אכזבה בבית היהודי: "לבני בממשלה תקשה על כניסתנו"

סדקים ראשונים בקואליציה שעוד לא קמה: גורמים בבית היהודי מביעים אי שביעות רצון מכניסת לבני, "מי שניהלה מו"מ על חלוקת י-ם ואחראית להתנתקות", לממשלה. גם במרצ לא מרוצים – "לבני גנבה קולות ממצביעי המרכז-שמאל". דרעי מש"ס דווקא מברך: "לבני תתרום מניסיונה"

יישב באופוזיציה? בנט (פייסבוק)

שעות ספורות לאחר הודעת בנימין נתניהו וציפי לבני על ההסכם הקואליציוני שחתמו ביניהם, וכבר קמים לו יריבים פוליטיים - מימין ומשמאל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"להפקיד את ניהול משא ומתן (עם הפלסטינים) בידי מי שניהלה משא ומתן על חלוקת ירושלים ולמי שאחראית להתנתקות, יקשה על הבית היהודי ללא ספק את המגעים הקואליציוניים", אמרו הערב גורמים במפלגת הבית היהודי, שמצפים להיות חלק מהקואליציה הבאה. "בזמן שאנחנו הצגנו את עמדותינו בנושא ההתיישבות וחיכינו לתשובות מהליכוד, נתניהו כנראה היה עסוק בסגירת עמדות מדיניות עם ציפי לבני ועמיר פרץ".

גם במפלגת השמאל מרצ תקפו את המהלך. "כניסתה של לבני לממשלת נתניהו היא סטירת לחי למצביעי המרכז-שמאל", אמרה יושבת ראש המפלג ח"כ זהבה גלאון. "הם נתנו את קולם ללבני, כי חשבו שהיא תקדם הסדר מדיני, וגילו היום שגנבו להם את הקול והעבירו אותו לימין. דיבורי השלום של לבני היו סיסמת בחירות ריקה מתוכן. היא בחרה באופן מודע להיכנס לממשלת הקיפאון של נתניהו, תוך הצדקה שהיא תקדם תהליך מדיני, אך ברור שזו תהיה ממשלה של דריכה במקום. לבני נכנסת לממשלה שתעשה אולי תהליך, אבל לא תעשה שלום".

מי שדווקא תמך במהלך הוא ח"כ אריה דרעי, מס' 2 בש"ס, ששוחח הערב עם יושבת ראש התנועה ובירך אותה על הצטרפותה לממשלה. לבני הודתה לו על הברכות, ואמרה כי היא מצפה שש"ס תחתום גם היא על הסכם קואליציוני בימים הקרובים. "לבני בוודאי תתרום רבות מניסיונה למען האתגרים העומדים לפנינו", אמר דרעי. "מדינת ישראל זקוקה היום לממשלה שתאחד בין חלקי העם, ולא תגרום למחלוקות ולשיח של פסילת האחר".

נתניהו: "צריך לשים בצד מחלוקות ולשלב כוחות"

לפני ארבע שנים אי אפשר היה אפילו לדמיין את שני היריבים הפוליטיים האלה עומדים זה לצד זה ולוחצים יד - הערב זה הפך למציאות. "שנינו יודעים שצריך לשים בצד מחלוקות, להתגבר על יריבויות ישנות ולשלב כוחות", אמר הערב ראש הממשלה נתניהו במסיבת העיתונאים שכינס עם שותפתו הראשונה לממשלה, ציפי לבני.

"לבני תהיה שרת המשפטים ושותפה בכירה בתהליך להשיג שלום עם הפלסטינים לפי המדיניות שהתוויתי בבר אילן, בכנסת ובקונגרס", הציג נתניהו את ההסכמות. "יוקם צוות בראשותי, ואסמיך את לבני לשאת ולתת עם הפלסטינים. אנחנו רוצים תהליך מדיני, ומושיטים יד לשלום".

נתניהו ניצל את מסיבת העיתונאים גם בכדי לפנות לשאר המפלגות שעוד לא חתמו על ההסכם. "אני קורא לסיעות אחרות לגלות את האחריות הנדרשת היום ולהצטרף אלינו", אמר. "זה לא הזמן להקשיח עמדות ולהחרים ציבורים".

לבני: "אמרתי שלא אסלח לעצמי אם אשב הפעם בצד"

יושבת ראש מפלגת התנועה ושרת המשפטים הבאה, ציפי לבני, אמרה בנאומה: "כולנו לקחנו סיכונים. גם אני וגם ראש הממשלה. ההחלטה שלי הפעם, בניגוד להחלטה אחרת שקיבלתי לפני מספר שנים, היא למצות את מלוא כוחנו מתוך הממשלה".

גם היא התייחסה ליריבות הפוליטית עם נתניהו ואמרה: "לראש הממשלה ולי יש היסטוריה של מאבקים פוליטיים. ניהלנו שיחות ארוכות ושקטות, והגענו להבנות שצריך לשים את הדברים האלה בצד. זה הבסיס לשותפות שיצרנו. כשחזרתי לפוליטיקה, אמרתי שלא אסלח לעצמי אם אשב הפעם בצד. אני מקווה שהקואליציה תהיה רחבה ושנוכל לבצע את הדברים שהסכמנו עליהם".