השר סילבן שלום: "אף שותף לא יקרא לנו מי להכניס"

במערכת הפוליטית מעריכים כי הושגה התקדמות בשיחה בין נתניהו ללפיד. אך השר סילבן שלום שופך הערב מים קרים על הדיווח הזה. לחברי יש עתיד שמתעקשים על המתווה לשוויון בנטל שאותו הציגו, הוא משיב כי צריך להתפשר על מנת להגיע להסכמות, וכי יהיה קל יותר להשיג פשרה עם החרדים בממשלה

המירוץ להרכבת הממשלה: גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי בפגישה שהתקיימה היום בין יושב ראש יש עתיד, לראש הממשלה בנימין נתניהו הושגה התקדמות בין הצדדים. עם זאת, השר סילבן שלום (הליכוד-ביתנו), הבהיר היום בריאיון לתכניתנו "שש" עם עודד בן עמי, כי "אף שותף לא יקבע לנו את מי להכניס או לא להכניס". הוא אף ציין כי התחושה היא שמפלגת יש עתיד לא רוצה את החרדים בממשלה, על רקע כוונתם להחיל את חוק השוויון בנטל, לפי התכנית שבנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, השר שלום קיווה כי ניתן יהיה למצוא פיתרון, אך הזהיר שלא "להתאהב במתווה כזה או אחר". "אנו צריכים להגיע להסכמות, כל צד צריך להבין שהוא הולך לקראת משנהו. לאף אחד אין 61 ח"כים, גם לא לליכוד, ולכל שותפות הולכים אחד לקראת השני. אנחנו לא מחרימים אף אחד", הבהיר השר שלום.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד) הדגיש בריאיון בתכניתנו כי מפלגתו תעמוד על דרישותיה לשוויון בנטל והקטנת הממשלה. "בשני הדברים האלה אנו עומדים עליהם, כמו שעמדנו עליהם בהבטחת הבחירות. הנקודה היא שהמתווה שלנו הוא שלם, עוסק בדברים נוספים ולא רק בשירות חרדים אלא במודל השירות בצבא וכן הלאה", הדגיש ח"כ שלח.

ח"כ שלח והשר שלום. הסכמות? (יח"צ, ורדי כהנא)

יש עתיד: "לא נוותר בשום צורה"

"על עיקרון בו כל צעיר וצעירה בישראל ישרתו בשירות צבאי או אזרחי לא נוותר בשום צורה, ומי שירצה מתווה אחר יצטרך לענות על כמה מה שבמתווה שלנו, כי הוא שלם". הוא הדגיש כי הדברים מונחים לפתחו של ראש הממשלה: "אני לא שמעתי שיש דיבור על זה, המתווה שלנו הוא זה שמונח על השולחן".

בטרם הפגישה, טענו בסביבתו של ראש הממשלה שהקואליציה המועדפת עליו היא כזאת שבה יהיו שותפים לפיד, בנט, החרדים, לבני ומופז. "אי אפשר ליצור שוויון בנטל בממשלה שתהיה תלויה בחרדים", אמרו מקורבי נתניהו, "לעומת זאת אי אפשר להתקדם במשא ומתן בלעדיהם".

במקביל, דווח כי ללפיד צפויה הפתעה דווקא מכיוון "הבית היהודי", מפלגה שעד לאחרונה נראה כי יישרה קו עם עקרונותיו לשוויון בנטל. לדברי בכירים במפלגה, בכוונתו של היו"ר נפתלי בנט להציג מתווה משלו שבנוי על שילוב בין הצעותיהם של פלסנר, יעלון וזה של לפיד עצמו.