ליברמן מאוכזב: "תוצאות הבחירות לא מאפשרות שינוי"

המשא ומתן הקואליציוני נמצא רק בראשיתו, כשהיום נערכה הפגישה הראשונה בין אנשי הליכוד ביתנו לשאר המפלגות שהביעו נכונות להכנס לממשלה בראשות נתניהו. עם זאת, שר החוץ אביגדור ליברמן נשמע היום סקפטי במיוחד לגבי תוצאות הדיונים האלה. "קשה לייצר מכנה משותף", אמר ליברמן, "יש שעטנז שלא מאפשר לנוע לשום כיוון"

ישיבת הסיעה של מפלגת ישראל ביתנו נתנה ככל הנראה ליושב הראש אביגדור ליברמן אפשרות להוציא קיטור ולהביע את דעתו על הממשלה הנרקמת ותוצאות הבחירות. "קשה מאוד לייצר פה מכנה משותף", הודה ליברמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליברמן, שנמנה לאחר האיחוד עם הליכוד עם המפלגה שתקים את הממשלה הבאה, לא נשמע היום אופטימי במיוחד באשר להרכב הקואליציה הבאה. "הפיצול הרעיוני הוא לפעמים קוטבי מאוד, כי כשאני לוקח מפלגות או רשימות כמו התנועה והבית היהודי, או מפלגות חרדיות ו"יש עתיד", קשה מאוד לייצר פה מכנה משותף", הצהיר ליברמן

"התוצאה הסופית היא שבמקום פשרה יש שעטנז שלא מאפשר לנוע לשום כיוון", הביע ליברמן את דעתו על תוצאות הבחירות, "וזה לא מאפשר להוביל שום שינוי מאותם שינויים שהעם מצפה להם".

תוצאות הבחירות רק מחזקות את עמדתו של ליברמן כי יש לפעול לשינוי שיטת הממשל. לדבריו, נושא זה ייקבע בקווי היסוד של הממשלה הבאה ללא בזבוז זמן על ועדות משילות למיניהן. הליכוד וישראל ביתנו, הבהיר, יתכנסו כבר בימים הקרובים על מנת כדי להגיש הצעה שתהיה מקובלת על שתי המפלגות.

ואלה עיקרי הצעתו של ליברמן לשינוי שיטת הממשל:

- ראש המפלגה הגדולה הופך אוטומטית לראש הממשלה
- בממשלה יכהנו כ-18 שרים וארבעה סגני שרים
- השרים לא יכהנו כחברי כנסת ובכך תובטח הפרדת הרשויות
- ראש הממשלה הנבחר לא יצטרך לאשר את ממשלתו בכנסת
- הפלת ראש הממשלה תתאפשר אך ורק ברוב מיוחס של 80 חברי כנסת
- אי אישור התקציב לא יגרום לפיזור הכנסת
- הצעות אי אמון יוגשו רק כאשר 61 חברי כנסת חתומים עליהן
אחוז החסימה יעלה ל-3%

מרכיבים ממשלה

ובעוד ליברמן מביע אכזבה, בכפר המכבייה ברמת גן החל היום המשא ומתן הקואליציוני של נציגי הליכוד ביתנו עם יתר הסיעות שהביעו נכונות לשבת בממשלתו העתידית של בנימין נתניהו.

ב"יש עתיד" מסרו בתום הפגישה כי היא התנהלה "באווירה נינוחה וחיובית" וקבעו לשוב ולהפגש עם נציגי הליכוד ביתנו בהמשך השבוע. כמו כן, הגיעו לכפר המכביה, בו נערך המשא ומתן, גם נציגי "הבית היהודי" וש"ס.