נתניהו קרא למו"מ עם כל הסיעות הציוניות: יחימוביץ' וגלאון דחו בנימוס, מופז ולבני הוזמנו

ביום שלישי הקרוב יחלו המגעים הקואליציונים להרכבת ממשלת נתניהו השלישית. אמש הוא השלים את סבב השיחות עם מנהיגי המפלגות: חלקם דחו על הסף את הזמנתו ואחרים טרם השיבו

נתניהו. השלים את השיחות (רויטרס)

המגעים להקמת קואליציה טרם נפתחו באופן רשמי, אבל מאז התבהרו תוצאות הבחירות ערך ראש הממשלה בנימין נתניהו סבב שיחות עם ראשי הסיעות השונות שיכהנו בכנסת ה-19 וקרא להם לפתוח עמו במשא-ומתן כדי לחבור אליו. אחדים מבין מנהיגי המפלגות השיבו בערב בשלילה - ואילו אחרים טרם סיפקו תשובה רשמית או נחרצת להזמנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יושבת-ראש העבודה שלי יחימוביץ' כתבה אמש בעמוד הפייסבוק שלה: "הערב התקשר אליי ראש הממשלה נתניהו וביקש להיפגש ולדבר אתי על הצטרפות לממשלתו. כמובן שלא אצטט את תוכן הדברים שלו, אבל אספר לכם את עיקרי הדברים שאני אמרתי. אמרתי לו שדווקא הוא, יותר מרבים אחרים, יודע עד כמה עמוקה התהום הפעורה בינינו בכל הנוגע לכלכלה ולחברה בישראל, שלא אתן יד להמשך הריסוק של החברה בתמורה לכסאות בממשלה ולכך שאנחנו מתכוונים להיות אופוזיציה חריפה וקשה לצעדים שהוא מתכוון לעשות".

עוד היא הוסיפה כי "בכל מה שנוגע למשא-ומתן המדיני, שאותו צריך לחדש בדחיפות, תתן לו מפלגת העבודה גיבוי לכל צעד בעניין זה ותתמוך בו – אבל מהאופוזיציה. אמרתי לנתניהו שאני מכבדת את הזמנתו לפגישה ושכמובן אבוא והדגשתי שלא מדובר בפסילה אישית אלא בפערים אידיאולוגים ופוליטיים שאינם ניתנים לגישור. הציבור, אמרתי לו, החליט שלעת עתה ננהיג את האופוזיציה - ואנחנו נכבד את הכרעתו".

יחימוביץ'. דחתה בנימוס (AP)
זמן קצר אחרי יחימוביץ', קיבלו שיחת טלפון דומה מנתניהו גם יושב-ראש קדימה שאול מופז, שהתבשר מוקדם יותר באופן רשמי שעבר את אחוז החסימה, וכן יריבתם של השניים - ציפי לבני. האחרונה ומופז טרם הבהירו אם ייענו להזמנה.

מוקדם יותר הערב התקשר נתניהו גם ליושבת-ראש מרצ זהבה גלאון, בירך אותה על הכפלת כוחה של מפלגתה והזמין אותה לפגישה. כמו יחימוביץ', בחרה גלאון להודות לנתניהו על הפנייה אך הבהירה כי לא תצטרף לממשלה בראשותו.

הערכה: לפיד ידרוש את תיק החוץ

מי שכבר הספיק להיוועד פנים אל פנים עם נתניהו הוא יושב-ראש יש עתיד, יאיר לפיד, שהגיע אתמול אחר הצהריים למעון ראש הממשלה בירושלים לראשונה מאז תוצאות הבחירות שבישרו כי האחרון צפוי להיות השותף הבכיר בקואליציה העתידית.

כפי שמסתמן - ימונה לפיד לשר החוץ. מספר שתיים ברשימתו, הרב שי פירון, יהיה ככל הנראה מי שיקבל לידיו את תיק החינוך.

עם תום השיחות, השלים נתניהו את סבב הטלפונים לראשי כל הסיעות הציוניות בכנסת ה-19.