לפיד: הדיווח על אולטימטום – ספין וניסיון להסחת דעת

בעוד נציגי נתניהו טוענים כי קווי היסוד של הממשלה החדשה כבר סוכמו, לפיד טוען כי הוא עדיין מחכה לתשובות בנוגע לנושאים מהותיים. לכן, הוא מסביר, אין אמת בדיווחים על תנאים לקבלת תיקים: מדובר בניסיון שקוף להסחת דעת", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. גם בנט הכחיש את העניין ואמר כי "אין דבר כזה אולטימטום-תיקים"

"אין אולימטום" - לפיד ובנט (AP ופייסבוק)

תשעה ימים להרכבת הממשלה: למרות הדיווחים על אולטימטום שמתכוונים להציג הבוקר לפיד ובנט בפני נתניהו בדבר התיקים אותם הם רוצים, שני ראשי המפלגות מכחישים את העניין ומבהירים - עדיין לא קיבלנו תשובות על נושאים מהותיים. במקביל טוענים בליכוד-ביתנו כי כל קווי היסוד של הממשלה החדשה כבר סוכמו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש דווח כי למרות השמועות על היחלשות ברית בנט-לפיד, השניים נשארים מאוחדים בעמדותיהם מול ראש הממשלה ומתכוונים לדרוש את תיק החוץ ל"יש עתיד" ואת תיק האוצר ל"בית היהודי". ראשי המפלגות נמצאים בעמדת כוח יחסית לאחר שהחליטו לצרף אליהם את שאול מופז - כך שסך המנדטים של המפלגות גדול מזה של הליכוד-ביתנו.

למרות הדיווחים, הכחישו מנהיגי הברית את הצבת התנאים המתוכננת. "מדובר בניסיון שקוף להסיח את הדעת מהנושאים האמיתיים", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו. "למה זה שקוף? כי אפילו בליכוד מודים שאילו כל מה שעניין אותי זה תיק, יכולתי להיות שר בכיר כבר לפני חודש".

ההודעה בעמוד הפייסבוק של לפיד (פייסבוק)

"הדיון על התיקים יצטרך לחכות"

"לפעמים נדמה לי שהאנשים ממול עוד לא הפנימו שעידן הספינים וההדלפות הסתיים...היות ולא קיבלנו עדיין תשובות על נושאי המהות, הדיון על התיקים יצטרך לחכות", הבהיר לפיד. גם נפתלי בנט השתמש בעמוד הפייסבוק שלו כדי להכחיש את הדיווחים: "פורסם כאילו יש אולטימטום-תיקים שלנו לנתניהו. אין דבר כזה. אנחנו עובדים קשה כדי לסייע בידיו של ראש הממשלה להקים ממשלה חדשה שתוכל להתחיל לעבוד בשביל עם ישראל", טען.

אך בעוד לפיד טוען כי הוא מחכה לתשובות בנושאים מהותיים, לדבריו, כמו מתווה השיוויון בנטל ותכנית הדיור, גורמים בליכוד-ביתנו טוענים בפני עיתון "מעריב" כי קווי היסוד של הממשלה כבר סוכמו. הגורמים סיפרו כי במרכז הסיכום הזה עומדת קבלת הדרישה לפיד לחייב את כל תלמידי ישראל בלימוד מקצועות הליבה, כולל במוסדות החינוך החרדים.

אחרי שגם העקרונות מול הבית היהודי יושבו במלואם, ומחכים כעת רק לחתימה סופית, אומרים בליכוד-ביתנו כי הדבר היחידי שעומד בפני סגירת הרכב הממשלה הוא ההתעקשות של לפיד על קבלת תיק החוץ והוצאתו מידי מפלגתו של נתניהו.

היועץ המשפטי לממשלה: "ניתן לשמור תיק החוץ לליברמן"

אמש הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי ראש הממשלה בנימין נתניהו רשאי לשמור את תיק החוץ לאביגדור ליברמן - עד לסיום משפטו.

"ככל שמדובר בשאלת צירופו של חבר הכנסת ליברמן לממשלה לאחר כינונה בכלל ולתפקיד שר החוץ בפרט, הרי שבהתחשב בהלכה הפסוקה, שעתה של זו תגיע רק לאחר שההליך המשפטי המתנהל נגדו יסתיים, והיא תתברר בהתאם לתוצאות ההליך", הבהיר וינשטיין במכתב תשובה ששלח ליושב ראש תנועת אומ"ץ, אריה אבנרי.

"להשלמת התמונה", כתב היועץ המשפטי לממשלה, "אזכיר כי חוק היסוד מאפשר לצרף שר לממשלה לאחר כינונה ולהחליף את התפקידים בין השרים באישור הכנסת, ומן הבחינה המשפטית אין זה משנה אם במועד שיתבקש השינוי יכהן בתפקיד שר החוץ ראש הממשלה החדש עצמו או אדם אחר. יתר על כן, אין מניעה עקרונית כי ראש הממשלה יהיה ממונה על משרד ממשלתי נוסף, וכבר היו דברים מעולם".

בסיום המכתב ציין ויינשטיין, כי "בנסיבות המסוימות של ההליך הפלילי הנדון כאן ובהתחשב בגרסאות שמסרו עובדי משרד החוץ במשטרה, נראה כי החשש האמור הוא נמוך ולא מתעורר לדעתנו חשש לתקינות ההליך הפלילי בשל עדותם הצפויה במשפטו של מר ליברמן".