המאבק ללגליזציה מקבל חיזוק רפואי

כמו ב-5 מערכות הבחירות הקודמות, גם הפעם ינסו בעלה ירוק לזכות במקום בכנסת ולפעול למען לגליזציה של קנאביס. בניסיון למשוך בוחרים צירפה המפלגה במקום השני את ד"ר ברקת שיף-קרן – מומחית לטיפול בכאב. בריאיון לחדשות 2 Online היא מסבירה למה התגייסה למטרה ומדוע לא צריך לייחד את המריחואנה רק לצרכים רפואיים

ד"ר ברקת שיף-קרן

בבחירות הקרובות תתמודד מפלגת עלה ירוק על מקום בכנסת בפעם השישית ברציפות. למרות אכזבות וטלטלות רבות, נראה שמדי שנה זוכה סוגיית הלגליזציה לתומכים רבים יותר. הפעם זוכה המפלגה לחיזוק משמעותי - ומקצועי - עם הצטרפותה של ד"ר ברקת שיף-קרן, מומחית בהקדמה ובטיפול בכאב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני הבשורה של אדם שמטפל באמצעות קנאביס", אומרת שיף בריאיון לחדשות 2 Online. "אני רופאה ואני מדברת על קנאביס מנקודת המבט של הממסד שלא צריך להתייחס אליו כאל תרופה אלא כצמח". בבחירות הקרובות תוצב שיף במקום השני ברשימת המפלגה, אחרי יושב הראש אורן ליבוביץ'.

כיום מקבלים כ-20 אלף חולים בישראל אישור לשימוש במריחואנה רפואית. רובם מתמודדים עם מחלות סופניות או כאב בלתי נסבל. ד"ר שיף חוששת ממצב שבו מערכת הרפואה הופכת למעשה לספקית סמים. לדבריה, בשוק השחור נמכר קנאביס רפואי במחירים גבוהים במיוחד.

"חבריי הרופאים לא רוצים לרשום קנאביס כטיפול, מחשש שזה יגיע לציבור שצורך את זה ללא אישור", היא אומרת. "השינוי צריך להיות הוצאת הקנאביס מידי הרופאים. אני בעד הסדרת שוק הקנאביס מחוץ לממסד הרפואי, בין היתר כדי לשפר את איכות החיים ביום-יום. זה טוב וזה לא צריך לעבור דרך רופא".

"המריחואנה מפחיתה שימוש בסמים קשים"

ד"ר שיף מביאה כדוגמה שינויים בחקיקה במדינות שונות בארצות הברית. בקולורדו, שם הותר השימוש במריחואנה, גילו הרשויות ירידה במקרי האלימות וגם ירידה במקרי המוות כתוצאה משימוש בסמים קשים.

שיף יוצאת בחריפות גם נגד הגדרת המריחואנה כ"סם שער" - כלומר סם ששימוש בו הוא צעד ראשון עבור אנשים, בעיקר צעירים, לפני שימוש בסמים קשים יותר. "זו אמירה שלא מבוססת על כלום", היא אומרת. "זה לא סם שער, להיפך, זה מוריד את השימוש בסמים קשים. אם האנשים שמספקים מריחואנה לא יהיו פושעים, הם לא יספקו סמים קשים ומסוכנים. זו בדיוק הסיבה שאני רוצה שאנשים יוכלו לרכוש קנאביס במסגרת מסודרת".

לדברי ד"ר שיף, רבים מעמיתיה למקצוע חולקים עמה את אותה עמדה. "רבים מחבריי הרופאים גם משתמשים בקנאביס כדי להקל על כאבים ובין חבריי יש גם כאלה שבשעות הערב אפילו מעשנים להנאתם", היא אומרת, "ממש כמו שאנשים שותים בשעות הערב". ד"ר שיף, דרך אגב, לא מעשנת - אפילו לא שותה להנאתה.

בועז וכטל ייסד את מפלגת עלה ירוק ב-1999 ומאז המפלגה רצה בכל מערכת בחירות ואף הצליחה בעבר להגיע קרוב לאחוז החסימה. ב-2009 העמידה המפלגה את גיל קופטש בראשה. בבחירות האחרונות רצו חלק מבכירי המפלגה בנפרד, תחת הרשימה "ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק".