נתניהו קיבל ארכה להרכבת הממשלה: "לא הצלחתי בגלל החרמות"

הנשיא פרס העניק לרה"מ שבועיים נוספים לצורך הרכבת ממשלה. נתניהו תקף את הברית בין לפיד לבנט: "יש החרמה של ציבור בישראל וזה לא מתאים להשקפתי", הסביר. "אנחנו עומדים בפני אתגרים המצריכים איחוד כוחות ולא פילוג"

לאחר ש-28 הימים שקיבל כדי להרכיב ממשלה תמו מבלי שהצליח להגיע עם המפלגות השונות להסכמות שיאפשרו לו להקים קואליציה, הגיע הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם נשיא המדינה שמעון פרס כדי לבקש ממנו הארכת זמן. "הסיבה העיקרית שלא הצלחתי היא כי יש חרמות", אמר ראש הממשלה לנשיא, שהעניק לו שבועיים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ביקשתי ליצור ממשלה רחבה, שתדון בנושאי השיוויון בנטל וגם בנושאים הכלכליים והביטחוניים העומדים לפנינו", אמר נתניהו לפרס. "הסיבה העיקרית שלא הצלחתי כי יש חרמות. יש החרמה של ציבור במדינת ישראל וזה לא מתאים להשקפתי".

לאחר שהבין כי ככל הנראה לא יוכל להקים קואליציה עם החרדים, בגלל הברית בין יאיר לפיד לנפתלי בנט, מתח ראש הממשלה ביקורת חריפה על התנהלותם של מנהיגי יש עתיד והבית היהודי במהלך המו"מ הקואליציוני, אם כי לא נקב בשמם.

"אנחנו כיהודים סבלנו מחרמות ואנחנו מזדעקים כשזה קורה", אמר נתניהו. "כשמחרימים סחורות באירופה של מתנחלים אנחנו מזדעקים ובצדק. בהיסטוריה שלנו סבלנו הרבה משנאת חינם . אנחנו עומדים בפני אתגרים ביטחוניים ומדיניים והדברים מצריכים איחוד כוחות ולא פילוג כוחות. אני מקווה שמנהיגי המפלגות יגלו אחריות".

נתניהו ולפיד בטקס השבעת הכנסת - יש עתיד? (רויטרס)

פרס: זקוקים לממשלה שתאחד את העם

הנשיא השיב לראש הממשלה: "אני שמח לשמוע שיש עדיין סיכוי לסיים את מלאכת הרכבת הממשלה אני מעניק לך עוד שבועיים ימים כדי להשלים את המלאכה. המדינה זקוקה כמה שיותר מהר לממשלה שתעמוד בפני האתגרים העומדים בפניה, שתאחד את העם כולו".

פרס הדגיש כי "אנחנו זקוקים לממשלה מסודרת ומאורגנת לפיכך, על פי החוק, אני מעניק לך שבועיים נוספים להרכיב את הממשלה אני מאחל לך הצלחה ושתבוא לכלל סיום גמור של הרכבת הממשלה".

עד עתה, מפלגת התנועה בראשות לבני היא היחידה שחתמה על הסכם בדבר הצטרפותה לממשלת נתניהו, ובליכוד-ביתנו היו עסוקים בעיקר בניסיונות לפרק את הברית בין יאיר לפיד לנפתלי בנט, במטרה להקים ממשלה רחבה עם החרדים. בימים האחרונים נראה כי אנשי נתניהו ויתרו על האפשרות הזו לאחר שהבינו כי יש עתיד והבית היהודי משלבות ידיים במטרה להיכנס יחד לקואלצייה.

אתמול נערכה פגישה נוספת בין צוות המשא ומתן של הליכוד-ביתנו לזה של הבית היהודי, אך גם היא לא הובילה לפריצת דרך במגעים. נציגו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, תקף את אנשיו של בנט ומתח ביקורת על הברית עם יאיר לפיד ויש עתיד. "בבית היהודי הודיעו לנו שגם הם מחרימים את החרדים כפי שיש עתיד מחרימים את החרדים, זאת כתוצאה מהברית שעדיין קיימת", אמר.