על סף חתימה: "לפיד גורר המשא ומתן"

לאחר שפורסם כי יושב-ראש יש עתיד ויתר על תיק החוץ וכעת שוקל ברצינות לקחת את תיק האוצר - אומרים גורמים בליכוד-ביתנו כי הם דורשים מהראשון לפתוח שוב את המשא ומתן ולדון בנושאים "עד שייצא עשן לבן", לדבריהם. לפיד: "המחלוקות על מהות - לא על תיקים". עם זאת, מסתמן כי סער וכץ ימשיכו בתפקידיהם גם בממשלה הבאה

שמונה ימים לפני שהזמן להקמת הממשלה אוזל, נראה כי המתח במערכת הפוליטית - אפסי: מסתמן, כי רוב תפקידי השרים כבר סגורים, כששר האוצר הבא של מדינת ישראל יהיה, ככל הנראה, יושב-ראש יש עתיד, יאיר לפיד, ונפתלי בנט יהיה זה שיקבל את תיק התמ"ת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות זאת, ציינו הערב גורמים בליכוד-ביתנו, כי הם "חוששים שלפיד גורר את המשא ומתן עד הרגע האחרון כדי לא לאפשר לבדוק אופציה אחרת ואז 'לסחוט' ולהכניס בקשות חדשות". עוד הוסיפו, כי זוהי הסיבה שהם תובעים ממנו לפתוח במשא ומתן מחדש ולהמשיך אותו "עד שייצא עשן לבן".

מוקדם יותר היום דווח כי יושב-ראש יש עתיד, יאיר לפיד, ויתר סופית על תיק החוץ ושוקל כעת ברצינות לקחת את תיק האוצר - כך מסרו גורמים המקורבים למשא ומתן משתי המפלגות. ביממה האחרונה פנו ללפיד גורמים רבים, ובהם בכירים במשק, וביקשו ממנו לקחת את תיק האוצר.

במקביל, אמר שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ בריאיון לערוץ 1, כי הוא "משוכנע שיאיר לפיד יהיה שר חוץ טוב". "מדובר באדם אינטליגנטי ואין לי שום ספק שהוא יבצע התפקיד כהלכה", אמר, אך סייג את דבריו כשציין כי אין הוא יודע האם מדובר בהחלטה סופית.

עוד עולה מדיווחי המקורבים, כי מסתמן שבנט יקח תיק מורחב של מסחר ותעשייה ומספר שתיים במפלגתו, אורי אריאל, ימונה, ככל הנראה, לשר הבינוי והשיכון. יצוין, כי הליכוד-ביתנו ויש עתיד הסכימו על ממשלה עם 24 שרים לכל היותר, וכעת מתמקד הוויכוח בשאלה האם משרת השר שתישמר לאביגדור ליברמן תיכלל במניין זה.

מסיכום הפגישה עולה עוד, כי יש עתיד תקבל גם את משרד הפנים, שבו יחזיקו, כפי המסתמן, יעל גרמן או מאיר כהן. יחד עם זאת, צפוי שי פירון להתמנות לשר הרווחה. מצד הליכוד יהיו שמונה שרים לבד מראש הממשלה נתניהו, כשגדעון סער יישאר בתפקידו כשר החינוך וכך גם ישראל כץ, כשר התחבורה.

ככל הנראה, בנט בנט יחזיק במשרד התמ"ת ויקבל סמכויות נרחבות למלחמה בריכוזיות. נוסף על כך, צפוי ח"כ אריאל לקבל את תיק השיכון - אם כי סוגיה זו טרם נחתמה סופית. עוד נראה, כי הבית היהודי יקבלו שני תיקים נוספים שבהם יחזיקו ח"כ אורי אורבך וח"כ אלי בן-דהן.

"הושגה התקדמות משמעותית במשא ומתן"

היום נפגשו ראש הממשלה נתניהו ויושב-ראש יש עתיד, יאיר לפיד, בפגישה שהוגדרה "טובה", ובמערכת הפוליטית מעריכים - ממשלה כבר בראשית השבוע. לאחר שנועדו בביתו של ראש הממשלה בירושלים מיהרו השניים לפרסם הודעות לפיהן "הושגה התקדמות משמעותית".

לפיד הגיע בשעות הבוקר למעונו של נתניהו בירושלים, והשניים דיווחו עליה בתיאום מיד עם סיומה. "הפגישה הוגדרה טובה והושגה בה התקדמות משמעותית", נכתב בהן.

ההתקדמות נבעה מהעובדה שלפיד הסכים לוותר על תיק החוץ ובתמורה, יקבל לידיו תיקים בכירים אחרים. בעקבות האווירה החיובית - ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד ועם הבית היהודי אמור להיחתם כבר בראשית השבוע הבא.