לפיד "לא יקרה שום אסון אם החרדים יישבו באופוזיציה"

יו"ר יש עתיד השיב לטענות מצד הליכוד-ביתנו כי הוא פסול ישיבה עם החרדים בממשלה והבהיר: "את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי, אולם המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי". לדבריו, הוא לא מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכה מפלגתו לבחירות

לפיד: לא רואה איך עושים שיוני עם המפלגות (AP)

לאחר שבסביבת נתניהו האשימו את יו"ר יש עתיד כי הוא פוסל ישיבה עם החרדים בממשלה ובכך מונע הקמת קואליציה רחבה, השיב הערב לפיד וכתב בדף הפייסבוק שלו: "אנחנו לא פוסלים ולא מחרימים אף אדם, ובוודאי שאנחנו לא שונאים אף אחד". עם זאת, הסביר כי הוא לא רואה כיצד המפלגות החרדיות יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכה מפלגתו לבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפיד הדגיש את תוצאות הבחירות ואמר כי הן מסמנות שאת הדרך שבה רוצה הציבור לראות את המדינה מתנהלת. "משום מה התקבע פה העיקרון האומר שלא משנה מה תוצאות הבחירות, ולא משנה באיזו השקפת עולם בחרו תושבי ישראל, המפלגות החרדיות חייבות להישאר בממשלה", כתב. "הם לא 'השותפים הטבעיים' של נתניהו, הם השותפים הטבעיים של כל מי שמנצח. ימין שמאל או מרכז, אין הבדל, תמיד נמצא את אלי ישי מחייך מצידו האחד של ראש הממשלה, ואת ליצמן מרצין פנים מצידו האחר".

"האם מישהו שינה את החוקים ושכח להודיע לנו? האם מותר להקים ממשלה בלי הליכוד, בלי העבודה, בלי קדימה, בלי מרצ, בלי המפלגות הערביות, בלי כל מפלגה בעצם, אבל את החרדים חייבים תמיד להכניס לממשלה אחרת תואשם שאתה מטיל חרמות ופסילות? איזה מן תהליך דמוקרטי מוזר זה?", שאל יו"ר יש עתיד.

"את החרדים עצמם עלינו לחבק"

"אני לא פוסל בני אדם - חרדים או לא - אבל יש הבדל בין אנשים למפלגות", הדגיש. "את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי על עתיד המדינה, אולם המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי".

לפיד הסביר כי הוא אינו מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכה מפלגתו לבחירות: השינוי בקריטריונים לדיור, לימודי ליב"ה לכל, השיוויון בנטל הגיוס, הקיצוץ המתבקש בתקציבי הישיבות.

את דבריו הוא חותם: "המסקנה המתבקשת היא שלא יקרה שום אסון אם בקדנציה הקרובה החרדים יישבו באופוזיציה".

אלי ישי: "הדרת החרדים הפכה עבורו לערך מקודש"

השר אלי ישי מיהר להגיב לדברים - גם הוא בפייסבוק. "בכוונת רובהו הפוליטי של לפיד אין ולא הייתה כוונה להטיב עם מעמד הביניים, הסטודנטים ועוד", כתב. "הוא גייס את יכולת הכתיבה, ההגשה והרטוריקה שלו למטרה אחת בלבד - הוצאת החרדים אל מחוץ לממשלה, אל מחוץ לחברה הישראלית. הוא לא הפנים שאיננו קבוצה לצד האוכלוסייה הישראלית, אנחנו חלק ממנה".

ישי המשיך להטיח ביקורת חריפה ביו"ר יש עתיד: "הדרת החרדים הפכה עבורו לערך מקודש. השנאה של לפיד כלפינו חזקה יותר מהאהבה של בנט לחלקי ארץ ישראל השונים והדאגה להתיישבות, שאם לא כן, היה יודע שמחיר חבירתו ללפיד, הוא מחיר יקר עבור המתיישבים ביו"ש. השותפות בין השניים, ביום המחר, בסיום מופע היחצנות של לפיד להוצאת החרדים, תפגע במחנה אשר חרט על דגלו שלא תהיה התנתקות נוספת, המחנה שמבין שבטחון קודם לשלום".