בגלל הממשלה הצרה: מופז או פרץ לא ימונו לשרים

ממשלת 20 השרים של נתניהו, לפיד ובנט תגבה מחירים לא רק מהליכוד, אלא גם ממפלגות אחרות: כתוצאה ממספר השרים המועט, ייתכן שעמיר פרץ לא ימונה לשר להגנת הסביבה, אלא לסגן שר בלבד. סבירות גבוהה שגם מופז לא ימונה לשר ושילובו בממשלה מוטל בספק

הממשלה צרה, המחירים גבוהים: נתניהו, לפיד ובנט סיכמו שבממשלה הבאה יכהנו 20 שרים בלבד וכעת מתגלים חברי הקואליציה העתידיים שישלמו את המחיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים המעורים במו"מ הקואליציוני מגלים כי קיים סיכוי שח"כ עמיר פרץ, חבר המפלגה הראשונה שחתמה על הסכם קואליציוני עם הליכוד-ביתנו כלל לא ימונה לשר - זאת בניגוד להסכם שנחתם עם "התנועה" לפיו היא תקבל שני תפקידי שרים. על פי ההערכות, פרץ ימונה לסגן שר בלבד - זאת לאור ההסכמה שגובשה לצמצום מספר השרים בממשלה.

קורבן נוסף של ההפחתה הדרמטית במספר השרים צפוי להיות ח"כ שאול מופז. יו"ר קדימה אמנם צורף לברית בין לפיד לבנט, ולפיד אף ניאות לוותר על תפקיד שר שיועד למפלגתו עבור מופז, אולם נראה כי לאור דרישתו למספר שרים מצומצם, גם מופז לא ימונה לשר - וייתכן שעקב כך אף לא ישולב בממשלה.

בלבול גם בבית היהודי ובליכוד: מי ימונה - ולאיזה תפקיד?

ח"כ אריאל. שר השיכון או ההתיישבות? (יח"צ)
בשלב זה, לא ברור גם האם חברי מפלגות שהובטחו להם תפקידים מסוימים בכלל יכהנו בהם. למשל, כלל לא סגור שח"כ אורי אריאל מהבית היהודי שיועד לתפקיד שר השיכון והבינוי ימונה לתפקיד - זאת לאור התעקשות הליכוד למנות את השר משה כחלון לתפקיד יו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל - תפקיד רב השפעה ששר השיכון והבינוי החזיק בו באופן מסורתי. עקב כך, שוקלים בבית היהודי לדרוש איחוד של התיקים לפיתוח הנגב והגליל וענייני ירושלים ולמנות שר לענייני התיישבות - נושא בעל חשיבות מכרעת למפלגה הדתית-לאומית.

בנוסף, לאחר החזית שנפתחה מול יו"ר הכנסת היוצא ראובן (רובי) ריבלין, במסגרתה הבין כי לא ימונה לתפקיד שוב, שוקל נתניהו להעניק תיק בממשלה הבאה לשר סילבן שלום. מטרת המהלך היא לא לגרום לטלטלה נוספת בליכוד במקרה בו שלום, הנהנה מתמיכה רחבה במרכז המפלגה, לא ימונה לשר.

המחלוקת המרכזית שנותרה: תיק החינוך

"חוצפה למנות את פירון לשר". ח"כ רגב (חדשות 2)
עד כה סוכם שהממשלה ה-33 תכלול 20 שרים ו-8 סגני שרים - כאשר מפתח השרים שתקבל הליכוד-ביתנו יהיה גדול ביחס למספר חברי המפלגה המאוחדת בממשלה. עם זאת, סוגיית תיק החינוך טרם נפתרה - זאת עקב ההתעקשות בליכוד לשמר את התיק בידי גדעון סער ורצון יש עתיד למנות את מס' 2 במפלגה, ח"כ הרב שי פירון לתפקיד. נתניהו לא מעוניין לוותר על סער בתפקיד, לאור ההישגים שהציג במהלך ארבע השנים האחרונות בתחום. לפיד מעוניין למנות את ח"כ פירון לתפקיד שר החינוך עקב מחויבותו העמוקה לרב שהלך איתו מתחילת הדרך.

ח"כ רגב: "מינוי שי טירון לשר החינוך - חוצפה"

חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד-ביתנו תקפה הערב את דרישת יש עתיד למנות את ח"כ שי פירון לתפקיד שר החינוך. "משמעות הבקשה היא הדחה של שר חינוך מצטיין שהוביל רפורמות גדולות ומוצלחות בחינוך וזאת עבור מינוי אדם לא מנוסה כמו שי 'טירון'. בקשתם היא בגדר עזות מצח וחוצפה", אמרה רגב והוסיפה כי על הליכוד להתעקש על שימור תיק החינוך בידיו. צוותי המשא ומתן שכבר התפזרו הערב, ישובו לדון בסוגיה זו מחר בבוקר וינסו להגיע להסכמות.