"הושגה התקדמות גדולה במשא ומתן"

האם ממשלה חדשה תורכב כבר בראשית השבוע הבא? בנימין נתניהו ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נועדו היום במעונו של ראש הממשלה בירושלים. כפי שדווח כאן כבר אתמול, לפיד ויתר על תיק החוץ וצפוי לקבל בתמורה תיקים בכירים אחרים. בעקבות המהלך - גורמים מעריכים כי הסכם קואליציוני ייחתם כבר בתחילת השבוע

הסכם - כבר בתחילת השבוע? נתניהו ולפיד (רויטרס)

בתום עוד פגישה שהסתיימה באווירה חיובית בין ראש הממשלה נתניהו ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד במערכת הפוליטית מעריכים - ממשלה כבר בראשית השבוע. לאחר שנועדו בביתו של ראש הממשלה בירושלים מיהרו השניים לפרסם הודעות לפיהן "הושגה התקדמות משמעותית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד הגיע בשעות הבוקר למעונו של נתניהו בירושלים, והשניים דיווחו עליה בתיאום מיד עם סיומה. "הפגישה הוגדרה טובה והושגה בה התקדמות משמעותית", נכתב בהן.

כפי שדווח אצלנו אמש לראשונה, ההתקדמות נבעה מהעובדה שלפיד הסכים לוותר על תיק החוץ ובתמורה, יקבל לידיו תיקים בכירים אחרים. בעקבות האווירה החיובית - ההסכם הקואליציוני עם יש עתיד ועם הבית היהודי אמור להיחתם כבר בראשית השבוע הבא.

תמונת התיקים מתחילה להתבהר

על פי ההערכות במערכת הפוליטית, יאיר לפיד צפוי לוותר על דרישתו להתמנות לשר החוץ וימונה במקום לשר פנים עם סמכויות מורחבות. שותפו לברית נפתלי בנט צפוי להתמנות לשר האוצר, לאחר שלפיד ככל הנראה יוותר על התפקיד ואילו משה (בוגי) יעלון יהיה שר הביטחון הבא של מדינת ישראל.

על פי הדיווח, הושגה הסכמה בין נציגי הליכוד-ביתנו לנציגי יש עתיד והבית היהודי בנוגע למספר השרים שיכהנו בממשלה ונראה שיעמוד על 23 או 24, ולא על 18 כפי שדרש לפיד בתחילה. בנוסף, צפוי יו"ר יש עתיד שלא לדרוש את תיק החוץ לאחר שהבין כי התיק מיועד לליברמן וכי לא יוכל לקבלו.

עקב ההתקדמות במגעים וההערכה כי ממשלה חדשה תושבע כבר ביום חמישי הקרוב, עלה בשיחות המשא ומתן גם נושא התיקים שיחולקו לשתי המפלגות הגדולות שצפויות להצטרף לממשלת הליכוד-ביתנו. על פי ההערכות השונות במערכת הפוליטית, זו תהיה תמונת התיקים בממשלה ה-33, שצפויה להיות מושבעת ביום רביעי או חמישי הבאים.

לפיד שר פנים מורחב, פירון שר החינוך?

העיתון "מעריב" מדווח הבוקר כי לאחר שיוותר על תיק החוץ, צפוי לפיד להתמנות לתפקיד שר הפנים במקומו של אלי ישי. גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי לפיד יתמנה לתפקיד וכי יהיה בעל סמכויות נרחבות יותר מאלו שהיו לשר ישי במשרד.

ב"ידיעות אחרונות" מוסיפים כי בכוונת הליכוד-ביתנו להציע ללפיד תיק פנים מורחב שיכלול איחוד אפשרי עם משרד הרווחה, באופן כזה שיאפשר לו לממש את הבטחותיו לבוחר בכל האמור לשיפור מצבו של מעמד הביניים.

מפלגת "יש עתיד" צפויה לקבל לידיה עוד 3-4 תפקידי שר, שני סגני שרים ואת ראשות ועדת הכספים. אם יבחר לפיד שלא להתמנות לתפקיד שר החינוך - המיועד אף הוא למפלגה, נראה שח"כ שי פירון הממוקם שני ברשימתו ימונה לתפקיד. בנוסף צפוי בכיר במפלגה להתמנות כפי הנראה לשר השיכון - אולם ייתכן שתיק זה יועבר לבית היהודי.

בנט לאוצר, יעלון לביטחון?

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט צפוי להתמנות לתפקיד שר האוצר, זאת במידה ולפיד יסרב להצעת הליכוד-ביתנו להעניק לו את התיק הבכיר. ההערכות הן שלפיד צפוי לוותר על התפקיד בתקופה בה צפויים קיצוצים גדולים וגזירות עקב הגירעון התקציבי העמוק. הבית היהודי צפויה לקבל לידיה עוד 3 תפקידי שר, כשאחד מחבריה ייכנס למשרד דתות מורחב ולמשרד הביטחון בתפקיד סגן שר.

בליכוד-ביתנו יכהנו ככל הנראה 12 ח"כים בלבד בתפקידי שרים, כאשר 8 בלבד ימונו מהליכוד ו-4 מטעם ישראל ביתנו. תיק הביטחון יישאר בידי המפלגה ועל פי המסתמן, ימונה לתפקיד הרמטכ"ל לשעבר והמשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון.

ההערכה בליכוד-ביתנו היא שכמעט כל השרים המכהנים יישארו שרים, אולם לא ברור באיזה תפקיד יכהנו בממשלה הבאה. נראה כי לשרים המכהנים צפוי להצטרף גם ח"כ צחי הנגבי שחזר לליכוד מקדימה והתברג במיקום גבוה יחסית בפריימריז. למפלגת "התנועה" בראשות לבני, שהייתה הראשונה לחתום על הסכם קואליציוני, כבר הוענקו תיקי המשפטים והגנת הסביבה במסגרת ההסכם הקואליציוני.