מתח שיא בתנועה: מצנע סירב ללחוץ את ידו של פרץ

פחות מיממה לאחר שהודיעה במסיבת עיתונאים על כניסתה לממשלת נתניהו, קיימה היום יו"ר התנועה ישיבת סיעה ראשונה בה ניסה לשדר אווירת "עסקים כרגיל". אך המתח במקום ניכר לכל כשחבר הכנסת עמרם מצנע, מספר 2 במפלגה סירב ללחוץ את ידו של השר המיועד עמיר פרץ

לא היה קשה לחוש במתח הרב ששרר הבוקר בין חברי הכנסת של מפלגת "התנועה" בישיבת הסיעה הראשונה לאחר החתימה על ההסכם הקואליציוני. ציפי לבני שימשה כחיץ מפריד בין עמרם מצנע לעמיר פרץ, שישבו משני צידי המתרס. המחלוקת ביניהם הובלטה אף יותר, כאשר מצנע סרב ללחוץ את ידו של פרץ, לאחר שזה פנה אליו ביוזמתו. פרץ, מספר שלוש ברשימה, צפוי להתמנות לשר להגנת הסביבה. לעומתו מצנע, מקום שני ברשימה, עשוי להיוותר עם ראשות ועדה בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לבני מיאנה לענות לשאלות העיתונאים, והתמקדה בסיבות שבגינן "התנועה" החליטה להיכנס לקואליציה הבאה. "הנושא המרכזי היה העניין המדיני ועד כמה נוכל להשפיע בו, ואת זה ללא ספק קיבלנו", אמרה לבני, והוסיפה כי "משרד המשפטים יאפשר לתנועה לקדם את השקפת עולמנו גם בשמירה על ערכי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולמנוע הקצנה שראינו בכנסת הקודמת". עוד אמרה לבני כי "זה לא עניין של תיק אלא של יכולת להשפיע על המדיניות של הממשלה הבאה".

לבני התעלמה מהתיק השני המיועד למפלגה, המשרד להגנת הסביבה, שבסבירות גבוהה מי שיקבל אותו יהיה חבר הכנסת עמיר פרץ. "אנחנו היום מחייכים אחרי ההסכם - אבל המבחן הוא לפנינו, לאחר שתורכב הממשלה", אמרה. "המבחן הוא גם של ראש הממשלה וגם של מפלגות אחרות שנמצאות בבית הזה", רמזה לבני למפלגות המרכז-שמאל האחרות.

"לפני ארבע שנים כשראש הממשלה הציע לי להצטרף לממשלה, זה היה אחרי שהוא כבר הרכיב את קואליציית השותפים הטבעיים שלו ולאחר שכבר הוכתבה מדיניות", הוסיפה יו"ר התנועה. "היום המצב שונה: הבחירה שלנו להצטרף היא גם הבחירה של ראש הממשלה להתחיל איתנו ולבסס את מדיניות הממשלה על ההסכמות שהגענו אליהן. ככל שיהיו בממשלה עוד גורמים שמאמינים בתהליך המדיני ובערכים שאנחנו מאמינים בהם, כך נוכל ליישם את ההחלטה הגלומה בכניסה לממשלה".