המו"מ הקואליציוני: הכירו את ציר לפיד-בנט-מופז

נדמה שכאב הראש של נתניהו הולך ומחריף בדרך להקמת הממשלה הבאה: לאחר הניסיון להאיץ את התהליך והחתימה על הסכם קואליציוני עם "התנועה" של ציפי לבני, קיימו הבוקר ראשי "יש עתיד", "הבית היהודי" ו"קדימה" פגישה חשאית שלא תועיל למורל בליכוד-ביתנו. בפגישה שהתקיימה בביתו של בנט הם דנו במתווה להשגת השיוויון בנטל

הברית לכאורה שהציגו בתקופה האחרונה יאיר לפיד ונפתלי בנט זוכה לשחקן חיזוק? הבוקר קיימו יושבי הראש של "יש עתיד" ו"הבית היהודי" פגישה חשאית דווקא עם יושב ראש "קדימה", שאול מופז, שרק אתמול דווח כי הוא קרוב מתמיד לכניסה לממשלת נתניהו השלישית. לפגישה הזו, כך מדווחים המקורבים, עשויה להיות גם פגישת המשך והשלושה קבעו להמשיך ולשמור על קשר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעוד שלושה שבועות ויומיים חייב בנימין נתניהו לסיים את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה. במערכת הפוליטית תהו השבוע אם ציר בנט ולפיד מתפרק, אבל היו נראה שדווקא להפך. בוקר התקיימה פגישה חשאית בין יאיר לפיד נפתלי בנט ושאול מופז בביתו של בנט ברעננה.

על הפרק עמד בעיקר מתווה חדש בנושא השיוויון בנטל, שאותו הם צפויים לדרוש יחדיו מבנימין נתניהו. השלושה סיכמו להיפגש בהמשך ולשמור על קשר. אם מצרפים את זה לעובדה שמופז פרש מממשלת נתניהו הקודמת בגלל הנושא הזה, ואת הפגישה שהתקיימה אמש בין נתניהו ומופז והסתיימה ללא הסכמות - נראה שתמונת המצב מתבהרת.

אם אכן יש כאן ציר חדש - מדובר בתיאום של 33 מנדטים, גוש גדול יותר מהליכוד-ביתנו, שהצליחה לגייס סביבה עד כה רק 37. הנתון הזה הוא אמנם לא מאוד משמעותי, אבל בהחלט סמלי ובעל השפעה מוראלית.

ועם זאת, מחר: פגישה בין נציגי הליכוד לבית היהודי

למרות ההתבצרות לכאורה בעמדות של יו"ר הבית היהודי בנט, מחר ייפגשו צוותי המשא ומתן של מפלגתו עם צוותי הליכוד-ביתנו, וידונו על התנאים לכניסת המפלגה הדתית-לאומית לממשלה.

על רקע כניסתה של "התנועה" לממשלה והשיחות המתקדמות עם ש"ס, שכפי הנראה צפויה להיות המפלגה הבאה שתיכנס כשותפה לממשלה הבאה בראשות נתניהו, נציגי הבית היהודי יגיעו מחר לפגישה עם נציגי הליכוד-ביתנו, וזאת לאחר שהם יזמו אותה.

יקיים מחר את המגעים עם הליכוד. אריאל (אורי אריאל)

גורמים המקורבים לשיחות אומרים היום כי הבית היהודי צפויים לדרוש מנתניהו שלבני לא תיטול חלק במשא ומתן המדיני עם הפלסטינים, או לפחות לא כפי שזה הוצג בהסכם הקואליציוני - כתפקידה הבלעדי.

נתניהו ובנט אמנם לא ייפגשו ישירות, אולם לפגישה בין נציגי המפלגות יגיע מי שעומד בראש צוות המו"מ של הבית היהודי, ח"כ אורי אריאל, שנמצא בקשר מתמיד עם אנשי נתניהו ושהטון שלו הרבה פחות תקיף וחד משמעי מזה של בנט.

דווקא ליאיר לפיד יש סיבה לאופטימיות

סקר חדש שמפרסם היום ערוץ הכנסת אגב, לפיד היה זוכה היום לשלושים מנדטים ועוקף את הליכוד, שישאר רק עם 22. עם זאת, במועמדות לראשות הממשלה, נתניהו עדיין מוביל. 

בינתיים, לפיד ממשיך לעדכן את בוחריו על עמדותיו והמשא ומתן כדרכו, בעמוד הפייסבוק שלו. "המו"מ הקואליציוני רעשני ורווי בספינים, אבל הוא לא יגרום לנו לשכוח למה אנחנו פה ועל מה אסור לנו להתפשר", כותב לפיד, "זה לא דיון על תיקים, זה לא דיון על ג'ובים, זה לא דיון על מי נכנס קודם ומי דפק את מי. יש לא מעט אנשים שמנסים לגרור לשם את הדיון - פשוט כי זה מה שהם רגילים לו - אבל זה לא יילך להם. מי שאומר לי שבסוף נתקפל פשוט לא מכיר אותנו".

"אנחנו - וזה אולי החלק שייקח לפוליטיקאים הישנים שלנו קצת זמן להתרגל אליו - המפלגה שאומרת אחרי הבחירות את אותם דברים שאמרה לפני הבחירות", חוזר לפיד אחר מסרים שכבר השמיע בעבר, "השאלה היחידה שנותרה היא אם נשב בממשלה עם העקרונות שלנו, או שנשב באופוזיציה בגלל העקרונות שלנו. כרגע, שתי האפשרויות ריאליות באותה מידה, וחבל", הוא שולח גם איתות לנתניהו.

"למה חבל?", כותב לפיד, "כי את הממשלה שתוביל את המדינה לארבע וחצי שנים של אביב ישראלי נתניהו יכול היה להקים כבר לפני שבועיים, בלי שום מאמץ. אנשיו של נתניהו צודקים כנראה גם כשהם אומרים שהבעיה היא שאין לי נסיון. אם היה לי נסיון בטח הייתי מבין מדוע טרם הוקמה פה ממשלה אזרחית יעילה, ערכית, שתגן על מעמד הביניים, תעזור לנו לצלוח את המשבר הכלכלי ותנווט את הספינה הישראלית בתוך סתיו ערבי קודר וסוער".

"יש פה הזדמנות נדירה", מסכם לפיד, "הפוליטיקה השתנתה, כוחות חדשים מבקשים להביא תקוה חדשה ורק מחכים להזדמנות שלהם. 19 המנדטים שלנו נולדו מפני שהישראלים העדיפו לבחור בבני אדם שמתכוונים למה שהם אומרים. אנחנו פה כדי להוכיח להם שהם לא טעו".