לפיד בנאום הבכורה: "לא תהיה מלחמת אחים"

יו"ר יש עתיד נשא לראשונה נאום מעל דוכן הכנסת בישיבת העבודה הראשונה שלה, נאום שנגע בכל הנושאים שבמחלוקת, ובראשם השוויון בנטל. "10% מהאוכלוסייה לא יכולים לאיים על ה-90% האחרים", פנה לחרדים

ימי החג במשכן הכנסת עוד לא תמו: לאחר ההשבעה המיוחדת והמשופעת בחברי הכנסת הצעירים, היום התכנסו הח"כים החדשים, וגם הוותיקים יותר, כדי להשתתף בישיבת המליאה הראשונה שלהם בכנסת ה-19. שמונה חברי כנסת צעירים נשאו הערב את נאומי הבכורה שלהם, ורובם של הדברים מוקדשים לסוגייה הבולטת שבמחלוקת - השוויון בנטל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ יאיר לפיד עלה היום לראשונה בחייו על דוכן הנואמים באולם המליאה של הכנסת, וכיוון את נאום הבכורה שלו בעיקר לעבר נבחרי הציבור החרדים. "עשרה אחוזים מהאוכלוסיה הישראלית לא יכולים לאיים על תשעים אחוזים אחרים במלחמת אחים", אמר לפיד.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס, היום (ערוץ הכנסת)

"זכותו של כל אדם להביע את דעתו כעיקרון עליון", הבהיר לפיד, "אבל הוא צריך לדעת שגם אם המדינה תחליט בניגוד לדעתו, יהיה עליו לציית להחלטה. אפילו אם היא נוגדת את כל מה שקדוש בעיניו". לאחר האמירה הכללית הזו, הדגיש לפיד כי הוא מכווון את דבריו לציבור החרדי: "אסור להיבהל מהעובדה שהדיון על שוויון בנטל העלה את הקולות המאיימים על החברה הישראלית במלחמת אחים. לא תהיה פה מלחמת אחים", אמר בנחרצות.

ח"כ מנחם אליעזר מוזס, היום (ערוץ הכנסת)
סגן שר החינוך, ח"כ מנחם אליעזר מוזס ממפלגת יהדות התורה, עלה לדוכן הנואמים מיד לאחר נאומו של לפיד, והשיב לחבר הכנסת הטרי. "יאיר, מה שרואים מכאן לא רואים משם. אנחנו צריכים למצוא את המאחד, ולא את המפריד", אמר. "האם אתה מאמין שאפשר לגייס 100 אלף תלמידי ישיבה בכפייה? יש לך מספיק בתי סוהר? הרי אסיר עולה למדינה יותר מאברך כולל".

"תוצאות הבחירות - מסר משמיים"

חבר הכנסת הטרי של "התנועה", אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר, הקדיש גם הוא את מרבית נאומו לשוויון בנטל. "גם תוצאות הבחירות הן מסר משמיים", אמר בנאומו. "הגיע הזמן שכולנו נצא ונשרת את המדינה. חובה עלינו למצוא פתרון שיביא לשילובם של החרדים בנטל הביטחוני ובנטל הכלכלי".

בדיון נאם לראשונה גם ח"כ עומר בר לב ממפלגת העבודה. "אני בוודאי מסכים עם עמדתם של נתניהו ולפיד באשר לסוגיית השוויון בנטל", אמר בר לב, "אבל הבעיה המרכזית של ישראל היא לא השוויון בנטל, אלא הנטל עצמו: הקיפאון המדיני והייאוש, מעגלי האלימות והלחימה, הפערים החברתיים והאטימות. ישראל סטתה מהמסלול הנכון, והפכה לפסיבית. למדינה שאינה לוקחת את גורלה בידיה".

ח"כ עמר בר לב, היום (ערוץ הכנסת)
בר לב, בנו של הרמטכ"ל השמיני חיים בר לב ז"ל, התייחס גם לסוגיות המדיניות ואמר בין היתר כי "שתי מדינות ממערב לירדן לשני עמים זו אמונתי. אמונתם של רוב אזרחי ישראל. אמונתם של רוב חברי הכנסת. אני קורא לממשלת ישראל הבאה לחתור באומץ וללא מורא במימוש יעד זה. אני קורא לממשלה - לא להקפיא את הבנייה בשטחים, אלא להפסיקה לאלתר".

עוד נשאו הערב את נאומי הבכורה שלהם גם ח"כ דוד צור מהתנועה, ח"כ מיכל רוזין ממרצ, ח"כ יעל גרמן מיש עתיד, ח"כ מיקי לוי מיש עתיד וח"כ שמעון סולומון מיש עתיד.

נאום הבכורה של בנט - מחר

גם ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה הייתה אמורה לנאום היום, אך בסופו של דבר, נאומה יידחה, לאחר שמזכירות הכנסת ביקשה משפיר "להקל על העומס במליאה". נאומי הבכורה יימשכו גם מחר ומחרתיים. מחר ינאמו יו"ר הבית היהודי ח"כ נפתלי בנט, ח"כ רות קלדרון מיש עתיד, ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ, ח"כ יפעת קריב מיש עתיד, ח"כ משה פייגלין מהליכוד וח"כ רונן הופמן מיש עתיד.

ביום רביעי יימשכו נאומי הבכורה על פי הסדר הבא - ח"כ מאיר כהן מיש עתיד, ח"כ אראל מרגלית מהעבודה, ח"כ אלי בן דהן מהבית היהודי, ח"כ עליזה לביא מיש עתיד, ח"כ טלב אבו עראר מרע"מ-תע"ל, ח"כ דב ליפמן מיש עתיד וח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד.