ח"כ טיבי: "נסו לחיות במקומנו - ותבינו מה זה להיות ערבי בישראל"

עם שוך "סערת היריקה", שהתקבלה ללא תגובה חריפה מצידו של יושב-ראש מפלגת תע"ל, התייצב האחרון מול המצלמה ואמר כי אין בכוונתו לוותר על עמדותיו "בשום מחיר". עוד אמר, כי לדעתו, "כל יום שעובר מקרב פתרון המדינה האחת"

השבוע, אחרי שספג את היריקה בכנס הבחירות באוניברסיטת בר אילן, אפשר היה לצפות מחבר -כנסת אחמד טיבי לזעוק על כך שהשפילו אותו, שצריך לחקור ולעצור את הצעירה פעילת הימין שביצעה את המעשה. אך, למרבה ההפתעה, הוא החליט לשתוק - ויצא לכנס בחירות בטייבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שמעתי אתמול מישהי שהייתה בקהל באותו היום מתראיינת ברדיו", אמר. "היא אמרה שנראיתי זחוח ולכן הגיעה לי היריקה", הוסיף. יכול להיות שכל "תופעת" אחמד טיבי הייתה נמנעת, אם השומר בכניסה לטכניון לפני כשלושים שנה היה קצת פחות נוקשה כלפי הנער ההזוי מטייבה. טיבי ויתר על לימודי האווירונאטיקה, והלך ללמוד גניקולוגיה באוניברסיטה העברית שבירושלים - ושם נדבק בחיידק הפוליטי.

טיבי בחדר הלידה (חדשות 2)

עם השנים, הפך אחמד טיבי ליועצו של יושב-ראש הרשות הפלסטינית דאז, יאסר ערפאת, ואף ליווה את אבו מאזן לאו"ם בדרך להכרה במדינה פלסטינית. "מעולם לא שימשתי גם כיועצו של ערפאת וגם כחבר כנסת", אמר להגנתו. "אני לא משמש כיועצו של ראש הרשות כיום. אני חבר-כנסת וראש תע"ל. בסך הכל הייתי אורחו של אבו מאזן בניו-יורק", הוסיף, והדגיש: "פעלתי כל חיי כדי שתקום מדינה פלסטינית ואני רואה בהזמנה אות כבוד. היה חשוב לי להיות שם".

סקר שנערך לפני כשבוע גילה שחבר-הכנסת טיבי הוא אחד מהפרלמנטרים הפופולאריים ביותר בציבור הערבי. ב-14 השנים האחרונות הוא גם חבר-הכנסת השנוא ביותר בציבור היהודי, למרות שבקדנציה האחרונה - איימה חנין זועבי לקחת ממנו את הבכורה. "אני לא מתחרה על התואר הזה", אמר, והוסיף: "אין לי רצון מזוכיסטי להיות השנוא ביותר. אני מנסה להעביר מסר שיתקבל. לפעמים זה נעשה בהתרסה, אך לא אוותר כהוא זה על עמדותיי".

"נסו לחיות במקומנו ותבינו מה זה להיות ערבי בישראל"

טיבי בצעירותו (חדשות 2)

לפני כחצי שנה הצליח טיבי לקומם עליו שוב את היהודים, אך גם את חלק מתושבי טייבה, כשהתנגד לחנוכת מרכז חדש ללימודי חלל - אם ייקרא על שם אילן רמון ז"ל. "כדי שהדברים יהיו ברורים", אמר טיבי, והדגיש: "יש לי אמפתיה רבה לגברת רמון ולטרגדיה האישית שהיא עברה וההערכה להיסטוריה של האסטרונאוט. אבל יש בעיה עם טייס קרב שהשתתף בהפצצת פלסטינים ולבנונים. תבינו אותי".

כשמזכירים את טייבה, מכורתו, שלא מתפקדת, האינסטינקט של טיבי הוא לזעוק על קיפוח. "יש בעיות בטייבה ויש שלטון מקומי רקוב בחלק מהרשויות המקומיות", ציין. "אני אומר זאת בריש גלי: חלק מהשלטון המקומי הערבי לא ראוי לשמש בתפקידו. גם האלמנט החמולתי דוחק אותנו אחורה ולא קדימה. יש אנשים שחושבים שאלימות היא הדרך להשיג מטרה. אני מטיף כל הזמן, מתוך ביקורת עצמית - שזה משהו פרימיטיבי. זו לא הדרך".

עם זאת, הוא עדיין מטיל את רוב האשמה על מצבם של הערבים בישראל על הממשלה. "רבותיי, בואו נתחלף לשבוע", הציע. "אנחנו נחיה במקומכם - ואתם תחיו במקומנו. לדעתי, כשתרגישו מה זה להיות ערבי במדינת ישראל - זה יקרב את השלום".

עוד אמר טיבי, כי "פתרון שתי המדינות הוא האופטימלי. כל יום שעובר עם הרחבת הההתנחלויות - מצר את חלון ההזדמנויות ושולח אנשים לחשוב על אופציה אחרת. אופציית המדינה האחת. זה כנראה המצב היחיד שבו אהיה ראש ממשלה".