בנט: "לא אכנס לממשלה בלי לפיד"

מניין הימים מאז הבחירות הולך וגדל, אבל הפלונטר הקואליציוני נראה רחוק מפתרון: יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, מבהיר היום בשיחות סגורות כי הוא לא מתכוון להיכנס לממשלה ללא יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ותוקף את ההסכם שנחתם אתמול עם לבני. עם זאת, במקביל, נפגש אמש לפיד עם יו"ר ש"ס אלי ישי, מבלי להגיע להסכמות

נפתלי בנט ויאיר לפיד ממשיכים להפגין קשיחות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים, עדיין המועמדים המובילים להיות שותפיו הבכירים בממשלה הבאה, מציגים חזות אחידה שמקבלת תוקף גם בשיחות סגורות שמקיים בנט לאחרונה ובהן הוא מבהיר - "אין מצב שאני אכנס לממשלה בלי יאיר לפיד ויש עתיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו החליט בינתיים לנסות ולקדם את הקמת ממשלתו הבאה על ידי חתימה עם המפלגות הקטנות קודם. לאחר שחתם על ההסכם הקואליציוני עם התנועה וציפי לבני אתמול, הערב הוא צפוי לעשות צעד משמעותי בדרך לחתימה גם עם שאול מופז וקדימה.

אבל, לפיד ובנט שלא עושים חיים קלים לנתניהו מעמידים בספק את ההסכמים הללו, ואולי גם הסכם קרוב עם המפלגות החרדיות. הסיבה - גם חלוקת התיקים הנדיבה שמסתמנת עד כה מההסכמים וגם ההרכב הקואליציוני שעוד עשוי לעבור שינוי, כפי שכבר קרה מעולם. זו כנראה הסיבה שעוד לא נחתם הסכם עם המפלגות החרדיות, וזאת למרות שהושגו הבנות בין הצדדים.

בנט: זה לא יהיה אסון אם לא נהיה בממשלה

אבל המשחק הזה הוא גם ההתלבטות של בנט - או שיצטרף אחרון לעגלה שכבר יוצאת לדרך ויקבל תמורה שולית, או שישחק את פוקר חייו בשלושת השבועות הקרובים מול נתניהו. הקרב, מי ימצמץ ראשון, יהיה כנראה הסיפור של השבועות הקרובים.

הערב ניצל בנט את וועידת מפלגתו כדי לתקוף את ההסכם הקואליציוני הראשון שחתם נתניהו, אמש עם ציפי לבני. "האם נחזק את ארץ ישראל ואת בירתנו ירושלים, או נפקיד את המשא ומתן בידי מי שכבר הציעה לחלק את ירושלים וכבר ויתרה על העיר אריאל?", שאל בנט בנאומו. 

"הרכב הממשלה יכריע האם זו ממשלת הזדמנות עם כוחות חדשים או ממשלת החמצה", הבהיר בנט. "אם הממשלה החדשה כיוונה הסתערות על בעיות האמת של ממשלת ישראל אנחנו בפנים, בתור השותף הנאמן והמסור ביותר אבל אם הכוונה היא לקנות עוד זמן - לא נהיה. וזה לא אסון".

ובינתיים: לפיד נפגש עם ישי

ולמרות הברית המסתמנת בין הבית היהודי ליש עתיד, יאיר לפיד נפגש אמש דווקא עם יו"ר ש"ס אלי ישי. לפיד הוזמן לחדרו של ישי בכנסת וגם הגיע תוך זמן קצר. עם זאת, השניים לא ממש פתחו שם מתווה גיוס, אבל כן דיברו על התפיסות השונות שלהם. גם בסיומה של הפגישה הזו התחושה בשתי המפלגות היא שהן לא יישבו יחד באותה ממשלה.

בש"ס אמנם מנסים לרכך את הקביעה הזו ולהציע ללפיד מתווה גיוס מרוכך, אבל גם שם לא מורגשת אופטימיות רבה. ההערכה בש"ס היא שתורם לחתום על הסכם קואליציוני עם ראש הממשלה קרב ולאחר חג הפורים, הם הבאים להצטרף לקאליצייה.

השר ישי כתב בדף הפייסבוק שלו: "הערב פורסם כי אמש נפגשתי עם ח"כ יאיר לפיד. לצערי, למרות הניסיונות לשמור את דבר הפגישה בסוד, היא דלפה. אני מאמין כי מי שרוצה לקדם שינויים, חבירות ושיתופי פעולה פוליטיים במיוחד בעת הזו, עליו לעשות זאת הרחק מעיני התקשורת. אני בדעה כי 'מים שקטים חודרים עמוק' גם במחיר של איבוד נקודות בתקשורת, והשארת הבמה, לכאורה, לספינים וסיסמאות. כך פעלתי -כך אני פועל כיום וכך בכוונתי לפעול אף בעתיד".

לדבריו, "הייתה פגישה טובה ועניינית. דעותיו וגישתו לנושאים שונים הינם במחלוקת עמוקה ביותר אל מול עמדתי ועמדת רבים אחרים. יחד עם זאת, אני מאמין כי יש לשאוף ולמצוא את המכנה המשותף הרחב ביותר לטובת העם והאתגרים העומדים לפתחה של המדינה".