לפני הבחירות: השרים מבקרים בחו"ל

למרות שחלק מהשרים לא יכהנו בוודאות בממשלה הבאה, הדבר אינו מפריע להם לבקר בחו"ל בימים האחרונים לכהונתם. השר שטייניץ, סגן שר החוץ דני אילון ושרת החקלאות אורית נוקד נמצאים בשיאה של מערכת הבחירות בביקורים בארה"ב ובאירופה. שר התמ"ת יצא לאחר הבחירות לארה"ב על אף שלא ייחשב כחבר כנסת בתקופה זו

ייצא לביקור בארה"ב. השר שמחון (חדשות 2)

הממשלה החדשה טרם הורכבה, ולמרות זאת כבר כעת ידוע כי כמה מהשרים לא יישבו במשרדיהם בקדנציה הבאה. העובדה הזו לא מפריעה לכמה מהם לנצל את השניות האחרונות לכהונתם לנסיעות בזק לחו"ל, על חשבון משלם המסים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את רשימת הנוסעים מוביל סגן שר החוץ דני אילון. יו"ר מפלגתו של אילון, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן החליט שלא לשבצו ברשימת המפלגה, אך הדבר לא מנע ממנו לצאת לנסיעה למטרות "הסברתיות" למקומות שונים בארצות הברית למשך כ-11 ימים יחד עם שניים מעוזריו.

אך אילון אינו לבד. שרת החקלאות אורית נוקד, שסיעתה "העצמאות" כבר הודיעה כי לא תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת, טסה לברלין לשלושה ימים כדי להשתתף בכנס ממשלתי בגרמניה. גם עמיתה לסיעה, שלום שמחון, צפוי לנצל את הרגעים האחרונים כדי לבקר בלוס אנג'לס, סן פרנסיסקו וניו יורק. ביקורו של שמחון צפוי להתקיים לאחר הבחירות, אז ככל הנראה לא ייחשב אפילו לחבר בכנסת ישראל, על חשבון המשרד שעתיד להיפרד ממנו כשר. במסגרת מהביקור צפויים להתלוות לשמחון כמה מנציגי המשרד כדי לחנוך נספחות מסחרית חדשה של המשרד בסן פרנסיסקו.

בארצות הברית ניתן למצוא גם את יובל שטייניץ, שר האוצר מטעם הליכוד ביתנו השוהה כעת בוושינגטון. שטייניץ נסע יחד עם שניים מעוזריו כדי להיפרד משר האוצר האמריקני הפורש, טימותי גייתנר. גורמים בליכוד דיווחו כי הדבר לא התקבל בעין יפה, בייחוד לאור העובדה שגייתנר וככל הנראה גם שטייניץ עצמו לא יכהנו בתפקידים אלו בתקופה הקרובה.

זאת ועוד, מתברר כי המחלקה המשפטית באוצר התנגדה בתחילה לנסיעה, אולם זו אושרה לבסוף. בלשכתו של שטייניץ טענו כי ההתנגדות לא הובאה לידיעתם.

בסביבתו שטייניץ הוסיפו בתגובה לדברים כי הוא ממשיך בתפקידו כרגיל, על אף הבחירות. לדברי הגורמים, חשיבות הנסיעה טמונה בפגישות שמתוכננות לשר האוצר עם בכירים בבית הלבן ובמועצה לביטחון לאומי סביב סוגיית הנושא האיראני וסוגיות כלכליות נוספות וכי הפגישה עם גייתנר היתה אמורה להתקיים כבר מזמן.

"הנסיעות תוכננו מראש"

מסביבתו של שר התעשייה והמסחר שלום שמחון הסבירו כי הנסיעה תוכננה מראש, בטרם נקבע מועד הבחירות. גורם בלשכתו אמר כי מדובר ב"נסיעה כלכלית נטו, שנועדה לקדם את האינטרסים של מדינת ישראל ולא כדי לקדם את האינטרסים האישיים של השר". הגורם הדגיש כי הנסיעה תוכננה כבר לפני כחצי שנה וזמן רב לפני שהוחלט על מועד הבחירות לכנסת.

לטענת הגורם הנסיעה האמורה כבר נדחתה בעבר מספר פעמים, אך למרות זאת - בשל חשיבותה הרבה למען "קידום עניינים כלכליים חשובים", לא ניתן לדחות אותה.

גורמים בלשכה של שמחון אמרו היום כי הציפייה שיבטל את נסיעתו המתוכננת, כדי שהשר הבא אחריו יקיים אותה "גובלת בקטנוניות", כהגדרתם: "שמחון יוצא לייצג את מדינת ישראל מול אנשים כמו סטיבן שפילברג שאם יעשה הפקה גדולה שלו לישראל, תהיה בכך בשורה. הוא מתכוון להיפגש עם בכירים בחברות ענק, שלכל השקעה שלהן בארץ השפעה מאקרו-כלכלית.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "השרה נוקד הוזמנה לפני כחצי שנה, בטרם היוודע מועד הבחירות, על ידי שרת החקלאות הגרמניה לייצג את מדינת ישראל ולהשתתף ב "השבוע הירוק הבינ"ל" שעורכת הממשלה הגרמנית. נוקד ביחד עם עוד כ שישים שרי חקלאות מרחבי העולם תשתתף במהלך שהותה (כשלושה ימים) בפורום שיעסוק במזון וחקלאות וידון במשבר המזון העולמי.יצויין כי עלות שהייתה של השרה בברלין ממומנת במלואה על ידי הממשלה הגרמנית".

מלשכתו של דני אילון נמסר: "סגן השר עורך בימים אלה נסיעה מדינית - הסברתית בארה"ב (לוס אנג'לס, בוסטון, ניו-יורק וושינגטון). בביקורו ייפגש סגן השר עם בכירי הממשל, חברי קונגרס, ראשי ארגונים יהודים, יערוך פעילויות הסברה ויתראיין לתקשורת המקומית. לביקור חשיבות מיוחדת על רקע חילופי הממשל והקונגרס לאחר הבחירות האחרונות בארה"ב וכן על רקע הבחירות הצפויות בישראל".

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה כי: "נסיעת שר האוצר והכלכלן הראשי של משרד האוצר ד"ר מיכאל שראל מקדמת את התאום מול משרד האוצר האמריקאי ומחלקת המדינה בנושאי הידוק הסנקציות הכלכליות על איראן והקשרים הכלכליים בין שתי המדינות. שטייניץ ושראל נפגשים עם בכירים במחלקת המדינה ובבית הלבן וכן עם שר האוצר".