גפני מגיב למו"מ: "בנט הכריז מלחמה על עולם התורה"

המו"מ הקואליציוני: ביהדות התורה זועמים היום על דיווחי הליכוד לפיהם יש עתיד והבית היהודי החליטו "להחרים את החרדים" כחלק מהברית ביניהם. "היום הזה ייזכר לדיראון עולם כיום שבו מפלגה שמתקראת דתית הכריזה מלחמה על עולם התורה", תקף ח"כ גפני את בנט ומפלגתו בחריפות. בבית היהודי מכחישים

"בנט הכריז מלחמה על עולם התורה" (רויטרס)

בעוד המגעים להרכבת הממשלה נמשכים, נראה שנציגיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחילים להפנים כי לא יצליחו לפרק את הברית שנוצרה בחודשים האחרונים בין "יש עתיד" לבית היהודי. אבל לא רק בליכוד-ביתנו מבינים שהציר הזה חזק משחשבו, אלא גם במפלגות החרדיות. ח"כ משה גפני מיהדות התורה יוצא היום במתקפה חריגה בחומרתה כנגד יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט והצהיר כי הוא - "הכריז מלחמה על עולם התורה", כלשונו. בבית היהודי מנגד מכחישים פסילה גורפת של המפלגות החרדיות בממשלה אבל מודים - לא נכנס בלי יאיר לפיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו יבקש מחר מהנשיא פרס הארכה בתקופת הרכבת הממשלה בשל המשבר אליו נקלעו המגעים הקואליציוניים וגם היום הזה לא נראה כמבשר טובות לצוות המשא ומתן של הליכוד ביתנו. בתום פגישה נוספת בין אנשיו של נתניהו לנציגי הבית היהודי הצהיר עו"ד דוד שמרון כי מפלגתו של בנט "מחרימה חרדים כחלק מהברית עם יאיר לפיד", כלשונו.

התגובה מכיוון יהדות התורה לא אחרה לבוא. "היום הזה י"ט באדר ייזכר לדיראון עולם כיום שבו מפלגה שמתקראת דתית ויושב ראשה, שכינה את החרדים 'אחים', הכריזה מלחמה על עולם התורה", פתח ח"כ גפני את הודעתו, "מתברר שכשבנט אומר 'אחים' הוא מתכוון לשנאת אחים ולהחרמה של אחים", הוא ציין, "השנאה הזו כה תהומית שבתמורה הוא מוסר את גורל ארץ ישראל בידיהם של אנשי 'יש עתיד' ויאיר לפיד שתקף את המתיישבים ביהודה ושומרון. כדאי שהפוליטיקאי הטרי נפתלי בנט וחבריו יזכרו היטב שבניין הכנסת עגול הרבה יותר ממה שהוא נראה מבחוץ", חתם גפני באיום.

מתקפה חריפה על בנט והבית היהודי. ח"כ גפנ (חדשות 2)

הדברים באו כאמור בתגובה לטענתו של עו"ד שמרון כי "בבית היהודי הודיעו שגם הם מחרימים את החרדים כפי שיש עתיד מחרימים את החרדים, זאת כתוצאה מהברית שעדיין קיימת". שמרון הבהיר כי מבחינתו "יש כאן החרמה של ציבור שלם, אנחנו לא מקבלים חרמות. נצטרך לראות איך מתקדמים מכאן להרכבת ממשלה כתוצאה מהמצב הזה". בשלב זה לא ברור אם מדובר במשבר ממשי שנוצר בין הליכוד לציר בנט-לפיד או במסר שמנסים לשדר למפלגות החרדיות שלפיו הם אינם אלה שיהיו אחראים לאי כניסתן לממשלה.

בבית היהודי מכחישים החרמה, אבל מאשרים את קיום הברית עם לפיד

בבית היהודי דחו בתגובה את הטענות של שמרון מכל וכל אך הבהירו פעם נוספת כי הברית עם "יש עתיד" בלתי ניתנת לפירוק. ח"כ איילת שקד הבהירה בעמוד הפייסבוק שלה כי למפלגתה "אין בעיה להיכנס לקואליציה עם החרדים. אבל לא ניכנס לקואליציה בלי יש עתיד".

לפני הפגישה רמז שמרון פעם נוספת שמפלגותיהם של בנט ולפיד מאלצות אותו שלא להכניס את החרדים לממשלה. "גם אם הם יתגייסו בגיל 14 ויקבלו צו ראשון בבר-מצווה אנשי לפיד יפסלו את ישיבתם בממשלה", אמר שמרון.

"לא נכנס בלי יש עתיד", שקד (יח"צ)

בעקבות דברים דומים שאמר אתמול שמרון, מתח הבוקר יו"ר "יש עתיד" ביקורת חריפה על התנהלות צוות המשא ומתן של הליכוד. "אז על מה באמת דיברנו במו"מ הקואליציוני?", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו הבוקר. "על הצורך במהפכת דיור שתוריד מחירים, על חינוך, על יוקר המחיה, על המחויבות שלנו להקל על מעמד הביניים".

"במילים אחרות, דיברנו על כל הדברים שהם לא ספינים, ולא תופסים כותרות, ולא עוסקים בנסיון לגרום לאנשים לשנוא ולכעוס זה על זה. אז למה כל מה שיצא החוצה הוא רק ההודעה של הליכוד שאנחנו פוסלים את החרדים? ", תהה לפיד וענה לעצמו: "שאלה מצויינת".