הצעת נתניהו ללפיד: תיק האוצר או תיק החוץ

יושב ראש יש עתיד מצוי כעת בדילמה, לאחר שעל פי מקורבים לראש הממשלה וללפיד, נתניהו הציע לו אמש בפגישתם או את תיק האוצר או את תיק החוץ. גורמים בסביבתו: הוא ידרוש את תיק החוץ. במקביל, נתניהו שוחח אמש עם ראשי הסיעות. בדרך להרכבת קואליציה

פגישה ארוכה. נתניהו ולפיד (רויטרס)

דילמת התיק הבכיר: בעוד המשא המתן הקואליציוני טרם נפתח באופן רשמי, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר מנסה להרכיב בראשו את הממשלה הבאה: את הבחירה הראשונה נתן אתמול נתניהו ליושב ראש יש עתיד יאיר לפיד. מקורבים לשני האישים סיפרו לעיתון "ידיעות אחרונות", כי במהלך פגישתם אתמול במעון ראש הממשלה, הציע נתניהו ללפיד לבחור אם להיות שר האוצר או שר החוץ בממשלה הבאה. גורמים בסביבת לפיד העריכו אמש כי הוא ידרוש את תיק החוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אפילו בכירי מפלגתו של נתניהו לא ידעו אתמול על היוודע הפגישה עד פרסומה. נתניהו בחר לקיים אותה במעונו ברחוב בלפור באופן דיסקרטי ולא במשרדו, ולפיד הגיע אליה לאחר שהלך לאימון קראטה בשעות הבוקר. על פי ההודעה המשותפת שיצאה לאחר הפגישה, שנערכה שעתיים וחצי, היא התנהלה "באווירה טובה מאוד" וכי השניים כבר קבעו להיפגש בשנית. גם תיק הביטחון עומד בפני לפיד אך ככל הנראה הוא לא מתעניין בו.

במקביל, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, אמר אתמול לראשונה כי תיק החוץ לא רשום על שמו בטאבו. גורמים בליכוד טענו כי "זו חוצפה שאיווט שריסק את הליכוד ודירדר את מפלגתו ל-11 מנדטים ידרוש את תיק החוץ".

יחימוביץ'. לא תצטרף לקואליציה (רויטרס)

רה"מ שוחח עם ראשי הסיעות

נתניהו גם הספיק להתקשר לראשי סיעות נוספים: יושבת-ראש העבודה שלי יחימוביץ' כתבה אמש בעמוד הפייסבוק שלה: "הערב התקשר אליי ראש הממשלה נתניהו וביקש להיפגש ולדבר אתי על הצטרפות לממשלתו. כמובן שלא אצטט את תוכן הדברים שלו, אבל אספר לכם את עיקרי הדברים שאני אמרתי. אמרתי לו שדווקא הוא, יותר מרבים אחרים, יודע עד כמה עמוקה התהום הפעורה בינינו בכל הנוגע לכלכלה ולחברה בישראל, שלא אתן יד להמשך הריסוק של החברה בתמורה לכסאות בממשלה ולכך שאנחנו מתכוונים להיות אופוזיציה חריפה וקשה לצעדים שהוא מתכוון לעשות".

עוד היא הוסיפה כי "בכל מה שנוגע למשא-ומתן המדיני, שאותו צריך לחדש בדחיפות, תתן לו מפלגת העבודה גיבוי לכל צעד בעניין זה ותתמוך בו - אבל מהאופוזיציה. אמרתי לנתניהו שאני מכבדת את הזמנתו לפגישה ושכמובן אבוא והדגשתי שלא מדובר בפסילה אישית אלא בפערים אידיאולוגים ופוליטיים שאינם ניתנים לגישור. הציבור, אמרתי לו, החליט שלעת עתה ננהיג את האופוזיציה - ואנחנו נכבד את הכרעתו".

זמן קצר אחרי יחימוביץ', קיבלו שיחת טלפון דומה מנתניהו גם יושב-ראש קדימה שאול מופז, שהתבשר מוקדם יותר באופן רשמי שעבר את אחוז החסימה, וכן יריבתם של השניים - ציפי לבני. האחרונה ומופז טרם הבהירו אם ייענו להזמנה. אמש גם התקשר נתניהו ליושבת-ראש מרצ זהבה גלאון, בירך אותה על הכפלת כוחה של מפלגתה והזמין אותה לפגישה. כמו יחימוביץ', בחרה גלאון להודות לנתניהו על הפנייה אך הבהירה כי לא תצטרף לממשלה בראשותו