"התנועה" לא המליצה לנשיא על אף מועמד להרכבת הממשלה

בתום פגישתה עם הנשיא פרס, הודיעה יו"ר "התנועה" ציפי לבני כי מפלגתה לא תמליץ בשלב זה על מועמד להרכבת הממשלה: "נבחן את צעדיו של המועמד שהבחירה בו הפכה מובנית מאליה". במקביל, הנשיא נענה לבקשת יהדות התורה לדחות את ההכרזה הצפויה על נתניהו למוצ"ש מחשש לחילול שבת

נמשך מצעד נציגי הסיעות שמגיעים לפגישה בבית נשיא המדינה. אחר הצהריים הגיעה יו"ר התנועה ציפי לבני, כשהיא מלווה בחברי מפלגתה עמרם מצנע ועמיר פרץ, והודיעה לפרס כי לא ימליצו על אף אחד מחברי הכנסת כמועמד להרכבת הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתום פגישתה עם הנשיא, הבהירה לבני כי בשלב זה היא לא תמליץ על נתניהו כמועמד להרכבת הקואליציה, תוך שהיא נמנעת מהזכרת שמו במפורש. לבני אף עקצה את יריביה ממפלגות השמאל-מרכז, על כך שהביאו למעשה לתוצאות הבחירות שהפכו את ההמלצה על נתניהו לצפויה מראש. "תוצאות הבחירות וההחלטות הפוליטיות של חלק מעמיתיי הובילו לכך שיש מועמד אחד מובן מאליו", אמרה.

עם זאת, אמרה יו"ר התנועה כי בשבועות הקרובים תיבחן המדיניות שיתווה נתניהו בממשלתו החדשה, ובהתאם לכך יפעלו חברי מפלגתה במהלך המגעים הקואליציוניים. "הקמנו את התנועה על הבסיס האידיאולוגי ועל בסיס הצורך לחזור למשא ומתן", אמרה לבני. "אנחנו נגבש את עמדותינו בהתאם לצעדים שינקוט המועמד (נתניהו) ולכיוון שאליו הוא יוביל".

הנשיא ידחה את הכרזתו לבקשת יהדות התורה

חברי התנועה אצל הנשיא (מארק ניימן/ לע"מ)

במקביל להגשת ההמלצות מטעם המפלגות, העבירה סיעת "יהדות התורה" בקשה לנשיא לדחות את ההכרזה על המועמד להרכבת הממשלה. אנשי המפלגה החרדית נימקו את הבקשה בכך שההכרזה המוקדמת עלולה להביא לכך שהמגעים הקואליציוניים יתקיימו במהלך השבת, מה שעלול לגרום לחילולה.

בבית הנשיא נענו לבקשת המפלגה, ופרס ימסור את ההחלטה הצפויה בדבר הטלת משימת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו במוצאי השבת הקרובה.

 

יחימוביץ' בחוץ, בש"ס עדיין מקווים

"מחוייבות לאומית אינה תלויה בישיבה בממשל (מארק ניימן לע"מ)

מוקדם יותר במהלך היום פקדו את בית הנשיא ראשי מפלגות נוספים ומסרו לו את המלצותיהם בדבר המועמד המתאים להרכבת הקואליציה. בין השאר הגיעה מי שמסתמנת כיו"ר האופוזיציה יחימוביץ' והודיעה לנשיא כי גם חברי מפלגת העבודה לא תמליץ על אף מועמד למלאכה. "מחויבות לאומית לא תלויה בשותפות קואליציונית" הסבירה יחימוביץ' את ההחלטה. באופן דומה, גם יו"ר מרצ זהבה גלאון הבהירה כי לא תתמוך בנתניהו להקמת הממשלה, ולא המליצה על אף מועמד.

גם אריה דרעי פקד היום את בית הנשיא, אך בניגוד ליחמוביץ' וגלאון הודיע כי מפלגתו תתמוך במועמדותו של נתניהו להרכבת הקואליציה. בתום פגישתו, סיפר דרעי כי הוא העביר לנשיא איגרת שכתב עבורו הרב עובדיה יוסף, בו הביע הערכתו לנשיא לצד תקווה כי יתערב בנושא חוק הגיוס באופן שיאפשר את צירוף מפלגתו לממשלה ו"ימנע קרע בעם" לדבריו.