ליברמן: "תיק החוץ יישאר אצלנו"

שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, נשמע היום כמי שבטוח כי ישוב למקומו בקרוב. "תיק החוץ יישאר בידי ראש הממשלה נתניהו עד לסיום ההליך המשפטי נגדי - ואז יחזור לידי ישראל ביתנו", הצהיר מספר 2 בליכוד-ביתנו והוסיף - "יאיר לפיד ילך ככל הנראה אחרי הכסף, וזה נמצא במשרד האוצר". צפו בריאיון המלא ל"פגוש את העיתונות"

שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן מחכה אמנם לסיום ההליך המשפטי נגדו בפרשת השגריר מבלארוס, אבל זה לא מפריע לו לקחת חלק מרכזי בניהול המשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה הבאה. בראיון ל"פגוש את העיתונות", בעיצומם של המגעים הנמשכים עם השותפות לעתיד הוא הצהיר בבטחון כי "תיק החוץ יישאר בידי ראש הממשלה נתניהו עד תום ההליך המשפטי נגדי". שר החוץ לשעבר, ולפיו גם לעתיד, התייחס גם לסוגייה המדינית וטען "אי אפשר להגיע להסכם שלום כולל עם הפלסטינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באופן שלא משתמע לשתי פנים שירטט ליברמן קווים לדמותה של הממשלה הבאה, לפחות על פי ראייתו. תיק החוץ יישאר בידיו, או יחזור אליהן, מיד כשיסיים את ההליך המשפטי נגדו. ומה לגבי יאיר לפיד? אחרי שבישיבת הסיעה הראשונה של הליכוד-ביתנו תקף ליברמן בחריפות את יושב ראש התנועה על רקע הצהרותיו כי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא נשמע היום מפוייס יותר וטען שלפיד "ראוי ורצוי בקואליציה הבאה".

באשר לתיק שיינתן לעומד בראש המפלגה השנייה בגודלה בישראל העריך ליברמן כי לפיד "ילך אחרי הכסף" בהתאם לסיסמת הבחירות שלו - "איפה הכסף?", ויגיע למשרד האוצר. ליברמן לא פסל גם את ישיבתה של מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני בממשלה הבאה, וציין כי אנשי מפלגתו משוחחים היום "עם כולם", כלשונו.

בריאיון סיפר ליברמן כי רק היום בצהרים הוא שוחח עם לבני בטלפון וכינה אותה "שחקנית חשובה מאוד במערכת הפוליטית". לטענתו, לא דובר עדיין על התפקיד המסויים שלבני תקבל בממשלה, אבל "ברור שהיא תרצה מעורבות במשא ומתן עם הפלסטינים".

"אין דבר כזה הסכם כולל עם הפלסטינים"

אולי זה ריח הבחירות שעדיין באוויר, אולי זה הביקור הצפוי של נשיא ארצות הברית אובמה בישראל, אבל מה שבטוח הוא שהנושא המדיני שב לכותרות. ובכל זאת, נראה ששותפו הבכיר של ראש הממשלה נתניהו לא מאמין ביכולת של ישראל להגיע להסדר עם הרשות הפלסטינית.

"מי שחושב שאפשר להגיע לפתרון קסם של שלום כולל עם הפלסטינים - לא מבין", קבע ליברמן בנחרצות. "הדבר הוא בלתי אפשרי. אי אפשר להגיע לפתרון הסכסוך. צריך לנהל את הסכסוך, וחשוב לנהל אותו. יש לנהל משא ומתן על הסדר ביניים ארוך טווח". ליברמן שב והדגיש כי הכדור עדיין נמצא בידיו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, וכי ישראל מוכנה לקיים משא ומתן ללא תנאים מוקדמים. 

על דני אילון: "האיש אינו ראוי להתייחסות"

מוקדם יותר היום, השתתף דני אילון, סגן שר החוץ, באירוע "שבתרבות" שהתקיים בחולון, שם הביע ביקורת כלפי אביגדור ליברמן, בעבר השר הממונה עליו, שהחליט לא לכלול אותו ברשימת מועמדי ישראל ביתנו לכנסת בבחירות 2013. "מפאת כבודו - לא אגיד מה אמרו עליו, כי אני לא רוצה לפגוע בו", אמר אילון.

ליברמן סירב להגיב לדברים: "האיש אינו ראוי להתייחסות", אמר על אילון. "עוד לפני שנבחר להיות סגן שר החוץ, דני אילון הגיע לעימות חריף עם סילבן שלום שכיהן כשר החוץ, והוא גם ננזף על ידי שרת החוץ לבני", פירט ליברמן והמשיך "כעת הוא יצר מצב של חוסר אמון עם שר החוץ אביגדור ליברמן".

"לא ראוי להתייחסות". איילון (AP)

ליברמן הסביר כי לאורך הקדנציה הוא נתן לאילון גיבוי מלא, גם כשזה גרם לתקרית המביכה עם השגריר הטורקי. אולם כעת, כשהסתיימה הקדנציה, ליברמן קיבל את "ההחלטה הנכונה" לדבריו.

"אין לי ספק שאצא זכאי"

מחר ייפתח רשמית משפטו של ליברמן, ושר החוץ לשעבר שומר על איפוק. "אני מציע שנתאזר בסבלנות", אמר בריאיון. "ביולי 2013 נציין כבר 17 שנים לכל החקירות האלו. אני מקווה שהגענו לסוף הדרך".

באשר לסיכוייו לחזור לתפקיד שר בממשלה הבאה, אמר ליברמן: "כיוון שאני יודע בדיוק מה עשיתי, ובעיקר מה לא עשיתי, אין לי ספק בכך שאצא זכאי בסוף המשפט. אני כבר מזמן לא לחוץ - לא מהמשפט, ולא מהדברים האחרים".