יחימוביץ': "ברית בנט-לפיד - פוליטיקה ישנה"

יו"ר מפלגת העבודה מעניקה ראיון ראשון אחרי הבחירות ומבהירה פעם נוספת כי אין בכוונתה להיכנס לממשלה בראשות נתניהו: "לא אהיה התליינית שלו". יחימוביץ' תקפה את הברית החדשה בין נפתלי בנט ליאיר לפיד ואמרה: אין להם ערכים משותפים". לסיום הבטיחה כי תתמודד גם בבחירות הבאות ליו"ר המפלגה "וכנראה גם אנצח"

"תהום אידיאולוגית פעורה ביני ובין בנימין נתניהו", כך תיארה חברת הכנסת ויו"ר האופוזיציה המסתמנת שלי יחימוביץ' את סיכויי כניסתה לממשלה בריאיון ראשון לאחר הבחירות. יו"ר העבודה הבהירה כי הסירוב להיכנס לקואליציה אינו נובע ממניעים אישיים, אלא "מכיוון שאנחנו ממש לא רואים עין בעין את האופן שבו מדינת ישראל צריכה להתנהל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר נפוצו שמועות לפיהן עשוי נתניהו להציע ליחימוביץ' את תיק האוצר תמורת כניסת העבודה לקואליציה, אך יחימוביץ' הדגישה: "אנחנו ערב תקציב, שככל שתלוי בנתניהו יהיה רע ומר. הדבר הכי לא מוסרי והכי לא ערכי הוא שאהיה שרת אוצר שתהיה התליינית והמבצעת של מדיניות נתניהו. זה לא בא בחשבון".

מי שכן עשויים להיכנס לממשלה במקום יחימוביץ' הם נפתלי בנט ויאיר לפיד, שהברית ביניהם גרמה ככל הנראה הרבה לילות ללא שינה לצוות המו"מ של הליכוד-ביתנו. אבל עושה רושם שיחימוביץ' מתרשמת הרבה פחות מהברית: "למרות הדיבור על פוליטיקה חדשה, אני רואה פוליטיקה ישנה מאוד בחיבור המוזר בין בנט ללפיד".

"פוליטיקה ישנה", נתניהו, בנט ולפיד (AP, רויטרס)

"אין להם עולם ערכי משותף, אין פה שום דבר חדש, שום בשורה. זו ברית שנועדה למקסם כוח וזו פוליטיקה ישנה בפעולה". עם זאת, אומרת יחימוביץ', בכל זאת ישנו תסריט שבו עשויה מפלגת העבודה למצוא עצמה בממשלה: "אם במהלך השנה הקרובה תהיה התקדמות של ממש לקראת הסדר מדיני, הממשלה תהיה ערב חתימה ובנט יחליט לעזוב את הממשלה - זה לא יהיה על מצפוננו ובמקרה כזה נשקול מחדש הצטרפות לממשלה".

יחימוביץ' הבהירה עוד כי "לנתניהו יש 15 אצבעות מהאופוזיציה שיצביעו עבורו באופן ענייני על כל פעימה וכל התקדמות לקראת הסדר. אם נגלה שנדרשות אצבעות המפלגה בתוך הממשלה על מנת להעביר הסדר - נשקול כניסה".

בסיום הריאיון התייחסה יחימוביץ' לאכזבה במפלגת העבודה מתוצאות הבחירות, כפי שבאה לידי ביטוי בהתבטאויות אחרונות של חברי הכנסת איתן כבל ובנימין בן אליעזר: "הייתי רוצה יותר מנדטים כדי לממש את השקפת עולמי. זו הסיבה המרכזית שבגללה אנחנו צריכים לשבת באופוזיציה".

"אנחנו מפלגה דמוקרטית וכל אחר רשאי להגיד מה שהוא רוצה", אמרה יחימוביץ' והבהירה כי "הבחירות ליו"ר הן לא עריפת ראש". יחימוביץ' הבהירה כי תתמודד גם בבחירות הבאות לתפקיד יו"ר המפלגה והוסיפה נבואה קטנה: "ככל הנראה אנצח".