הקרב על האוצר: בליכוד מבהירים - התיק הבכיר הוצע ללפיד

האם מתחילה מחלוקת על תיק האוצר? בליכוד אומרים כי הציעו את תיק האוצר ליאיר לפיד, ובמקביל גם נפתלי בנט מגלה עניין באותו תיק. ח"כ שלח מיש עתיד אומר: "לא תהיה מחלוקת בינינו לבין הבית היהודי על תיקים". במקביל, בליכוד מבהירים: תיק החוץ לא מוצע למשא ומתן, הוא שמור לליברמן

מחלוקת על תיקים? בנט ולפיד, ארכיון (יח"צ, חדשות 2)

מתחילים לאייש את תפקידי הממשלה הבאה: ראש הממשלה נתניהו הציע למנות את יאיר לפיד לשר האוצר הבא, במקומו של יובל שטייניץ. במקביל, גם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מראה כי הוא מעוניין בתיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בליכוד מבהירים כי דרישה לתיק החוץ לא מקובלת: "הובהר למפלגת יש עתיד כי תיק החוץ יישאר בידי הליכוד ביתנו", אומר גורם במפלגה. בראיון לתכנית שש עם עודד בן עמי אמר ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי כי המשותף לתיקים שידרשו במפלגה הוא השפעה מהותית על ענייני הפנים בישראל - קריטריון שתיק האוצר עומד בו בכל מצב.

במקביל אמר ח"כ עופר שלח מיש עתיד כי "לא תהיה סתירה בין הבית היהודי ליש עתיד בחלוקת התיקים - שתי המפלגות לא יבקשו את אותו התיק". שר האוצר הבא יאלץ כבר ביומו הראשון בתפקיד להתחיל לבנות את תקציב המדינה, תקציב שאמור לכלול קיצוצים נרחבים על מנת לכסות על הגירעון הכבד.  

האתגר של השר הבא: גירעון של 39 מיליארד שקל

בסוף השנה שעברה התברר כי הגירעון בתקציב בישראל הוא 39 מיליארד שקלים - כפול מהצפוי. הגירעון הגדול, ביחד עם המשבר הכלכלי באירופה ובארה"ב שפוגע בייצוא ובגביית המסים של הממשלה מחייבים קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה, לצד העלאות מסים וביטול פטורים והקלות ממס הקיימים היום.

גם יאיר לפיד וגם נפתלי בנט מגיעים מתואמים למשא ומתן מול הליכוד-ביתנו כשהם מביאים עימם הישגים נאים מאוד בקלפי, הישגים שמאפשרים לכל אחד מיושבי הראש לדרוש את אחד התיקים הבכירים בממשלה.