נתניהו, לפיד ובנט ייפגשו שוב היום: "הסכמות עקרוניות"

הפגישה הלילית בין ראש הממשלה וראשי יש עתיד והבית היהודי נמשכה כשעתיים, כאשר גם ליברמן מצטרף לשיחות. בשעה 12:00 ייפגשו הצדדים שוב כדי לנסות ולגשר על הפערים שעדיין קיימים בנושאי השוויון בנטל ומספר השרים

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נפגש הלילה עם יושב-ראש יש עתיד, יאיר לפיד, ויושב ראש הבית היהודי נפלתי בנט. הפגישה, בת שעתיים, שאליה הצטרף גם יושב-ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הגיעה אחרי שדיווחו כל הצדדים על התקדמו איטית במשא ומתן, כשבמרכז חילוקי הדעות, עדיין - מספר השרים ונושא השוויון בנטל. בשעה 12:00 צפויים הצדדים לשוב ולהיפגש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שנותרו רק שישה ימים עד למועד האחרון להרכבת ממשלה - אין עדיין הסכמות בנושאים האלו. את פגישת מנהיגי המפלגות המשיכו צוותי המשא-ומתן שלהם לתוך הלילה.

אמש נתניהו זימן את לפיד ובנט, לאחר שהמשא ומתן שהחל אתמול בצהריים בין הצוותים של יש עתיד והליכוד-ביתנו נתקע. ההערכה הייתה שאפשר להגיע להסכם קואליציוני בראשי תיבות עד הבוקר. על פי גורמים המעורבים במגעים, יש הסכמות עקרוניות בנושא השוויון בנטל ומספר השרים.

אנשי המשא ומתן של שני הצדדים נועדו אתמול אחר הצהריים ברמת גן, אך זמן קצר לאחר מכן הגיעו המגעים למבוי סתום, למרות ההערכות שהפערים אינם גדולים ויכולים להיסגר במהרה. המחלוקת העיקרית עומדת על ניסוחי ההסכם בעיקר בנושא החוק לגיוס חרדים - שעליו אין הסכמה.

בפגישה שהחלה בשעה 21:30 דנו נתניהו, לפיד, בנט וליברמן גם בנושא התיקים, שמעורר מחלוקת. בליכוד-ביתנו מבקשים שהשר גדעון סער ימשיך לכהן כשר החינוך, ואילו ביש עתיד רוצים שח"כ הרב שי פירון יירש את התפקיד. גם על תיק הפנים יש מחלוקת, אך הוא ככל הנראה יהיה בידי יש עתיד.

כך גישר בנט בין לפיד לנתניהו

במקביל, נודע אמש לחדשות 2 כי דווקא בנט, מי שהיה "אויבו" של ראש הממשלה בנימין נתניהו, היה זה שתיווך בינו לבין יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד. ביום חמישי האחרון בנט היה זה ש"דילג" בין שני האישים כדי לפתור את בעיית תיק החוץ והאוצר, לאחר שלפיד הציב את תיק החוץ כתנאי כניסה לקואליציה.

לבסוף, ועקב התערבותו של בנט, הסכים לפיד לוותר על תיק החוץ תמורת תיק האוצר, מה שקידם באופן משמעותי את המשא ומתן שהתנהל בין שתי המפלגות.

ביש עתיד מודעים לכך שבחירתו של לפיד כתפקיד שר האוצר היא תסבוכת פוליטית לא קטנה, אך משוכנעים כי הוא יעמוד בה. "הוא נכנס לביצה קשה מאוד, זהו סיכון פוליטי אדיר אבל הוא יצליח בזה", הדגיש ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), בריאיון לתכניתנו "שש" עם עודד בן עמי. הוא אמר כי במפלגתו יימצאו את החלוקה הנכונה כדי שזה לא יגיע ל"גזרות משמיים", והוסיף שלפיד יעשה הכל על מנת שלא לקצץ בתחום החינוך והרווחה.