ניסיון אחרון לפירוק הברית: נציגי נתניהו ובנט ייפגשו היום

לאחר שנציגי יש עתיד הבהירו אמש כי מבחינתם "אין מקום לחרדים בממשלה הקרובה", יעשה היום מאמץ נוסף מצד אנשי נתניהו לצרף את בנט לקואליציה. לפיד מצידו שמר על מחויבותו לבית היהודי וסירב אתמול לדיל שהוצע לו – מו"מ מדיני תמורת פירוק הברית. בנוסף, על רקע אי ההתקדמות במגעים, מאיימת ארה"ב לבטל את ביקור אובמה

ניסיון אחרון לפירוק הברית (AP, רויטרס)

מחר בערב יגיע לסיומו פרק הזמן שהוקצב לבנימין נתניהו להרכיב קואליציה, אך ממשלה חדשה לא נראית באופק. בטרם יבקש ארכה מנשיא המדינה, ייפגשו היום נציגי הליכוד-ביתנו עם נציגי הבית היהודי, בניסיון נוסף לפרק את ברית בנט-לפיד על רקע הצהרת נציגי "יש עתיד" כי לא יישבו במשלה לצד החרדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש נפגשו בפעם השלישית צוותי המשא ומתן הקואליציוניים של הליכוד-ביתנו ויש עתיד, בניסיון להגיע להסכמות מסוימות בנוגע להרכב הממשלה. בתום הפגישה סיפר עו"ד דוד שמרון, נציגו של ראש הממשלה נתניהו כי נציגיו של לפיד הבהירו כי מבחינתם "אין מקום לחרדים בממשלה הקרובה".

"אנו מציבים את השאלה הזו לפני הבית היהודי, כדי להבין האם גם הם פוסלים את המפלגות החרדיות. לצורך זה קבענו פגישה ואנחנו נברר בעיקר את הנקודה הזאת", הוסיף עו"ד שמרון. בפגישה שתתקיים הבוקר צפויים אנשי הליכוד-ביתנו לנסות ולדחוק עד כמה שאפשר באנשי הבית היהודי לחזור בהם מן המחויבות ל"יש עתיד".

הדיל שהוצע ללפיד: ויתור על בנט תמורת מו"מ מדיני

עוד במסגרת מכבשי הלחץ על הבית היהודי, קרא אתמול יו"ר סיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין לנפתלי בנט ואנשיו לסייע בהקמת ממשלת ימין צרה שתתבסס על 61 חברי כנסת. "בפעם האחרונה שניסו לבצע מהלך כזה ללא המפלגות החרדיות - פיצלו את המחנה הלאומי. אז זה נגמר בהתנתקות, אסור לחזור על טעויות העבר", אמר אלקין.

גם על יאיר לפיד הופעל לחץ רב במטרה לשבור את מחויבותו לבנט - עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי נציגיו של נתניהו הציעו ליושב ראש מפלגת יש עתיד דיל מפתה. במסגרת ההצעה הובטח ללפיד כי אם יסכים להצטרף לממשלה ללא הבית היהודי, יקבל בתמורה התקדמות במשא ומתן המדיני.

גורמים המעורבים במגעים הקואליציוניים סיפרו כי הדיל הונח על השולחן בפגישה אתמול. אנשי הליכוד-ביתנו טענו כי הם לא יכולים לפנות יישובים בזמן שבנט יושב בממשלה. "אתם צריכים לוותר על בנט, כי אז לא נוכל לקדם תהליך מדיני ולפנות יישובים", אמרו אנשי נתניהו. נציגי יש עתיד ענו בתגובה: "עד עכשיו כן פינתם יישובים?".

במסגרת הניסיונות לשכנע את הבית היהודי ויש עתיד להצטרף לממשלה, הביעו גורמים בליכוד-ביתנו נכונות לפתוח את ההסכם הקואליציוני שנחתם עם ציפי לבני ולשנותו. עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר כי מפלגתו של נתניהו הסכימה לשקול מחדש את ההבטחות ליושבת ראש מפלגת "התנועה", בנוגע לתיק המשפטים ולאחריות על המשא ומתן המדיני, זאת לאור ההתנגדות שהביעו בנט ולפיד להסכם.

ארה"ב: ביקור אובמה יבוטל אם לא תורכב ממשלה

עם צאת השבת יגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו למשכנו של נשיא המדינה שמעון פרס, ויבקש ממנו לקבל ארכה של 14 יום בניסיון אחרון להרכיב ממשלה. אם עד יום שבת בעוד שבועיים נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה, יוכל הנשיא להטיל את המלאכה על חבר כנסת אחר.

כבר לפני מספר שבועות נקבע ביקורו המתוכנן של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל. הנשיא האמריקני צפוי לנחות בארץ ב-20 למרץ, בדיוק ארבעה ימים לאחר שתסתיים גם הארכה שייתן הנשיא לנתניהו. כעת, מפני שממשלה חדשה לא נראית באופק, מאיימים גורמים אמריקניים לבטל את ביקור אובמה.