פרס יוועץ עם כל הסיעות עד סוף היום

נשיא המדינה ממשיך בסבב הפגישות עם הסיעות שירכיבו את הכנסת הבאה כדי להחליט על מי יטיל להרכיב ממשלה. היעד: להטיל את המלאכה כבר ביממה הקרובה. ישי: נהווה גוש חוסם עם יהדות התורה בנוגע לשוויון בנטל. יחימוביץ' לא המליצה על איש

מתייעץ. פרס (לע"מ)

במקביל למגעים הקואליציוניים, ממשיכות הסיעות לפקוד היום את בית הנשיא להתייעצויות עם נשיא המדינה שמעון פרס, בסופן יבחר הנשיא על מי יטיל להקים את הממשלה הבאה. היעד של הנשיא לסיים ביממה הקרובה את ההתייעצויות, לקבל את ההחלטה ולהטיל אותה על מי שיימצא כבעל הסיכויים הטובים ביותר להקים ממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נציגי סיעת ש"ס הגיעו כדי לתמוך בנתניהו. מספר 1 בש"ס אלי ישי אמר לפני כניסתו ללשכת הנשיא כי בניגוד ליאיר לפיד, נתניהו רוצה את ש"ס בממשלה. "עקרונותינו ידועים", אמר ישי. "אנחנו ויהדות התורה נהווה גוש בכל הקשור לנושא השוויון בנטל, בנושאים אחרים – כל מפלגה לגופה".

בין הראשונים להתייצב הבוקר אצל הנשיא היו נציגי מפלגת העבודה בראשות של ח"כ שלי יחימוביץ'. "המחויבות שלנו לביטחון המדינה ולהתנעת תהליך מדיני לא תלויה בשותפות קואליציונית, ואנחנו ניתן גיבוי מלא למהלכים ביטחוניים נדרשים, וגם כמובן נגבה את הממשלה בכל צעד שיהיה בו משום קידום של תהליך שלום", אמרה בתום הפגישה. "את זה נעשה מהאופוזיציה, והודענו לנשיא המדינה שלא נהיה שותפים לממשלה בראשות בנימין נתניהו". יחימוביץ' הסבירה כי "אין מדובר חלילה בפסילה אישית, אלא בפערים אידיאולוגיים ברורים וחדים".

יחימוביץ' ופרס הבוקר (לע"מ)
אתמול נועד פרס עם חברי הסיעות הגדולות בכנסת הבאה; הליכוד ביתנו, ו"יש עתיד" שחבריהן המליצו פה אחד להטיל על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה. נציגי הליכוד-ביתנו המליצו כמובן על נתניהו להרכבת הממשלה. עם צאתו מהפגישה עם הנשיא, אמר נציג הליכוד-ביתנו השר גדעון סער: "המציאות הפוליטית ברורה - רק לאדם אחד ולמועמד אחד יש אפשרות להקים ממשלה יציבה ורחבה ככל שהדבר ניתן. אני לא מתכוון למספר השרים אלא לגיבוי הפרלמנטרי".

אחרי הליכוד נכנס יאיר לפיד, ראש הסיעה השנייה בגודלה, ללשכת הנשיא. פרס בירך אותו על ההישג בבחירות והפליג בנוסטלגיה. "גם אני ניסיתי להקים מפלגה עם בן גוריון ומשה דיין ויצאנו בשן ועין יחסית אליכם - 12 מנדטים", אמר. לפיד עצמו המליץ על נתניהו להרכבת הממשלה. "במצע יש עתיד כתוב שראש המפלגה הגדולה ביותר יהיה ראש הממשלה", הסביר. "אנחנו לא נעשה שום משחקים".

עם זאת לפיד הבהיר שהוא לא בכיס של נתניהו. "זה לא אומר שנשב בקואליציה", אמר. "שום דבר עוד לא סגור, אבל מה שמדינת ישראל זקוקה לו הוא שתוקם פה ממשלה שלא יהיו בה שרים ללא תיק, שתביא לשיוויון בנטל ותחזור לשולחן המשא ומתן המדיני".