פרס בהשבעה: "שתהיה כנסת חברתית"

הכנסת ה-19 יצאה לדרך בטקס ההשבעה החגיגי, במהלכו הצטרפו לבית המחוקקים 48 נבחרים טריים. פרס נאם והדגיש את האתגרים הצפויים: "על הכנסת לשרת את העם, יותר מאשר לשלוט עליו"

שבועיים אחרי הבחירות, הונחו לרגע בצד חילוקי הדעות הנוגעים למגעים הקואליציוניים וכל נבחרי הציבור התפנו לחגוג את כניסתם לכנסת ה-19. כאן בחדשות 2 באינטרנט ליווינו את טקס ההשבעה בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את החגיגות בכנסת פתח נשיא המדינה שמעון פרס, שנכנס למשכן לצלילי תזמורת המשטרה שניגנה גם את ההמנון. בליווי יושב ראש הכנסת היוצא רובי ריבלין, הניח הנשיא שמעון פרס זר על האנדרטה לזכר חללי צה"ל ברחבת הכנסת, ונכנס לאולם המליאה, שם נפתחה ישיבתה הראשונה של הכנסת ה-19.

את הישיבה החגיגית ניהל בנימין (פואד) בן-אליעזר, חבר הכנסת הוותיק ביותר שיכהן בפועל כיושב ראש הכנסת, עד שייבחר מי שימלא את התפקיד באופן קבוע. ראשון הנואמים היה נשיא המדינה שמעון פרס שהבהיר כי עיני הציבור נשואות לעבר 120 חברי הכנסת שישמשו בשנים הקרובות כשליחיהם.

"הכנסת מייצגת את העם"

פרס וריבלין בוחנים את המשמר (עמוס בן גרשום - לע"מ)

"הכנסת אינה מורמת מעם, היא מייצגת אותו", אמר פרס. "עליה לשרת עם - יותר מאשר לשלוט עליו. בפנינו ניצבים אתגרים כבדים, העלולים להתגלות כאיומים קיומיים או עשויים להביא הזדמנויות חדשות", הדגיש פרס. "ישראל היא אי באוקיינוס סוער. עליה להגן על האי בבדידותו, ולפעול להרגעת האוקיינוס בזעמו".

נשיא המדינה התייחס לאתגרים הכלכליים העומדים בפני המדינה בקדנציה הקרובה. "ערב הבחירות השמעתם התחייבות, כמעט פה אחד, שהכנסת הזו תהא החברתית ביותר שידענו", הבהיר פרס. "שתגשרו על הפער בין יודעי השפע לבין נפגעי המחסור, לשוויון בחלוקת הנטל".

פרס התייחס גם לאתגרים הביטחוניים ובראשם האיום האירני. "אירן מאיימת על קיומנו, על עצמאותן של מדינות ערב ועל שלום העולם כולו", הדגיש הנשיא. "בראשם עומדת קבוצת אייתולות עוטי גלימות דתיות. הן היו לדיקטטורה אימתנית המטביעה כתם על ההיסטוריה הפרסית וסיוט לבני עמה".

"הסכנות לביטחונה של ישראל החמירו"

כבוד לזקן חברי הכנסת בן אליעזר (לע"מ)

אחרי פרס, נאם יו"ר הכנסת הזמני ח"כ בן-אליעזר. "אני מבקש לשלוח ברכה מיוחדת לחברי-הכנסת החדשים והנרגשים היושבים כאן היום בישיבת מליאה ראשונה. הכנסת אינה גן של ורדים, אלא מקום מעניין ותוסס שיש בו מעבר לחילוקי הדעות, גם חברות עמוקה של זרים לדעה", אמר ותיק חברי הכנסת בפתח דבריו.

בהמשך בן אליעזר פעל להזהיר את חברי הכנסת החדשים מפני האתגרים הצפויים בפעולת הכנסת הבאה. "המשוואה האסטרטגית השתנתה לרעה במהלך כהונתה של הכנסת ה-18, והסכנות לביטחונה של ישראל החמירו. האיום החיצוני החמור ביותר על ישראל ועל שלום העולם טמון בהתגרענותה בשל איראן, ובשאיפתם של כוחות אסלאמיים רדיקאליים להגיע להגמוניה באזור", אמר בן אליעזר. "אני מודאג מאוד מכך שהסופה המטלטלת את העולם הערבי לא תפסח על הפלסטינים ביהודה ושומרון".

את נאומו סיכם בן אליעזר בתפילה לכנסת יעילה ומכובדת: "אני מתפלל שהאל הטוב ייתן את ברכתו לכנסת ה-19 היוצאת לדרכה, ויעניק לנו, חברי הכנסת, חן ושכל טוב לחוקק חוקים טובים, לכבד זה את זה, לנהל את דיונינו בסובלנות, בתרבות, בנדיבות וברוחב דעת, כדי לשרת נאמנה את מדינת-ישראל על כלל אזרחיה ותושביה. אמן".

פני הכנסת החדשה: הרבה יותר נשים

בהמשך הטקס, הצהירו חברי הכנסת בזה אחר זה, לפי סדר הא'-ב', כי הם "מתחייבים לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את שליחותם בכנסת". לאחר טקס ההשבעה, כל ראשי המפלגות יתאגדו יחד לצילום התמונה המסורתית לצד ראש הממשלה ונשיא המדינה. כמעט 1,000 אורחים המלווים את חברי הכנסת במעמד המרגש התכבדו בקוקטייל חגיגי שייערך במשכן.

בכנסת הנוכחית הושבע מספר שיא של 48 חברי כנסת שזו תהיה כהונתם הראשונה. בנוסף יכהנו בכנסת הרבה יותר נשים, שכן 27 מתוך 120 חברי הכנסת הן נשים, מה שהופך את הכנסת ה-19 לזו עם ייצוג הנשים הגדול ביותר אי פעם.

השבעת הכנסת ה-19 - הסיקור המלא:

 

 

מי פנוי בכנסת? הח"כים והח"כיות הרווקים

 

היום: השבעת הכנסת ה-19 

 

איך נראה יום העבודה של חבר כנסת?