הערכה: הסכם קואליציוני בראשי תיבות - עד הבוקר

נתניהו, לפיד, בנט, ליברמן וצוותיהם עורכים פגישה בניסיון להגיע להבנות סופיות על ההסכם הקואליציוני. לפי הערכות המעורבים, הפערים בנושאי מספר השרים וחוק השוויון בנטל צומצמו וניתן להגיע להסכם בראשי תיבות עד הבוקר

הסכם קואליציוני עד הבוקר? ראש הממשלה נתניהו ומס' 2 במפלגתו ליברמן נועדים הלילה עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, במה שנראה כישורת האחרונה לקראת הסכם קואליציוני. נתניהו זימן את לפיד ובנט, לאחר שהמשא ומתן שהחל אתמול בצהריים בין הצוותים של יש עתיד והליכוד-ביתנו נתקע. ההערכה היא שאפשר להגיע להסכם קואליציוני בראשי תיבות עד הבוקר. על פי גורמים המעורבים במגעים, יש הסכמות עקרוניות בנושא השוויון בנטל ומספר השרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אנשי המשא ומתן של שני הצדדים נועדו אתמול באחר הצהריים ברמת גן, אך זמן קצר לאחר מכן הוא הגיע למבוי סתום, למרות ההערכות שהפערים אינם גדולים ויכולים להיסגר במהרה. המחלוקת העיקרית עומדת על ניסוחי ההסכם בעיקר בנושא החוק לגיוס חרדים - עליו אין הסכמה.

בפגישה שהחלה בשעה 21:30 דנו נתניהו, לפיד, בנט וליברמן גם בנושא התיקים, שמעורר מחלוקת. בליכוד-ביתנו מבקשים שהשר גדעון סער ימשיך לכהן כשר החינוך, ואילו ביש עתיד רוצים שח"כ הרב שי פירון יירש את התפקיד. גם על תיק הפנים יש מחלוקת, אך הוא ככל הנראה יהיה בידי יש עתיד.

בנט היה המגשר. לפיד ונתניהו (רויטרס)

כך בנט גישר בין לפיד לנתניהו

במקביל, הערב נודע לחדשות 2 כי דווקא בנט, מי שהיה "אויביו" של ראש הממשלה בנימין נתניהו, היה זה שתיווך בינו לבין יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד. ביום חמישי האחרון בנט היה זה ש"דילג" בין שני האישים כדי לפתור את בעיית תיק החוץ והאוצר, לאחר שלפיד הציב את תיק החוץ כתנאי כניסה לקואליציה.

לבסוף, ועקב התערבותו של בנט, הסכים לפיד לוותר על תיק החוץ תמורת תיק האוצר, מה שקידם באופן משמעותי את המשא ומתן שהתנהל בין שתי המפלגות.

ביש עתיד מודעים לכך שבחירתו של לפיד כתפקיד שר האוצר היא תסבוכת פוליטית לא קטנה, אך משוכנעים כי הוא יעמוד בה. "הוא נכנס לביצה קשה מאוד, זהו סיכון פוליטי אדיר אבל הוא יצליח בזה", הדגיש ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), בריאיון לתכניתנו "שש" עם עודד בן עמי. הוא אמר כי במפלגתו יימצאו את החלוקה הנכונה כדי שזה לא יגיע ל"גזרות משמיים", והוסיף שלפיד יעשה הכל על מנת שלא לקצץ בתחום החינוך והרווחה.