עדויות חדשות חושפות: ח"כ מכהן ומועמד לכנסת קנו קולות בפריימריז

לא רק בבית היהודי: שבוע לאחר חשיפת פרשת קניית הקולות לכאורה של ח"כ סלומיאנסקי, עדויות חדשות חושפות מעורבות לכאורה של ח"כ מכהן ומועמד שרץ לכנסת בתשלום לקבלני קולות בתמורה לתמיכה. בפרשה היו מעורבים גם שרים לשעבר

שילמו תמורת מקום בכנסת? (חדשות 2)

מקום בכנסת תמורת צ'קים: שבוע אחרי שנחשפה פרשת קניית הקולות לכאורה של ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, עולים חשדות נוספים לפיהם מועמד שרץ לכנסת וח"כ מכהן שילמו אף הם לקבלני קולות רק כדי לזכות במקום בכנסת. כך דיווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהעדויות החדשות שנחשפות, המגובות ברישומים, עולה חשד כי ח"כים מכהנים ושרים לשעבר - וביניהם גם פוליטיקאי שכיהן בעבר בתפקיד של שר בכיר, היו מעורבים לכאורה בתשלום לקבלני קולות - זאת בתמורה לתמיכה בפריימריז שערכה מפלגה גדולה בכנסת.

במרכז הפרשה החשדה עומד פ', שמילא תפקיד בכיר במטה הבחירות של אחד ממועמדי המפלגה לכנסת. לדבריו, הוא היה נוכח במפגשים בהם הועברו כספים לקבלני קולות בתמורה לתמיכה באותו מועמד, שלא הצליח להיכנס לכנסת לבסוף.

"הייתי לצדו כשהוא העביר כספים בתמורה לתמיכה בדיל הפוליטי שלו. נפגשנו עם קבלנים בבתי קפה ובסיום כל פגישה הוא שלח אותי להביא את פנקס הצ'קים מהרכב", העיד פ', שבבדיקת פוליגרף שנערכה לו, נמצא כי הוא דובר אמת. "במקרים רבים הייתי עד למסירת התשלום עבור התמיכה בקלפי", הוסיף פ'.

בתשובה לשאלה האם היית נוכח בכמה פעמים שבהן המועמד שילם כספים באמצעות צ'קים לקבלני קולות בפריימריז פ' השיב "כן" - ונמצא דובר אמת. כך גם כשנשאל האם היה נוכח בזמן מתן הצ'קים לקבלני קולות בנוכחות השר הבכיר לשעבר והאם היה עעד לכך שהמועמד שהעסיק אותו שילם שלר אחר לשעבר תמורת תמיכה.

שר בכיר לשעבר ידע על השוחד

ח"כ סלומיאנסקי. ייחקר באזהרה (חדשות 2)
הפרשה מסתעפת לאחר שפ' טען כי לפגישות של מועמד המפלגה שלא הצליח להיכנס לכנסת, התלווה גם ח"כ מכהן ששימש בעבר כשר בתפקיד ממלכתי בכיר. לדבריו, חבר הכנסת היה מעורב בדיל שבמסגרתו סוכם כי יתמכו בו בבחירות המקדימות, בנוסף למועמד שאיתו עבד פ'.

בכמה מקרים חמורים יותר, הועברו כספים נוספים לקבלני קולות בנוכחות שני שרים בכירים אחרים. גם בפגישות האלה נשלפו פנקסי הצ'קים - במתורה להבטחה לתמיכה בבחירות המקדימות. באחד המקרים, הועברו כספים אפילו ביום הפריימריז עצמו, רק כדי "להרגיע" את האנשים שהיו מעורבים ב"דיל" וחששו מהמשטרה ומחוקרים פרטיים שהופעלו מטעם המפלגה.

עוד מעיד פ' על קשרים הדוקים של המועמד שהעסיק אותו עם ראשי ערים ורשויות רבים שתמכו בו. "הוא התרברב כיצד הוא משלם לראש העיר הזה או סגן ראש העיר ההוא, שהוא מצליח לשלוט בעיריות ממש", סיפר פ'.

המועמד החשוד בתשלום מכחיש

המועמד שהעסיק את פ' מכחיש כל מעורבות למקרה. "הכל שקרים" הוא טוען ואומר שלא קיים פגישות עם ח"כ לשעבר ועם מועמד נוסף המכהן כיום בכנסת. השרים לשעבר שהוזכרו כמעורבים בפרשה מכחישים אף הם: "זה שטויות", הם אומרים ומכחישים שנפגשו עם קבלני קולו לכאורה או קיבלו מהם כספים.

במשטרה כבר התקבלו עדויותיו החמורות של פ', ובשלב זה נערכת בדיקה שנועדה לקבוע האם אותו מועמד אכן שילם כספים תמורת קולות והאם ח"כים ושרים לשעבר היו מעורבים בפרשה. בכל האמור לפרשת ח"כ סלומיאנסקי, צפויים חוקרי המשטרה לחקור אותו באזהרה - זאת לאחר קבלת אישור מהיועץ המשפטי לממשלה.