הפגישה הסתיימה ועדיין אין ממשלה: מחלוקת על מספר השרים ותיקי החינוך והפנים

פגישה נוספת בין נתניהו, ליברמן, בנט ולפיד הסתיימה - והמחלוקת בעינה עומדת. עדיין אין הסכמה סופית על מי שיאייש את משרדי החינוך והפנים, אולם נראה שגובשה הסכמה על מספר השרים שיכהנו בממשלה. הצדדים ייפגשו שוב הערב, על רקע שמועות על התקדמות משמעותית במגעים

עדיין אין ממשלה חדשה: פגישתם של רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן עם בנט ולפיד הסתיימה ללא תוצאות. למרות שגובשה הסכמה על מספר השרים שיכהנו בממשלה שצפוי להיות נמוך מ-23, יש עדיין מחלוקת סביב איוש תיקי הפנים והחינוך. שמועות גורסות כי בכל זאת נרשמה התקדמות משמעותית בשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתום שלוש שעות וחצי הסתיימה בירושלים פגישתם של ראשי הליכוד, ישראל ביתנו יש עתיד והבית היהודי בה ניסו הארבעה להגיע להסכם קואליציוני. לפי שעה מדווחים הצדדים על קשיים בייחוד בסוגיית איוש תיקי החינוך והפנים, זאת לאחר שגובשה הסכמה עקרונית בנושא מספר השרים שיכהנו בממשלה הבאה, שצפוי להיות נמוך מהמספר עליו דובר בתחילה - 23 או 24 שרים. לא ברור האם תפקיד השר השמור לליברמן כלול במספר השרים הסופי עליו הוסכם או לא.

גורמים בליכוד טוענים שלפיד מנסה למשוך זמן על מנת לקבל יותר ברגע האחרון ואילו ביש עתיד אומרים בתגובה כי אין זו אשמתם שנתניהו נזכר רק בשבוע שעבר להתחיל משא ומתן רציני. בשעה זו לא מתקיים משא ומתן לאחר שהמעורבים בשיחות יצאו להפסקה, אולם הצדדים ייפגשו שוב הערב בניסיון להגיע להסכמות סופיות.

חבר הכנסת אורי אריאל, המשמש חלק מצוות המשא ומתן של הבית היהודי, ומיועד לתפקיד שר הבינוי והשיכון הביע תקווה שהצדדים יגיעו להסכמות תוך כמה ימים: "אנחנו מקווים שעד סוף השבוע יהיה הסכם", אמר. בצאתו מהפגישה התבדח יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ואמר: "אנחנו יוצאים לאכול ארוחת צהריים". בנט סירב לענות לשאלות הכתבים.

המחלוקת על מספר השרים: נתניהו ולפיד מוכנים "לקצץ" בתפקיד שר נוסף

לפיד בכניסה לפגישה, היום (חדשות 2)
כתבינו רינה מצליח ועמית סגל מוסרים כי בסביבת לפיד כבר הביעו הסכמה לוותר על תיק אחד שהוקצה עבור "יש עתיד" לטובת יו"ר קדימה שאול מופז, ששותף לברית בין לפיד לבנט. בעוד במפלגתו של לפיד ובליכוד הביעו הסכמה לוותר על שר נוסף כדי לצמצם את מספר השרים שיכהנו בממשלה, נראה כי ויתור על תפקיד שר נוסף המוקצה לבית היהודי תיתקל בהתנגדות גדולה יותר.

נתניהו צפוי להיתקל בהתנגדות גדולה מאוד בתוך מפלגתו לאור מספר המינויים המצומצם עד מאוד המיועד לליכוד. החשש הוא מפני "אינתיפאדה" שתפרוץ בליכוד יום לאחר חתימת ההסכם עם בנט ולפיד, שאחריו יפנה נתניהו לאנשי הליכוד ויבשר למעטים מהם בלבד שזכו בתפקיד. המצב עד כדי כך קשה, שבכלל לא בטוח ששרים שכיהנו בממשלה הקודמת ימשיכו לקדנציה נוספת. על רקע זה, אם לא יקבל השר גלעד ארדן את הקידום לו ציפה, ייתכן שבסופו של דבר ייענה להצעת ראש הממשלה למנותו לשליח בכיר של ישראל בחו"ל.

הסכם הלילה - וממשלה חדשה תושבע מחרתיים

גם המחלוקת מול יו"ר הכנסת היוצא ראובן (רובי ריבלין) קשורה לסוגיית המשא ומתן על מספר השרים. לאור אי תמיכתו של נתניהו בריבלין להמשך כהונה בתפקיד, נראה שדרכו של השר יולי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת סלולה. בין היתר גם בגלל שאם ימונה לתפקיד, לא ייאלץ נתניהו "לפצותו" בתפקיד שר נוסף - מה שיקל עליו בחלוקת התיקים המצומצמת גם כך לחברי מפלגתו.

הערב ייפגשו שוב הצדדים לשיחות בניסיון לחתום על הסכם עוד הלילה. במידה ואכן יושגו הסכמות הלילה וההסכם הקואליציוני ייחתם, השבעת הממשלה החדשה צפויה להתרחש כבר ביום רביעי או ביום חמישי. חלון הזמן האחרון להצגת ההסכם הקואליציוני בכנסת יהיה מחר בצהריים - זאת אם הצדדים אכן מכוונים לחתימה על הסכם כבר הערב.