היום: הנשיא פרס יתחיל בהתייעצויות לקראת הרכבת הקואליציה

נשיא המדינה שמעון פרס יקבל היום לידיו את תוצאות הבחירות הרשמיות ואז יחל בסבב התייעצויות בו ימליצו לו נציגי כל מפלגה על האדם שירכיב את הממשלה הבאה. כבר בערב ייפגש עם הליכוד-ביתנו ויש עתיד, ולמחרת עם העבודה וש"ס. תוך 28 ימים אמורה לקום הממשלה ה-33 של ישראל

פרס וראשי המפלגות הגדולות (חדשות 2)

על רקע המשא ומתן הקואליציוני שמתנהל בין המפלגות השונות לקראת הקמת הקואליציה שתעסוק בסוגיית השוויון בנטל, תוך ניסיון לכלול בתוכה את המפלגות החרדיות, יחל היום הנשיא בסבב שיחות שבסיומו יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה ככל הנראה, על בנימין נתניהו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסבב ייפתח רשמית בשעות הערב, כשהנשיא שמעון פרס יקבל לידיו את תוצאות הבחירות הרשמיות לכנסת ה-19 מידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, אליקים רובינשטיין. על פי הנוהג, הנשיא ייפגש עם נציגי הסיעות שנבחרו לכנסת, ישמע את המלצתן ולאחר ובסיום ההתייעציות עם כלל הסיעות יכריז על חבר הכנסת עליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה.

מרגע הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על הח"כ הנבחר עומדים לרשותו או לרשותה, על פי חוק יסוד הממשלה, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב בו תידרש ארכה לתהליך, יש לנשיא סמכות להעניק ארכה נוספת של עד שבועיים נוספים. נכון לעכשיו, מסתמן כי מרבית הסיעות ימליצו להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את הזכות להקים את הממשלה.

הראשונות בסבב: הליכוד-ביתנו ויש עתיד

סדר ההתייעצויות, בו כאמור יגידו נציגי המפלגות על מי הם ממליצים להרכבת הממשלה, נקבע מהגדולה לקטנה. כך, יגיעו ראשונים נציגי מפלגת הליכוד ביתנו לקראת השעה 18:30. כבר ב-19:20 צפויים להיפגש עם פרס נציגי מפלגת יש עתיד.

מחר צפויות להתחיל ההתייעצויות עם נציגי מפלגת העבודה, זאת לאחר שרק לפני כיומיים הכריעו כי לא ייכנסו לממשלה, ויישבו באופוזיציה. אחריהם צפוי הנשיא להיפגש עם חברי הבית היהודי, ולאחר מכן ש"ס שמהווה את אחת השאלות הגדולות בהרכבת הממשלה. את יום הפגישות יסיימו נציגי מפלגת יהדות התורה.

יום שישי יהיה האחרון להתייעצויות, והנשיא פרס יתחיל אותו עם נציגי מפלגת התנועה בראשות לבני. אחריהם יגיעו אנשי מרצ, רע"מ תע"ל, חד"ש, בל"ד, ואחרונה - מפלגת קדימה.