החוץ, הביטחון והאוצר ללפיד, מופז ובנט?

הדרך להקמת הממשלה החדשה הופכת לכמעט בלתי אפשרית: בפגישה החשאית שקיימו אתמול ראשי "יש עתיד", "הבית היהודי" ו"קדימה" הם סיכמו על שיתוף פעולה הדוק ביניהם שיקשה על כניסה של אחד מהם בלבד לממשלה. על פי אחת ההערכות, השלושה ידרשו את שלושת התיקים הבכירים כתנאי ראשי לכניסה לקואליציה

הברית החדשה - לפיד, בנט ומופז (חדשות 2)

הציר החוסם של נתניהו ידרוש את שלושת התיקים הבכירים? לאחר שאתמול קיימו לפיד ובנט פגישה חשאית עם יו"ר קדימה שאול מופז וצירפו אותו לברית ביניהם, נראה שדרכו של רה"מ להקמת קואליציה נעשית מסובכת אף יותר ואולי אף בלתי אפשרית. על פי אחת ההערכות, השלישייה החדשה צפויה לדרוש לעצמה את שלושת התיקים הבכירים בממשלה הבאה כתנאי לכניסה אליה - כך דיווח הבוקר העיתון "ישראל היום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, שלושת ראשי המפלגות סיכמו ביניהם כי במסגרת המו"מ הקואליציוני יבקשו מנתניהו למנות את לפיד לשר החוץ, את בנט לשר האוצר ואת מופז לשר הביטחון. הדרישה הזו אמנם נשמעת לא ריאלית במיוחד, אולם לציר המשולש החדש בהנהגת לפיד, בנט ומופז יש ביחד 33 מנדטים - 2 יותר ממה שיש למפלגת הליכוד-ביתנו, עליה הוטלה מלאכת הרכבת הממשלה. עובדה זו מעניקה לברית המחוזקת כוח רב יותר במגעים מול נציגי נתניהו ומביאה להקשחת העמדות בפועל של השלושה.

בפגישה שנערכה אתמול בביתו של יו"ר הבית היהודי ברעננה ונמשכה שעות, סיכמו השלושה על איחוד כוחות מול ראש הממשלה על בסיס עקרון השוויון בנטל, עליו הם מסכימים. לדבריהם, נתניהו מעוניין בחרדים בממשלתו ולכן בחר לוותר על קידום נושא השוויון בנטל. עוד העריכו השלושה כי בסופו של דבר, וככל שהמועד האחרון להקמת ממשלה חדשה יתקרב, ייאלץ נתניהו "להיכנע" ולוותר על החרדים כדי להקים ממשלה יחד איתם.

לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני עם ציפי לבני ומפלגת "התנועה", נדמה היה שיו"ר קדימה מופז צפוי להיות הבא בתור להיכנס לממשלה בראשות נתניהו, אלא שלאחר הפגישה החשאית אמש בינו לבין בנט ולפיד, נראה כי קרוב יותר לציר המתנגד לממשלה מאשר ללהיות חבר בה. אם מצרפים את זה לעובדה שמופז פרש מממשלת נתניהו הקודמת בגלל הנושא הזה, ואת הפגישה שהתקיימה שלשום בין נתניהו ומופז והסתיימה ללא הסכמות - נראה שתמונת המצב מתבהרת.

אולי בכל זאת בנט?

יקיים היום את המגעים עם הליכוד. אריאל (אורי אריאל)
למרות ההתבצרות לכאורה בעמדות של יו"ר הבית היהודי בנט, היום ייפגשו צוותי המשא ומתן של מפלגתו עם צוותי הליכוד-ביתנו, וידונו על התנאים לכניסת המפלגה הדתית-לאומית לממשלה.

על רקע כניסתה של "התנועה" לממשלה והשיחות המתקדמות עם ש"ס, שכפי הנראה צפויה להיות המפלגה הבאה שתיכנס כשותפה לממשלה הבאה בראשות נתניהו, נציגי הבית היהודי יגיעו מחר לפגישה עם נציגי הליכוד-ביתנו, וזאת לאחר שהם יזמו אותה.

גורמים המקורבים לשיחות אומרים היום כי הבית היהודי צפויים לדרוש מנתניהו שלבני לא תיטול חלק במשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, או לפחות לא כפי שזה הוצג בהסכם הקואליציוני - כתפקידה הבלעדי.

נתניהו ובנט אמנם לא ייפגשו ישירות, אולם לפגישה בין נציגי המפלגות יגיע מי שעומד בראש צוות המו"מ של הבית היהודי, ח"כ אורי אריאל, שנמצא בקשר מתמיד עם אנשי נתניהו ושהטון שלו הרבה פחות תקיף וחד משמעי מזה של בנט.