צעירה ירקה על ח"כ טיבי בעימות פוליטי באוניברסיטת בר אילן

אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת בר אילן החליטה לארגן לקראת הבחירות הקרבות דיון בין שני קצוות - שהיה נפיץ מלכתחילה. חבר הכנסת אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל מצד אחד, ומולו - חבר הכנסת אריה אלדד מעוצמה לישראל. העימות התלהט וגלש לצעקות די מהר - ולפי עדויות, בתום הדיון אחת הנוכחות גם ירקה על טיבי

זה היה צפוי, ובכל זאת סוער במיוחד: אוניברסיטת בר אילן כינסה אליה היום את חבר הכנסת אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל, ומולו את חבר הכנסת אריה אלדד מעוצמה לישראל. הגדרת הדיון מלכתחילה הייתה לדון בדעות הקיצוניות של המשתתפים - אבל מהר מאוד הפך הדיון הזה לויכוח רועש, עם לא מעט קריאות מהקהל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתלבטים במי לבחור? מצפן הבחירות יגיד לכם

על פי עדויות סטודנטים, הדרמה האמיתית החלה דווקא בסופו של העימות. כשטיבי ירד מן הבמה ירקה עליו אחת הצעירות שנכחו באולם. מאוניברסיטת בר-אילן נמסר בתגובה לאירוע: "אנו מגנים בתוקף את ההתנהגות המחפירה של הנערה שירקה לעברו של ח"כ טיבי. הצעירה אינה סטודנטית. המאבטחים שליוו את שני החכי"ם טיבי ואלדד ברדתם מהבמה לאחר העימות השתלטו על הנערה ועיכבו אותה עד שהגיע שוטר לאולם. כאמור אנחנו מגנים את המעשה המכוער ומתנצלים בפני ח"כ טיבי".

הדיון נפתח בשאלה על החלטת בית המשפט העליון מהיום להתיר לחנין זועבי להתמודד לכנסת, ולמעשה לפסול את החלטת וועדת הבחירות. כבר בשלב הזה החלו הרוחות להתלהט. "ההחלטה הייתה צפויה ויחד עם זאת בלתי צפויה", טען חבר הכנסת אלדד, "חשבתי שבית המשפט העליון באמת ישים לב למה שהעם עצמו רוצה ודורש. אבל הם אומרים שעד שאדם לא באמת נתפס בריגול אנחנו לא נפסול אותו. זה גורם לנתק גדול יותר בעם ישראל".

חבר הכנסת טיבי ענה לו מנגד - "מדובר בוודעה פוליטית שדומה למרכיב הכנסת. אני מברך על החלטת בית המשפט, צריך לבטל את הועדה הזאת שהיא מורכבת מעורכי דין שלא מצאו תעסוקה במפלגות שלהם וקבלו פיצוי בגוף הזה, ולתת לעם להחליט בעצמו את מי להכניס לכנסת. צריך להעביר את הסמכות לבית המשפט העליון. חנין זועבי לא עברה על החוק, וזה אמנם לא מוצא חן בעיני הקונצנזוס מה שהיא עשתה אבל זו לא סיבה לפסילתה מהבחירות".

שאלה נוספת שהצליחה להלהיט את הרוחות הייתה מידת תמיכתו של טיבי בטרור, או ההתנגדות הפלסטינית, תלוי את מי שואלים. "אני רוצה להגדיר את משנתי, אני אף פעם לא רציתי לפגוע באנשים וזוהי מעולם לא הייתה כוונתי, ולכן אני אינני טרוריסט", טען טיבי, "ההבדל המוסרי ביני לבינכם - הידיים שלי מגואלות בדם אבל אני הבאתי חיים לעולם ונותן כבוד לכם. אתם שמחים שהרגתם ילדים פלסטינים".

טיבי המשיך והסביר - "אני מחזיר אותך למה שאמרתי על הפיגוע איתמר מעל דוכן הכנסת. מי שעשה את זה: הגיע לילדים ויורה בהם מטווח אפס, וחושב שהוא גיבור הוא לא! את המעשה הזה אני דוחה הן על בסיס מוסרי והן על בסיס פוליטי. לעומת זאת- תנו לי חבר כנסת שגינה, ולא הביע צער, פגיעה בילדים פלסטינים. אתם טוענים שזה נעשה בטעות, אבל אני לא יכול להבין איך זה נעשה כל הזמן בטעות. 1,500 טעויות?".

אלדד: "טיבי תומך בטרור הערבי"

בשלב זה ענה לו אלדד, "אתם רוצים שטיבי ישקר ויגיד דברים שהוא לא מאמין בהם? הוא תומך בטרור הערבי! הפוליטיקאים לפני הבחירות מבטיחים דברים שהם לא יכולים לקיים. אני אמרתי שנאמר דברים בלי לכבס, ולצערי טיבי התחיל להגיד דברים וללבן אותם. מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית לא יכולה לסבול את טיבי. אני רוצה להיות במדינה שלי בלי שיהיה לו מקום. השאלה היא האם מישהו שתומך בטרור יכול לתמוך במדינה יהודית?".

לכל אורך הדיון נשמעו גם צעקות וקריאות ביניים בלתי פוסקות מן הקהל. הסטודנטים הערבים הריעו וקראו בשמו של טיבי, חלק מהסטודנטים היהודיים לעומת זאת פתחו בשירת "עם ישראל חי". על הסימפוזיון ניצחו שני משתתפי הדיון - טיבי שהבהיר כי הוא "עושה טובה שהגיע לדבר והנוכחים לא חייבים להקשיב", ואלדד מנגד הכריז שטיבי תומך בטרור הערבי.

סערה נוספת התעוררה באולם כשטיבי נשאל על עמדתו באשר להכרה במדינת ישראל והשיב - "אני תומך במאבקו של העם הפלסטיני להשתחרר מהכיבוש. זאת לא זכותו של עם להיאבק בכיבוש, זוהי חובתו. אני לא מכיר בביטוי "ארץ ישראל". אני לא מתבייש להגיד שאתם חיים בגלל שאני "ילדתי" אתכם".