לפיד המליץ על נתניהו: "זה לא אומר שנשב בקואליציה"

חברי הסיעות עולים לנשיא להמליץ על מועמד להרכיב ממשלה. הליכוד ויש עתיד המליצו על נתניהו. לפיד קיבל ברכה מיוחדת: "גם אני ניסיתי להקים מפלגה עם בן גוריון ומשה דיין ויצאנו בשן ועין יחסית אליכם"

יותר משבוע אחרי שהקלפיות נסגרו, הגיש הערב יושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין, את תוצאות ההצבעה הרשמיות לכנסת ה-19 לנשיא המדינה, שמעון פרס. מיד אחר כך החלו להגיע אל האחרון נציגי הסיעות השונות שמהם צפוי רוב להמליץ על בנימין נתניהו כמי שירכיב את הממשלה הבאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא מקבל את פניהם של נציגי המפלגות על פי גודלן, כפי שנקבע בבחירות. הראשונים להגיע לנשיא הערב היו נציגי הליכוד-ביתנו, שהמליצו כמובן על נתניהו להרכבת הממשלה. עם צאתו מהפגישה עם הנשיא, אמר נציג הליכוד-ביתנו השר גדעון סער: "המציאות הפוליטית ברורה - רק לאדם אחד ולמועמד אחד יש אפשרות להקים ממשלה יציבה ורחבה ככל שהדבר ניתן. אני לא מתכוון למספר השרים אלא לגיבוי הפרלמנטרי".

הליכוד בהתייעצות עם פרס, הערב (לע"מ)
אחרי הליכוד נכנס יאיר לפיד, ראש הסיעה השנייה בגודלה, ללשכת הנשיא. פרס בירך אותו על ההישג בבחירות והפליג בנוסטלגיה. "גם אני ניסיתי להקים מפלגה עם בן גוריון ומשה דיין ויצאנו בשן ועין יחסית אליכם - 12 מנדטים", אמר. לפיד עצמו המליץ על נתניהו להרכבת הממשלה. "במצע יש עתיד כתוב שראש המפלגה הגדולה ביותר יהיה ראש הממשלה", הסביר. "אנחנו לא נעשה שום משחקים".

עם זאת לפיד הבהיר שהוא לא בכיס של נתניהו. "זה לא אומר שנשב בקואליציה", אמר. "שום דבר עוד לא סגור, אבל מה שמדינת ישראל זקוקה לו הוא שתוקם פה ממשלה שלא יהיו בה שרים ללא תיק, שתביא לשיוויון בנטל ותחזור לשולחן המשא ומתן המדיני".

פרס: "האחריות כבדה מאוד"

"אני מודע לכך שהאחריות המוטלת עליו לפי החוק היא כבדה מאוד, ובכוונתי לקיימה תוך נאמנות מלאה לחוק ומחויבות לאזרחי המדינה כדי לאפשר הקמתה של ממשלה שתשקף את רצון העם בהקדם האפשרי", אמר פרס מוקדם יותר הערב, עם קבלת התוצאות לידיו.

לפיד בבית הנשיא, הערב (יוסי זילברמן)
יו"ר ועדת הבחירות השופט אליקים רובינשטיין אמר כי "הפקנו לקחים ממערכת הבחירות תוך הליכה עם רוח העידן והתחום המתפתח המפליג של הטכנולוגיה, יש מקום למבט מחדש על חוק דרכי תעמולה. במערכת הבחירות נתקלנו בגילויי גזענות אני רוצה להדליק אור אדום נגד תופעות אלה, אין שום מקום לדברים האלה".

"התפקיד של הנשיא מאוד מכריע", אמרה לחדשות 2 אפרת דובדבני, מנכ"לית בית הנשיא. "הוא נותן את המנדט להרכיב את הממשלה למי שיכול להרכיבה בזמן הקצר ביותר. אולי ברור על מי תוטל על המשימה, אבל על הנשיא למלא את תפקידו. אני מזכירה שבבחירות הקודמות הוטל על נתניהו להרכיב ממשלה, למרות שלבני קיבלה מנדט אחד יותר".

אם לא יהיו הפתעות, פרס יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, והוא ינסה לעשות את זה כבר ביום שישי, למרות שהחוק נותן לו שבוע. לחבר הכנסת שייבחר על ידי הנשיא יש על פי חוק 28 יום להציג ממשלה חדשה. אם לא יצליח - יקבל ארכה נוספת של 14 יום.