35% מתקציב המעונות – להתנחלויות

בניית מעונות יום חדשים מהווה את אחת הנקודות המרכזיות בתכנית הכלכלית של השר נפתלי בנט. אבל, מבדיקת חלוקת המשאבים עולה כי לא פחות מ-35% מהתקציב הולך למועצה אזורית אחת - מועצת שומרון - כלומר משרת פחות מ-5% מהאוכלוסייה. במשרד הכלכלה הודפים הטענות לאפלייה: "בנט ימשיך לבנות והתקשורת תמשיך לתקוף"

הקרב על גני הילדים, אילוסטרציה (AP)

אחד הסעיפים המרכזיים בתוכנית המעונות המדוברת של שר הכלכלה נפתלי בנט היא בניית מעונות חדשים, אך חלוקת התקציב מעלה סימני שאלה: מתוך 73 מיליון שקלים שהוקצו לכל הארץ, כמעט 26 מיליון יועבר רק למועצה אחת - המועצה האזורית שומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשמעות היא ש-35% מהתקציב יועבר למועצה שבה מתגוררת פחות מ-5% מהאוכלוסייה - הטייה ניכרת לטובת אותה אוכלוסייה. 

במשרד הכלכלה אמרו בתגובה לנתונים, שהקריטריונים שגובשו עוד בתקופת שר האוצר הקודם קבעו שהתוכנית תעבוד בשיטה של "כל הקודם זוכה" - והמועצה האזורית שומרון הייתה הראשונה לפנות.

לדבריהם, הם עוד ניסו לאזן את התמונה ולתת עדיפות ליישובים חלשים מבחינה סוציו-אקונומית. עוד טענו במשרד הכלכלה כי התוכנית בכללותה מאוזנת יותר וגם ההקצאה הבאה שתצא לדרך תהיה מאוזנת יותר.

חלוקת התקציב של מעונות היום (חדשות 2)

בסביבת שר האוצר הקודם לפיד מכחישים את הטענות של משרד הכלכלה וטוענים כי ברגע שהם יצאו מהממשלה, הכספים חולקו בצורה לא שוויונית: "מדובר בשחיתות שלטונית של מפלגה שמעדיפה לחלק את הכסף למגזר שלה על חשבון כלל הציבור".

"שקר מוחלט, בנט בנה מאות כיתות חדשות"

גורמים מקצועיים העריכו כי במכרזים מהסוג הזה הדברים אינם מקריים וייתכן שהיה מי שהמליץ למועצה האזורית שומרון להזדרז ולפנות לצורך קבלת התקצוב. הבעיה מחריפה לאור המחסור החמור שיש היום במעונות באזור המרכז.

בלשכת השר בנט מכחישים בתוקף את הטענות על אפליה ומאשימים את התקשורת: "מדובר בשקר מוחלט. אחרי שנים של מחדל בהם לא בנו מעונות בישראל, השר בנט פתח את הסתימה ובנה 750 כיתות מעון חדשים. הפעולה הייתה בשילוב משרד הכלכלה והאוצר, וערוץ 2 ידע להחמיא על פתיחת המעונות ליאיר לפיד, ואת המתקפה השקרית שומר לשר בנט. המעונות פוזרו ברחבי הארץ על פי קריטריונים מקצועיים בלבד, ואנו גאים בכך ולא מתנצלים. השר בנט ימשיך לבנות והתקשורת תמשיך לתקוף".

יש לציין כי לא מדובר בפעם הראשונה שבבית היהודי מאשימים את התקשורת: הם טענו טענות דומות גם בתחקיר הדיור הציבורי של חדשות 2, ובפרשת הנישואים החד מיניים במסגרתה הגיע השבוע בנט לראיון במהדורה המרכזית.