לבני ונתניהו משלבים ידיים: "שמים את היריבויות מאחור"

נתניהו ולבני, השותפים הראשונים לממשלה הבאה, כינסו מסיבת עיתונאים בה הציגו את ההסכם ביניהם. "שנינו יודעים שצריך לשים בצד מחלוקות", אמר נתניהו. לבני: "כולנו לקחנו סיכונים - גם אני וגם רה"מ"

לפני ארבע שנים אי אפשר היה אפילו לדמיין את שני היריבים הפוליטיים האלה עומדים זה לצד זה ולוחצים יד - הערב זה הפך למציאות. "שנינו יודעים שצריך לשים בצד מחלוקות, להתגבר על יריבויות ישנות ולשלב כוחות", אמר הערב ראש הממשלה נתניהו במסיבת העיתונאים שכינס עם שותפתו הראשונה לממשלה, ציפי לבני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לבני תהיה שרת המשפטים ושותפה בכירה בתהליך להשיג שלום עם הפלסטינים לפי המדיניות שהתוויתי בבר אילן, בכנסת ובקונגרס", הציג נתניהו את ההסכמות. "יוקם צוות בראשותי, ואסמיך את לבני לשאת ולתת עם הפלסטינים. אנחנו רוצים תהליך מדיני, ומושיטים יד לשלום".

נתניהו ניצל את מסיבת העיתונאים גם בכדי לפנות לשאר המפלגות שעוד לא חתמו על ההסכם. "אני קורא לסיעות אחרות לגלות את האחריות הנדרשת היום ולהצטרף אלינו", אמר. "זה לא הזמן להקשיח עמדות ולהחרים ציבורים".

לבני: "אמרתי שלא אסלח לעצמי אם אשב הפעם בצד"

יושבת ראש מפלגת התנועה ושרת המשפטים הבאה, ציפי לבני, אמרה בנאומה: "כולנו לקחנו סיכונים. גם אני וגם ראש הממשלה. ההחלטה שלי הפעם, בניגוד להחלטה אחרת שקיבלתי לפני מספר שנים, היא למצות את מלוא כוחנו מתוך הממשלה".

גם היא התייחסה ליריבות הפוליטית עם נתניהו ואמרה: "לראש הממשלה ולי יש היסטוריה של מאבקים פוליטיים. ניהלנו שיחות ארוכות ושקטות, והגענו להבנות שצריך לשים את הדברים האלה בצד. זה הבסיס לשותפות שיצרנו. כשחזרתי לפוליטיקה, אמרתי שלא אסלח לעצמי אם אשב הפעם בצד. אני מקווה שהקואליציה תהיה רחבה ושנוכל לבצע את הדברים שהסכמנו עליהם". 

השר החדש להגנת הסביבה: ח"כ עמיר פרץ

"עם הקמת הממשלה, ראש הממשלה יסמיך את שרת המשפטים לשמש כנושאת והנותנת עם הפלסטינים במטרה להגיע להסדר מדיני עמם שמסיים את הסכסוך", נכתב בהסכם הקואליציוני. "ראש הממשלה ושרת המשפטים יפעלו עם הקמת הממשלה לחידוש התהליך המדיני. אם יושג הסכם, הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין למשאל עם. בעניין זה יינתן חופש הצבעה". עם זאת, הובהר בהסכם כי לבני "תתאם עם ראש הממשלה, כאחראי-על וכמתווה המדיניות, את המהלכים המוצעים על ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע עם כל ההתפתחויות".

השר הבא להגנת הסביבה. פרץ (AP)
מפרטי ההסכם, שפורסם הערב לראשונה בחדשות 2, עולה עוד כי עמיר פרץ ימונה לתפקיד השר להגנת הסביבה. עמרם מצנע, שמדורג שני ברשימת התנועה לכנסת, צפוי להתמנות ליו"ר ועדה בכנסת.

ההסכם הקואליציוני בין הצדדים נוגע גם לשוויון בנטל, מצוקת הדיור והורדת יוקר המחייה. "הצדדים יפעלו מתוך מטרה לקיים צדק חברתי ולצמצם פערים חברתיים", סוכם בין הליכוד-ביתנו לבין מפלגת התנועה.