פרס יטיל על נתניהו להרכיב ממשלה

נשיא המדינה סיים הערב את סבב הפגישות עם נציגי המפלגות השונות ויכריז בטקס רשמי שייערך במוצאי שבת על ראש הממשלה נתניהו כאיש עליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה החדשה. זאת, לאחר ש-82 חברי כנסת המליצו עליו

פרס ונתניהו - הטקס הרשמי במוצ"ש (רויטרס)

נשיא המדינה שמעון פרס השלים הערב את סבב התייעצויות עם נציגי המפלגות השונות, ויטיל על נתניהו את תפקיד הרכבת המשלה במוצאי שבת בשעה 20:00 - בטקס רשמי בבית הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרס נפגש היום עם נציגי מפלגות התנועה, מרצ, רע"מ-תע"ל, חד"ש, בל"ד וקדימה. לאחר השלמת הפגישות מתברר כי 82 חברי כנסת המליצו על נתניהו כמועמד המתאים להרכיב את הממשלה: 31 של הליכוד ביתנו, 19 של יש עתיד, 12 של בית יהודי, 11 של ש"ס, 7 של יהדות התורה ושניים מקדימה.

המפלגות הערביות, מרצ והעבודה לא המליצו על אף מועמד והתחייבו שלא להיכנס לקואליציה ולעומתן, "התנועה" לא המליצה אמנם על נתניהו, אבל היו"ר ציפי לבני ציינה כי תנהל עמו משא ומתן, ואם יוסכם כי יקודם התהליך המדיני היא לא שוללת כניסה לקואליציה.

"התנועה קמה כדי להחזיר לשיח במדינת ישראל את הצורך בהסדר מדיני- זה הגרעין האידיאולוגי עליו אנו נשענים וזה יהיה מבחנה של הממשלה הבאה", אמרה לבני. "את עמדתנו אנו נקבע רק לאחר שנבין לאיזה כיוון הממשלה לוקחת, אנו חייבים להחזיר את מדינת ישראל לנתיב המדיני".

"לא למסמס את תהליך השלום"

הנשיא עם נציגי התנועה (מארק ניימן/ לע"מ)

יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה לנשיא: "מרצ זכתה להישג אדיר כשהכפילה את כוחה, את כוחו של מחנה השלום, המחויב לשוויון, צדק ושלום". גלאון הדגישה: "לא נמליץ על אף מועמד, אנו מודאגים כי בשל תוצאות הבחירות הממשלה הבאה תמסמס את פתרון השלום ואת פתרון שתי מדינות לשני עמים".

בשיחותיו עם המפלגות הערביות, הדגיש הנשיא פרס כי תפקיד הדמוקרטיה הוא לשמור על זכויות כלל אזרחי המדינה, בשוויון ותוך קבלת השונה בחברה הישראלית.

אחמד טיבי, יו"ר תע"ל הצהיר בפני הנשיא כי רע"מ-תע"ל לא תמליץ על מועמד לראשות הממשלה וכי הם מתכוונים לשבת באופוזיציה. "מפלגתנו מייצגת מיעוט, ובחרנו להיות חלק מהאופוזיציה", אמר. "אנו מוחים על כך שנשמעות קריאות שלפיהן חלק מהשחקנים לא היו רוצים לראות אותנו הן באופוזיציה והן בקואליציה ולשמוע את קולנו".

שאול מופז וחברי מפלגת קדימה אמרו בפתח פגישתם עם הנשיא: "באנו כמתחייב מן החוק, נאבקנו במערכת בחירות כנגד כל הסיכויים. אנו מאמינים כי העקביות היא הדבר החשוב ביותר וכיון שאנו תומכים בשינוי שיטת ממשל, עלינו להמליץ מתוקף תוצאות הבחירות על ראש הסיעה הגדולה ביותר - בנימין נתניהו כמועמד המתאים להרכבת הממשלה".