יש הסכם קואליציוני ראשון: לבני תהיה שרת המשפטים

מפלגת התנועה היא הראשונה שסיכמה עם הליכוד-ביתנו על כניסה לממשלת נתניהו. לבני תהיה גם האחראית על ניהול המו"מ עם הפלסטינים. עמיר פרץ ימונה לשר להגנת הסביבה ומצנע - יו"ר ועדה

שבועיים וחצי לאחר שקיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו מנדט מהנשיא פרס להרכיב ממשלה - נחתם הסכם קואליציוני ראשון. במסגרת ההסכם עם מפלגת "התנועה", תמונה יו"ר המפלגה ציפי לבני לשרת המשפטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עם הקמת הממשלה, ראש הממשלה יסמיך את שרת המשפטים לשמש כנושאת והנותנת עם הפלסטינים במטרה להגיע להסדר מדיני עמם שמסיים את הסכסוך", נכתב בהסכם הקואליציוני. "ראש הממשלה ושרת המשפטים יפעלו עם הקמת הממשלה לחידוש התהליך המדיני. אם יושג הסכם, הוא יובא להכרעת הממשלה והכנסת, ואם יהיה בכך צורך על פי דין למשאל עם. בעניין זה יינתן חופש הצבעה". עם זאת, הובהר בהסכם כי לבני "תתאם עם ראש הממשלה, כאחראי-על וכמתווה המדיניות, את המהלכים המוצעים על ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע עם כל ההתפתחויות".

מפרטי ההסכם, שהגיע לידי חדשות 2, עולה עוד כי עמיר פרץ ימונה לתפקיד השר להגנת הסביבה במקום גלעד ארדן המכהן בתפקיד כיום. עמרם מצנע, שמדורג שני ברשימת התנועה לכנסת, צפוי להתמנות ליו"ר ועדה בכנסת.

ההסכם הקואליציוני בין הצדדים נוגע גם לשוויון בנטל, מצוקת הדיור והורדת יוקר המחייה. "הצדדים יפעלו מתוך מטרה לקיים צדק חברתי ולצמצם פערים חברתיים", סוכם בין הליכוד-ביתנו לבין מפלגת התנועה.

לפיד ובנט: המו"מ תקוע

אתמול הבהירו יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד כי המשא ומתן הקואליציוני תקוע. "מזה שבוע לא מתנהל מו"מ קואליציוני משמעותי", אמר בנט בפתח ישיבת סיעתו. "לבית היהודי יש זמן - לעם ישראל אין זמן", אמר בנט. "המשק נכנס להאטה, יש הרבה סוגיות חברתיות, כלכליות ומדיניות שלא מחכות להקמת ממשלה".

יו"ר יש עתיד לפיד שירטט תמונת מצב דומה לזה שעשה שותפו לציר, בנט. "אין לי מה לספר לכם", אמר לחבריו לסיעה בנוגע למו"מ הקואליציוני. "אומרים עלינו שאין לנו ניסיון ואנחנו לא מבינים בפוליטיקה, ואני רוצה להגיד שזה נכון מאוד. לכן אנחנו נצמידם לערכים ולעקרונות שלנו".

לפיד הוסיף כי "השאלה שעומדת בפני נתניהו היא לא איזה תיקים לחלק, אלא לאן הוא רוצה להוביל את המדינה ולאור איזה ערכים היא תפעל. כשהוא יידע לענות על השאלה הזאת - תוכל לקום ממשלה".