הצעת החוק הראשונה בכנסת: "חוק זועבי"

ח"כ דני דנון מחוקק במרץ לשינוי שיטת פסילת המועמדים בוועדת הבחירות המרכזית, עקב כישלון הניסיון לפסול את ח"כ חנין זועבי. "בית המשפט החליט לגבות את מחבלת המרמרה ולאפשר לה להיבחר מחדש גם לכנסת ה-19", אמר דנון

"חוק זועבי" (רויטרס)

הכנסת ה-19 הושבעה אתמול וכבר הוגשה הצעת החוק הראשונה שלה: "חוק זועבי", שהגיש למזכירות הכנסת חבר הכנסת דני דנון מהליכוד-ביתנו. על פי ההצעה, החלטת ועדת הבחירות המרכזית כי מועמד או רשימת מועמדים לא ישתתפו בבחירות, טעונה אישור של שני שליש מחברי הוועדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כיום פועלת פסילת המועמדים לפי רוב רגיל. המטרה בחוק היא להגדיל אף יותר את הרף הדרוש לפסילה - כדי שבהמשך הדרך המשפטית, בית המשפט העליון לא יוכל לטעון שמדובר בפסילה על רקע פוליטי.

עוד לפי ההצעה, החלטת הוועדה ניתנת לערעור לבית המשפט העליון על ידי המועמד או רשימת המועמדים שנפסלה, תוך 30 יום. לבסוף קובעת הצעת החוק של דנון, כי החלטת בית המשפט העליון בערעור לפסול את החלטת ועדת הבחירות המרכזית, תינתן רק כאשר פעלה הוועדה בחוסר סבירות קיצוני ומטעמים מיוחדים שינומקו.

"מחבלת המרמרה"

"בית המשפט החליט לגבות את מחבלת המרמרה ולאפשר לה להיבחר מחדש גם לכנסת ה-19", אמר היום ח"כ דנון. "על המחנה הדמוקרטי השפוי מוטלת האחריות לתקן את חוק יסוד: הכנסת, ולוודא שח"כ הבוחר לתמוך בארגוני הטרור ולהסית נגד מדינת ישראל לא יוכל להיבחר בשנית. לדבריו, התיקון "יביא לחיזוק המשטר הדמוקרטי ואיזון בין הבאים לפגוע בו ולשלול את קיומו, לבין שמירה על הזכות לבחור ולהיבחר".

בהצעת החוק מפורט כי "מנימוקיו של בית המשפט בפסקיו השונים עולה חשש כי החלטת ועדת הבחירות מתקבלת באופן שאינו בוחן לעומק את השלכות הפסילה, ובשל כך, בין היתר פוסל בית המשפט העליון פעם אחר פעם את החלטת ועדת הבחירות המרכזית, באופן היוצר ריטואל קבוע אשר הופך את סעיף 7א' לחוק יסוד: הכנסת לכמעט אות מתה בספר החוקים, וכל זאת דווקא נוכח עליית מדרגה בתמיכה בטרור ובקריאה לפגיעה
ושלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

הצעת החוק הוגשה עוד לפני שחברת הכנסת חנין זועבי וחבריה לסיעת בל"ד החליטו שלא להישאר במליאה אתמול בזמן שירת התקווה, דבר שקומם עליהם את אנשי הימין בכנסת. "לא יעלה על הדעת שזה יקרה כאשר דקות ספורות קודם לכן נשבעו לכנסת ישראל", אמר דנון.

זועבי בתגובה: "נפעל לבטל את ועדת הבחירות"

ח"כ זועבי אמרה בתגובה כי "זהו ביזוי של הדמוקרטיה ושל חוקי היסוד שלה. זהו ביזוי של האזרח, שעומד הרבה פעמים חסר אונים מול משטר מדכא, ויש לו רגע של אמת להגיד את מי הוא הרוצה לייצג אותו ואת מי הוא מסמיך לדבר בשמו. זהו גם צעד נוסף להצרת סמכויותיו של בית המשפט העליון, ושל הגדלת קידומות הרוב".

"אין לסמוך על ועדה פוליטית שתשלוט בעניין הפלורליזם הפוליטי, כל מעשיה של הוועדה יהיו ליצר שיח פוליטי בדמותה ובצלמה, במקום לחפש פלורליזם אמיתי", המשיכה זועבי. "נכון שהדמוקרטיה צריכה להגן על עצמה, והיא יכולה לעשות זאת, רק עי זה שהיא מחזקת את יסודותיה ולא מקעקעת אותם.
אנחנו צריכים להגן על אפשרותה של דמוקרטיה אמיתית, אחד האמצעים לכך היא לבטל את ועדת הבחירות המרכזית, שהיא גוף פוליטי לכל עניין. בל"ד תפעל לבטל את ועדת הבחירות, אם עי הצעת חוק ואם ע"י שינוי תקנון הכנסת".

לדבריה, "אנחנו לא נאפשר שום תסריט שבו יפסלו רשימות שדוגלות בשוויון מוחלט. מה שצריך להשתנות זה אופי המדינה הלא דמוקרטי, ולהפוך אותו לדמוקרטי, מה שעושים זה שהם רוצים לפסול מפלגות בגלל שהן דמוקרטיות".