הכנסת מציגה: בית ספר לח"כים

48 מחוקקים חדשים ישתתפו בטקס ההשבעה שייערך מחרתיים, ויהפכו באופן רשמי לחברי כנסת מן המניין. לקראת המעמד המרגש ותחיל הכהונה התכנסו הבוקר עשרות נבחרי הציבור הטריים בבית המחוקקים ליום עיון שבו הכירו את המשכן ונהליו

תוצאות הבחירות קבעו כי 48 מחוקקים חדשים יפקדו את הכנסת ה-19 והבוקר נערכה עבורם סדנה להכרת עבודתם החדשה. יו"ר הכנסת ריבלין אמר לפני תחילת ההכשרה: "מעולם בתולדות הכנסת לא הייתה תחלופה רבה כל כך של חברי כנסת בין קדנציות, הציבור הוכיח שהוא מפקח על חברי הכנסת באופן הדוק, ומי שלא ממלא את שליחותו כראוי יכול לסיימה לאחר קדנציה אחת בלבד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההרגשה מצוינת", אמרה מיכל רוזין, מס' 4 במפלגת מרצ. "אני מאוד מתרגשת ומרגישה את כובד האחריות. אני לא יודעת עד כמה האופוזיציה תהיה גדולה ומשמעותית, אבל אני בטוחה שמרצ תהיה כזאת. גם כשהמפלגה הייתה קטנה יותר בכנסת, היא עשתה עבודה משמעותית. אנחנו נילחם על מדינה צודקת, משגשגת ושוויונית - זו המטרה שלנו כאן".

אלעזר שטרן - מחרתיים ח"כ. הבוקר (יוסי זילברמן, חדשות 2)
רבים מחברי הכנסת נרגשים בעיקר לקראת אירוע ההשבעה שייערך מחרתיים, אבל בועז טופרובסקי, מס' 18 במפלגת יש עתיד מצפה לימים שיבואו אחר כך. "ההשבעה היא רק אקט", אמר. "מה שמשנה עכשיו, זה שבסופו של דבר נעשה היסטוריה ונהפוך את המדינה הזאת למקום טוב יותר. נעשה הכל כדי לעבוד קשה ולא לאכזב".

"זה לא משתווה לכלום"

ג'ודוקא וח"כ. יואל רזבוזוב, הבוקר (יוסי זילברמן, חדשות 2)
יאיר שמיר, המדורג במקום החמישי ברשימה המאוחדת של הליכוד וישראל ביתנו, מכיר היטב את משכן הכנסת, אבל מרחוק. בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר ז"ל, ייכנס לראשונה לנעליו של אביו בתור נבחר ציבור. "אני עסוק כרגע בעיקר בלמידת המערכת, להבין איך מתפעלים את המקום הזה, להכיר את האנשים החדשים ולהתרגל לסדרי החיים החדשים", סיפר שמיר והודה כי "יש איזו שמחה ורוממות רוח, אבל זה לא בדיוק מרגש. אחרי שמונה נכדים, כבר קשה להתרגש".

אלו שמרגישים אולי יותר מכל השאר את כובד האחריות הם מובילי המחאה החברתית של קיץ 2011. מי שהורגלו לבקר את נבחרי הציבור ולא להרפות מהם, יקבלו עתה את הכוח לידיים ויצטרכו להוכיח שאכן אפשר להביא לשינוי אמיתי במציאות הישראלית. "זה לא משתווה לכלום", תיאר איציק שמולי, חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה. "התחושה הזאת של להיות חלק מאותם האנשים שקמים בבוקר ומשפיעים על העתיד של החברה הזאת והמדינה הזאת. יש הרבה דברים לעשות כאן, גם למען הצעירים והסטודנטים - אבל לא רק".

חלוקת התיקים כבר החלה. הבוקר (יוסי זילברמן, חדשות 2)
את יום העיון הובילו יו"ר הכנסת ה-18 ראובן ריבלין יחד עם ותיק חברי הכנסת בנימין בן-אליעזר שיכהן גם כיו"ר הכנסת ה-19 בפועל. בין יתר ההרצאות, מזכירת הכנסת הציגה בפני הנבחרים החדשים את עבודת המשכן, המליאה והוועדות, וקצין הכנסת תנ"צ יוסי גריף הבהיר את גבולות האסור והמותר במשכן.