בנט: "הליכוד הוא שהחרים, לא ניכנס לממשלה בלי לפיד"

נתניהו תקף את הברית בין הבית היהודי ליש עתיד והאשים כי היא מנעה הרכבת ממשלה, ונפתלי בנט משיב. "יאיר לפיד עמד במילתו כלפיי, עכשיו זה התהפך ולפתע הליכוד רוצה אותנו, תורנו לעמוד במילה". השר ישי מש"ס מתח ביקורת חריפה על בנט: "הקריב את עתיד ההתיישבות על מזבח שנאת החרדים"

בנט מתעקש: לא בלי לפיד (AP רויטרס)

אחרי שראש הממשלה נתניהו קיבל מהנשיא פרס ארכה של שבועיים להקמת הממשלה ותקף את הברית בין בנט ללפיד, מבהיר יו"ר הבית היהודי: "מי שהחרים זה הליכוד - אותנו, "לא ניכנס לממשלה בלי יש עתיד". מנגד, תוקף השר אלי ישי מש"ס את בנט: "הקריב את עתיד ההתיישבות על מזבח שנאת החרדים". מחר יימשך המו"מ הקואליציוני, ונתניהו ובנט ייפגשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפוסט שפרסם בפייסבוק כתב בנט: "בימים שלאחר הבחירות אנשי הליכוד סירבו לדבר עם הבית היהודי. החרימו אותנו. מסרו לנו שאנו לא נהיה בממשלה. אנו ציפינו להיות השותף הטבעי והראשון שנכנס לממשלת נתניהו. למרות החרם נגדנו המלצנו על נתניהו לנשיא, ללא העמדת תנאים. כפי שהבטחנו בבחירות".

לדבריו, "המסר מהליכוד היה פשוט: בשום מחיר הציונות הדתית לא תהיה בממשלה. תשכחו מזה. הולכים לממשלת שמאל-חרדים, הליכוד אמר לנו. הנימוק: 'אי אפשר יהיה להתקדם במו"מ מדיני עם הבית היהודי'".

"ידענו שאם נשב בשקט, נהיה באופוזיציה"

בנט מדגיש כי היה זה המשך ישיר של קמפיין החרם וההשחרה של הליכוד כנגד הציונות הדתית במהלך מערכת הבחירות וכותב כי גם בש"ס פתחו במתקפת דה-לגיטמציה כנגד הציונות הדתית: "כינו אותנו בית של גויים, עוכרי ישראל ועוד".

יו"ר הבית היהודי מסביר את החבירה ללפיד: "ידענו שאם נשב בשקט, נהיה באופוזיציה. לכן פעלנו. נוצר קשר ראשוני ביני ולבין יאיר לפיד. ישבנו על עקרונות ותכניות והגענו להסכמות מהותיות על שורה של נושאים מרכזיים. סיכמנו גם שיש עתיד לא תיכנס לממשלה בלי הבית היהודי, והבית היהודי לא תיכנס בלי יש עתיד".

הוא ציין כי "יאיר לפיד עמד במילתו כלפיי וכלפי הציבור שאני מייצג. עכשיו זה התהפך. לפתע הליכוד רוצה אותנו, ללא יש עתיד. תורנו לעמוד במילה. מילה זו מילה. אעמוד בה. אספוג בשמחה את כל הספינים והמתקפות בעניין. יש לי כתפיים רחבות"

בש"ס תוקפים: "בנט אולי מנצח בקרב, אבל יפסיד במלחמה"

בש"ס התחילו להפנים ככל הנראה כי לא יהיו חלק מהממשלה הבאה בגלל הברית בין לפיד ובנט והערב תקף השר אלי ישי, אחד ממנהיגי המפלגה החרדית, את מנהיגי יש עתיד והבית היהודי. "השנאה של לפיד כלפינו חזקה יותר מהאהבה של בנט לחלקי ארץ ישראל השונים והדאגה להתיישבות, שאם לא כן, היה יודע שמחיר חבירתו ללפיד, הוא מחיר יקר עבור המתיישבים ביו"ש", כתב ישי בפייסבוק.

שר הפנים הוסיף כי "בנט אולי מנצח בקרב, אבל יפסיד במלחמה. הבית היהודי מכרו את נשמתם, את דגלם - את עתיד ההתיישבות".

ישי המשיך להפנות אצבע מאשימה לבנט, שלטענתו אחראי לאי הקמת הממשלה. "בימים הקרובים, יקבע סופית הרכב הממשלה ללא חרדים ומה שייקבע עוד באותו היום יהיה עתיד ההתיישבות. הפרחים לבנט. הוא הקריב את עתיד ההתיישבות על מזבח שנאת החרדים".

גורם בליכוד הגיב לדברי בנט ואמר כי "הבית היהודי הייתה המפלגה הראשונה שקיבלה הצעה להצטרף לממשלה בראשות נתניהו. בהמשך להבטחתה המפורשת לבוחריה לחזק את נתניהו מימין, אנו קוראים לבית היהודי לא להחרים ציבורים שלמים בישראל כדי שתוכל לקום ממשלה עם רוב למחנה הלאומי".