לפיד מאיים: "יכול להחליף את נתניהו תוך שנה וחצי"

כבר ביומו הראשון של המשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה הבאה מתבררת מציאות לא פשוטה. יאיר לפיד, מי שאמור להיות שותפו הבכיר של נתניהו מאיים בשיחות סגורות: "אם דרישותינו לא ייענו אהיה יו"ר האופוזציה, ותוך שנה וחצי אחליף את נתניהו". לדברי לפיד, היועצים שלו מגבים את העמדה הזו ומאמינים בהיתכנותה

מאחורי הקלעים של יומו הראשון של המשא ומתן להרכבת הממשלה הבאה כבר מתגלים היום מתחים חריפים. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ומי שמיועד להיות בקרוב שותפו הבכיר של ראש הממשלה נתניהו בממשלה, מאיים בשיחות סגורות: "נלך לאופוזיציה, אוכל להחליף את נתניהו בראשות הממשלה תוך שנה וחצי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיונים על חלוקת התיקים והדרישות להסכם הקואליציוני נמצאים רק בראשיתם. מהיום החגיגי והטקסי שבו חזינו היום ועד להתבהרות הרכב הממשלה צפויים לעבור עוד ימים ואולי אף שבועות, אבל הוויכוחים כבר החלו מאחורי הקלעים.

בשיחות סגורות לפני מספר ימים הצהיר לפיד: "לא בטוח שאהיה בקאוליציה. אני יכול להיות יושב ראש האופוזיציה". לפיד הסביר "נתניהו יטיל גזירות כלכליות קשות על הציבור, ואני אוכל להחליף אותו בתוך שנה וחצי - כך חושבים גם היועצים שלי".

ללפיד יש למעשה שתי אפשרויות נכון לעכשיו. הראשונה: להציג הישגים מאוד מרשימים במשא ומתן, שיחייבו ממשלה ללא ש"ס וקבלת הצעת החוק שלו לגיוס חרדים במלואה. האופצייה השנייה, כפי שהסביר, להחליף את נתניהו תוך שנה וחצי. נראה שבסביבתו של לפיד נוטים לאחרונה דווקא לאפשרות השנייה.

היום בצהריים פתחו אנשיו של ראש הממשלה רשמית במשא ומתן הקואליציוני בכפר המכביה ברמת גן. נציגי הליכוד-ביתנו נפגשו עם אנשי "יש עתיד" וסיכמו את המפגש ב"אווירה נינוחה וחיובית". מיד אחריהם הגיעו למקום גם אנשי "הבית היהודי" וש"ס.

ומה עומד מאחורי הדיווח על האווריה הנינוחה והחיובית? עדיין לא ברור. נציגי "יש עתיד" כבר קבעו אמנם פגישה נוספת בהמשך השבוע עם נציגי הליכוד-ביתנו, אבל כאמור, בשיחות סגורות, לפיד נשמע היום כמציב אולטימטום.

ובינתיים בש"ס: ישי מנסה למשוך את הבית היהודי

לפיד עשוי לדרוש שש"ס לא תהיה חלק מקואליציה עתידית בה ייקח חלק, אבל באותו הזמן בש"ס מנסים בכל זאת למצוא נתיב לממשלה, וזאת דרך חתירה לשיתוף פעולה עם הבית היהודי. ייתכן שיושב ראש המפלגה, נפתלי בנט, מתקרב דווקא ליושב ראש "יש עתיד" יאיר לפיד, אבל יו"ר ש"ס אלי ישי מנסה למשוך דווקא את הרבנים שמאחורי בנט.

ישי נפגש בימים האחרונים עם רבנים בכירים בציונות הדתית, הרב צבי טאו, הרב שטרנברג, הרב יהושוע צוקרמן, וכן שוחח טלפונית עם הרב אבינר, וביקש להפגש כבר ביממה הקרובה עם הרב זלמן מלמד והרב דרוקמן.

ישי מנסה למשוך את הבית היהודי (חדשות 2)

ישי מנסה להבטיח שהבית היהודי לא תכנס לממשלה ללא ש"ס, או לפחות תשמור על האינטרסים המשותפים שלהם, כהגדרתו, ובראשן עולם הישיבות. ישי קורא לבית היהודי לא לקבל אוטומטית את תנאיו של לפיד ולהוות לפחות גורם מגשר. 

הגורמים המעורבים בציונות הדתית סירבו להגיב רשמית לידיעה הזו. מלשכת ש"ס נמסר: "אנחנו רק פועלים למנוע קרע בעם".

גם ליברמן מזהיר: "קשה למצוא מכנה משותף"

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שנמנה לאחר האיחוד עם הליכוד עם המפלגה שתקים את הממשלה הבאה, לא נשמע היום אופטימי במיוחד באשר להרכב הקואליציה הבאה. "הפיצול הרעיוני הוא לפעמים קוטבי מאוד, כי כשאני לוקח מפלגות או רשימות כמו התנועה והבית היהודי, או מפלגות חרדיות ו"יש עתיד", קשה מאוד לייצר פה מכנה משותף", הצהיר ליברמן.

גם נציגי ש"ס הגיעו לכפר המכבייה. ישי (ישראל ביתנו)

"התוצאה הסופית היא שבמקום פשרה יש שעטנז שלא מאפשר לנוע לשום כיוון", הביע ליברמן את דעתו על תוצאות הבחירות, "וזה לא מאפשר להוביל שום שינוי מאותם שינויים שהעם מצפה להם".

בהכנת הידיעה השתתפה סיון רהב-מאיר