נפתלי בנט: "לא ייתכן שחרדים לא ישרתו בצבא"

יו"ר הבית היהודי נשא את נאומו הראשון כחבר כנסת והתייחס בהרחבה לסוגיית השוויון בנטל, שנמצאת במוקד המו"מ הקואליציוני. "לא אסכים לכך שרק באוכלוסיה מסוימת אמהות לא ישנו בלילה מדאגה לגורל בניהם", אמר בנט שהציג את העקרונות המרכזיים של מפלגתו בנושא

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט נשא את נאום הבכורה שלו במליאת הכנסת והתייחס בהרחבה לנושא שעומד במרכז המו"מ הקואליציוני - השוויון בנטל. בנאומו הבהיר בנט: "לא ייתכן שחרדים לא ישרתו בצבא". את ישיבת המליאה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו הזדמנות היסטורית להביא לשיתוף אמיתי בנטל בין כל חלקי החברה האמיתית", אמר בנט שהציע שלושה עקרונות שיש לאמץ על מנת לחולל שינוי בתחום: "ראשית, לימוד תורה הוא אינטרס קיומי של עם ישראל והוא שקיים את העם היהודי לאורך 2,000 שנות גלות. לולא התורה לא היינו כאן ולא נהיה כאן".

"העיקרון השני שנעמיד למול עינינו הוא שהחרדים הם אחינו. הם ציבור מופלא", הוסיף. "הם אינם סוציומטים וחיים חיי מסירות נפש וחסד למען אידיאל התורה". בנאומו לא הציע בנט מתווה כלשהו שיוביל לפתרון סוגיית השוויון בנטל, אך התייחס בהרחבה לתרעומת בקרב ציבורים רבים בחברה הישראלית בנוגע לגיוס החרדים.

"העיקרון השלישי הוא שהמצב הקיים אינו יכול להימשך", הבהיר. "400 לומדי התורה של שנות החמישים טיפסו ל-50 אלף כיום. 305 מהתלמידים בכיתות א' הם חרדים. לא ייתכן שהם לא ישרתו בצבא. לא ייתכן שהם לא יישאו בנטל הכלכלה. גם לחרדים זה ברור".

"גם שירות בצבא זו מצווה"

בנט פנה בקריאה לחרדים ואמר: "מדינת ישראל היא כמו אלונקה והאלונקה עומדת ליפול. אחיי החרדים, גם שירות בצבא זו מצווה. לא פחות מכך. הגנה על המולדת, שמירה על הילדים ורעות - אלה ערכים שאינם נופלים מהערך החשוב של לימוד תורה. לא אתן שישתלחו באחיי החרדים, אך גם לא אסכים לכך שרק באוכלוסיה מסוימת אמהות לא ישנו בלילה מדאגה לגורל בניהם".

בנאומו עסק בנט גם בסוגיית הצדק החברתי ויוקר המחייה. "כולם יודעים שכדי להוריד את יוקר המחייה חייבים לייצר תחרות במשק על ידי העברת חוק הריכוזיות. אני לא שונא טייקונים, אבל אסור שעלות המחייה שלנו תיקבע בידי בעלי ההון המחזיקים כמו בתיאטרון הבובות את החוטים של כמה בובות ביחד", הסביר יו"ר הבית היהודי. "זה מסוכן. תיאטרון הבובות הזה מייצר פגיעה בשכבות הביניים ובשכבות החלשות - וכל מה שצריך זהו אומץ לעצור אותו".

עמדתו המדינית של בנט, שעשויה לעמוד במבחן לקראת כניסה לממשלה, באה גם היא לידי ביטוי בנאום. "אין מקום בחלקת האלוהים הקטנה והמקסימה שלנו למדינה נוספת. זה לא יקרה", אמר. "אבל חברים, לפני כל דיון על שטחים, צריך לומר: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל".