"לשעברים" מציגים: כך נראים החיים שאחרי הכנסת

כשליש מיושבי המשכן ייפרדו ממנו בעוד כחודש וייפנו, בין אם מרצונם ובין אם לא, לפרק חדש בחייהם. יש אומנם מי שאמרו ש"החיידק הפוליטי" לא עוזב אף פעם, אבל אלו שהצליחו בתפקידים אחרים דווקא לא חשים געגועים עזים מדי לימיהם כנבחרי הציבור. חזרנו אליהם

ארבע שנים הרגיש חבר הכנסת ציון פיניאן שהוא ממלא שליחות גדולה, צעד במסדרונות הכנסת בגאווה, לא הפסיד כמעט אף פעם ישיבה של ועדת הכספים, גם לא את זאת של השבוע. אבל בקדנציה הבאה ח"כ פיניאן כבר לא יכהן בוועדה. למרות שנחשב אחד מחברי הכנסת החרוצים, גם הוא יודע - מקום 65 ברשימת הליכוד ביתנו הוא כנראה מקום לא ריאלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד לפני כשנתיים ישב איתו בוועד ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, יו"ר מרצ, פרלמנטר ותיק שאחרי 23 שנים במשכן החליט שדי - מספיק לו. "כששאלו אותי למה הסברתי שהגעתי לפרקי", הוא מסביר את החלטתו. "אני לא אגיד כשלפעמים כשאני רואה איזה דיון או עימות אני אומר לעצמי שאם הייתי שם הייתי פועל בצורה זאת או אחרת".

הוא לא נשאר בבית בקיבוץ שלו להב משועמם, אלא מצא לו הרבה דברים אחרים לעשות, במות אחרות להעביר בהן מסרים. השבוע פגשנו אותו בכנס צפרים של החברה להגנת הטבע וחיל האוויר, שם נשא דברים בתור יו"ר החברה. "אני צובר תפקידים של יושבי ראש", הוא מספר. "אני אומר לעצמי שיש חיים אחרי הכנסת".

"לא אחזור", הח"כ לשעבר נווה (חדשות 2)

כשדני נוה פרש אמרו עליו שהוא "הלך לעשות לביתו". מי שהיה מזכיר ממשלה, ח"כ ושר בריאות החליט שהוא יוצא למגזר הפרטי. היום הוא עומד בראש קרן השקעות שמתחמה בטכנולוגיה רפואיות. "אני לא אסתיר שהחיים בחוץ נוחים יותר כלכלית", הוא מודה. "התחושה העיקרית היתה שנמאס, הנטל על הצוואר בחיים הפוליטיים הוא כבד יותר מכל תחום אחר".

הפתעה: הח"כ שהפך לעיתונאי ולמבקר מסעדות

אם מדברים על תחלופה, בכנסת הבאה כ-40 חברים לא יזכו כנראה לשבת על הכיסא במליאה. חלקם היו פה שנים כמו דן מרידור, בני בגין, מיקי איתן, דליה איציק וזבולון אורלב. חלקם קצת פחות - כולם ייאלצו למצוא קריירה חדשה, ממש כמו שעשה ח"כ והשר לשעבר שאול יהלום.

עיתונאי ומבקר מסעדות, יהלום (חדשות 2)

במערכת השבועון "מצב הרוח" עומדים לסגור את הגיליון שמחולק מדי שבת בבתי הכנסת. יו"ר העיתון ח"כ לשעבר מהמפד"ל שאול יהלום עשה לפני 6 שנים את הדרך ההפוכה - מחבר כנסת לעיתונאי. "אני שמח שיצאתי מהעניין, ככל שאני מסתכל יותר אני אומר כמה טוב שאני לא שם".

המרוויחים הגדולים מהעזיבה: בני המשפחה

בין תפקידיו הרבים בחיי האזרחות, יהלום מתפקד גם כמבקר מסעדות. הוא תמיד חיבב את תחום האוכל, עכשיו עשה מזה קריירה. פעם בשבוע הוא כותב ביקורת לעיתון שלו, על מסעדות כשרות כמובן. ואיך הוא היה מדרג את מזנון הכנסת? "אין תגובה", הוא אומר. "אין תגובה".

"זמן לנכדים", הח"כ לשעבר אורון (חדשות 2)

כולם מסכימים שיש חיים אחרי הכנסת, אם זה בגלל רצון הבחור או רצונם שלהם, לא רק שיש חיים אחרי, מי שיוצא הכי מורווח היא המשפחה. "יש יותר זמן עכשיו לנכדים", מספר הח"כ לשעבר אורון.

אומרים שפוליטיקה היא חיידק, וכטיבם של חיידקים - יש כאלה שממשיכים לשאת אותם בגופם, אחרים מצליחים גם להחלים. בכיסא של חבר הכנסת פיניאן יישב בקרוב מישהו אחרי, שיישא בגאון את התואר ח"כ. אי אפשר לדעת לכמה זמן, הרי בעוד כמה שנים שוב משחקים כיסאות מוזיקליים.