של הממשלה. גורמים המעורים במשא ומתן מדווחים שאתמול היה משבר גדול כל כך, שאפילו נתניהו איים בבחירות.

ההצעה לרוטציה ביניהם נדחתה, פירון וסער (חדשות 2)

מי שמשפיע על יאיר לפיד הוא אורי שני, חבר צוות המו"מ. שני מכיר את נתניהו ולדבריו "צריך לגרור אותו עד הקצה. בסוף הוא נשבר". יאיר לפיד יכול בכל מקרה לסמן בינתיים שני הישגים - העובדה שהחרדים ישבו על כסאות האופוזיציה וכן הממשלה המצומצמת של 20-22 שרים. הנושא שפחות מדברים עליו הוא סגני השרים - זה תפקיד, שמלבד במשרדים הגדולים באמת, דוגמת ביטחון או אוצר, הוא די מיותר, כך שצריך להסתכל על הממשלה ה"חסכונית" הזו, גם מהזווית הזו.

במערכת הפוליטית יש מי שחוששים שהרכבת הממשלה המסובכת הזו עלולה להתדרדר גם לשבוע הבא. הרגע האחרון בו רה"מ יכול לכונן ממשלה הוא שבת, צריך לזכור שאובמה מגיע, אבל בכל זאת, קשה להבין מהי הדקה ה-90 במשא ומתן הזה. אם עד מחר בצהריים לא יהיה הסכם, הכנסת לא תספיק להתכנס לפני כניסת השבת.