הרב פירון: "המשא ומתן המדיני חייב להתחדש"

הברית בין יאיר לפיד ונפתלי בנט יצרה כאב ראש לנתניהו, וכעת נשאלת השאלה האם היא תשרוד גם אחרי הקמת הממשלה. הרב שי פירון, מספר 2 ביש עתיד, הבהיר היום בראיון לערוץ החדשות כי "חייבים לחזור לדבר עם הפלסטינים, שתי המפלגות מאמינות בזה". האם גם שותפיו בבית היהודי יסכימו איתו?

הברית בין לפיד לבנט הצליחה להחזיק מעמד למרות ניסיונות ראש הממשלה נתניהו וצוות המשא ומתן שלו לפרק אותה, והצליחה לקבוע את אופייה הצפוי של הממשלה הבאה. עם זאת, קיימים הבדלים ברורים בין המפלגות, שעשויים לחבל בברית הצמודה הזו ביום שאחרי גיבוש הקואליציה. הרב שי פירון מ"יש עתיד" הבהיר היום כי מפלגתו רואה בחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים הכרח. האם זה מה שיפריד בין לפיד לבנט?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב פירון, מספר 2 במפלגתו של יאיר לפיד התראיין הבוקר לערוץ החדשות וסירב תחילה להתייחס לחלוקת התיקים בממשלה הבאה. "אני לא מחבב אנשים שתופרים חליפות מיותרות", אמר פירון, "אנחנו שייכים לאנשים שנוהגים לקנות עגלה רק אחרי הלידה. מיד אחרי הלידה נלך לחנות הרלוונטית והכל יהיה בסדר".

כשנשאל על עתידה של הברית בין יש עתיד לבית היהודי הודה פירון שהמפלגות לא בהכרח חושבת אותו הדבר, אבל ציין: "אנחנו לא חושבים אותו הדבר באותה מידה שמר נתניהו וציפי לבני לא חושבים אותו הדבר, ואני מניח שדני דנון וציפי חוטובלי ועמיר פרץ לא חושבים אותו הדבר. העם כנראה ניסה לפרק בחלוקת המנדטים את החלוקות הישנות ונצטרך למצוא דרך, להתוות את העקרונות של הממשלה".

"אי אפשר להתעמת עם כל העולם"

בהמשך הוא התייחס לסוגייה שעשוייה להפריע לשותפיו הקרובים בבית היהודי. "זה ברור שהמשא ומתן המדיני חייב להתחדש", הוא הבהיר, "ומי שרוצה להיות שותף בכיר להנהגה בישראל לא יכול להתעמת עם כל העולם - עם האמריקנים, עם האירופאים. לכן משא ומתן כשלב ראשון, כנה ואמיתי, צריך להיות הפתיח של הסיפור הזה".

פירון התעקש כי הברית בין לפיד לבנט היא לא רק לצורך הקמת הממשלה. "לזה קוראים ממזר", הוא טען, "זו לא הסיטואציה. הנסיון הוא לייצר סדר יום משותף. שתי המפלגות חלוקות בלא מעט נושאים. אנחנו לא חלוקים בהצבת היעדים ובבעיות, אנחנו חלוקים על חלק מהפתרונות". הוא המשיך לתאר את יחסי הסיעות: "שתי המפלגות בטוחות שיחסי הדת והמדינה לא יכולים להימשך כמו שהציבור החרדי הרגיל אותנו בשנים האחרונות. בסוגיות כמו הגיור והרבנות הראשית לישראל".

פירון הוסיף וטען: "שתי המפלגות מאמינות שצריך לפתוח משא ומתן. אנחנו חלוקים בגבולות הגזרה והפתרון שצריך להגיע אליו בסופו של התהליך. מספר 2 ביש עתיד הציע: "בוא נלך למשא ומתן בתום לב. נשב מול הפלסטינים, נראה מה שאפשר לעשות, ואם וכאשר נגיע לנקודות הסכמה, נצטרך לקבל החלטות אמיצות וברורות. אבל אנחנו עדיין לא שם, אז למה לריב על משהו שאולי יקרה בעוד חודשיים או שנתיים?".